logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatické změny
Archiv článků od 31.1.2018 do 19.12.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.12.2018
ČTK

Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti, které dnes oslovila ČTK.

8.12.2018
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

V Zambii bylo potřeba nejenom pomocné ruky, ale i know-how, peněz, ale hlavně znalostí a zkušeností, které jsou v našich zeměpisných šířkách samozřejmostí.

1.12.2018
Svaz moderní energetiky

Účastníci mezinárodního kulatého stolu se shodli, že klíčem pro přechod na efektivní nízkouhlíkovou ekonomiku je další rozvoj obnovitelných zdrojů i zvyšování energetické účinnosti ekonomiky. V debatě vystoupili renomovaní experti z Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA), Agora Energiewende i zástupci českých firem, kteří se zaměřují na rozvoj moderní energetiky, například Energon holding nebo ČSOB.

17.11.2018
Ondřej Šumavský, Aliance pro energetickou soběstačnost

V ČR působí špičkové firmy, které zodpovědně využívají čistou energii, efektivně s ní nakládají či optimálně kombinují obojí. Tyto firmy nově sdružuje kampaň “Klub moderních firem” od Aliance pro energetickou soběstačnost.

16.8.2018
Hellstein spol. s r.o.

Nepolevující vedra a sucha zažíváme rok od roku častěji a předpověď na léto říká, že letošek nebude výjimkou. Pro spoustu zahrádkářů je dlouhodobé sucho doslova pohromou. Skoro každý si sice vytváří vlastní zásoby dešťové vody, jenže když ne a ne zapršet, zdroje brzy vyschnou. Obzvlášť na menších městech nebo vesnicích může být v letním období o vodu nouze. Přitom jednoduché, a navíc ekologické řešení dávno známe.

© rafalkubiak - Fotolia.com
6.8.2018
Ing. arch. Simona Vondráčková, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc., doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D.

Recenzovaný Nahrazení pojmu „typy krajiny“ pojmem „krajiny“ v obsahu grafické části zásad územního rozvoje (ZÚR) přináší podstatnou obsahovou změnu ve vyjádření koncepce rozvoje území kraje, protože pro tyto krajiny jsou v ZÚR stanoveny cílové kvality včetně územních podmínek pro jejich zachování nebo dosažení. Článek popisuje a zdůvodňuje význam a způsob individuálního (nikoliv typologického) členění území kraje na krajiny (vlastní krajiny), odpovídajícího smyslu Evropské úmluvy o krajině.

© beatrice prève - Fotolia.com
29.7.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V červenci 2018 byla vydána zpráva o hodnocení stavu životního prostředí zpracovaná OECD po 13 letech od předchozí zprávy z roku 2005. V článku jsou uvedeny vybrané informace ve vztahu k vytápění, produkci emisí aj. Přiložen je odkaz na kompletní zprávu v anglickém znění.

5.4.2018
ZAPA beton a.s.

Se změnou klimatu a zvyšující se teplotou vzduchu přichází pro města nová výzva. Města trpí v létě přehříváním a dlouhá období sucha často střídají intenzívní přívalové srážky. S cílem zajistit obyvatelům příjemnější život a zmírnit výše uvedené vlivy se realizoval v Bratislavě výjimečný projekt – Park Jáma.

19.3.2018
Ing. Jiří Novotný, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších skleníkových plynů je oxid uhličitý (CO2), který vzniká jednak přírodními procesy, nicméně v posledním století k jeho vzniku významně přispívá spalování uhlíkatých paliv, zejména pak fosilních paliv. Tento text je zaměřen na emise CO2 související s energetickými přeměnami pro dodávku energie do budov.

12.3.2018
Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Jiří Ryšavý, Ing. Vendula Laciok, Ph.D., Jiří Kremer

Recenzovaný Cílem tohoto příspěvku je porovnat emise BaP z vytápění domácností, průmyslové emise BaP a emise BaP z dopravy v rozsahu České republiky a jednotlivých krajů ČR za použití aktuálních bilančních přístupů, jež jsou používány pro vykazování emisí BaP za ČR v rámci Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (CLRTAP).

11.3.2018
Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, z. ú.

Je lehký, levný, je všude a už bez něj nemůžeme žít. Plast je fantastický materiál, který nás doslova obklopuje. Už je i ve vodě, vzduchu, půdě. Ačkoliv se jedná o materiál, bez kterého by pokrok dnešní doby určitě nebyl tam, kde je nyní, ale zároveň je třeba přehodnotit způsob, jakým nad ním přemýšlíme a začíst si klást základní otázky.

31.1.2018
Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, z. ú.

V rámci České republiky se jedná o vůbec první aktivitu směřující ke zhodnocení současného systému a nastavení dílčích akčních kroků vedoucích k naplnění principů cirkulární ekonomiky v této oblasti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.