logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 6.11.2017 do 31.8.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.8.2018
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Příběh, za kterým se skrývá údržba, úprava, oprava, sanace a asanace, demolice, rekonstrukce, konverze a rekonverze, renovace, restaurace, revitalizace i prvky inspekce nemovitostí. Vše doplněno o notnou improvizaci, „houslový koncert“ pro dvě až čtyři ruce. Co při tom zažijete, vám nikdo nevezme.

30.7.2018
doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., doc. Ing. Ladislav Klusáček, CSc., Ing. Jiří Strnad, Ph.D.

Recenzovaný Článek představuje možnosti sanace fasádních zdí, které byly provedeny z nekvalitních materiálů a neudržovány. Poukazuje na nezbytnost stabilizovat stěny památkově cenných objektů zvláště ze zděných z cihel, vepřovic nebo smíšeného zdiva. Podobně je tomu i u zděných nebo kamenných sloupů a pilířů. Pokud se zjistí a odstraní příčina poruchy, je pak možné účinné nápravy dosáhnout například vyvozením svislé stabilizující síly předpětím.

23.7.2018
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.

16.7.2018
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D., doc. Ing. Jan Vaněrek, Ph.D., Ing. Pavla Kotásková, Ph.D.

Recenzovaný Text obsahuje poznatky a závěry autorů získané na základě průzkumu dřevěných historických konstrukcí, analýzy jejich dlouhodobého působení v daných podmínkách, návrhů sanace nosných prvků, případně celkové rekonstrukce historických objektů. Na konkrétních objektech byla aplikována nedestruktivní ultrazvuková metoda, kterou byla dignostikována struktura dřeva z hlediska jeho možné degradace dřevokaznými činiteli a použití metody tlakové injektáže.

26.6.2018
Xella CZ, s.r.o.

Mezi kritéria pro výběr zateplovacích systémů patří životnost, dopad na lidské zdraví a také stránka estetická. Ta se týká zejména zateplování historických budov. Ytong nabízí řešení pomocí minerálních desek Multipor, které při vnitřním zateplení zachovávají vzhled fasády.

18.6.2018
Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., doc. Ing. Jan Vaněrek, Ph.D.

Recenzovaný Článek představuje proces restaurování stávajících trámových stropů metodou spřažení stávajícího dřevěného trámového stropu s deskami na bázi dřeva, což je obvyklý požadavek zvýšení únosnosti a tuhosti stropu, tedy snížení průhybů a vibrací od užitného zatížení. Volně tak navazuje na úvodní článek trilogie autorů nazvané Rekonstrukce dřevěných trámových stropů.

9.6.2018
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Kouřící králík je legendární jazzovou scénou v centru Brna s kouzelnou atmosférou živých vystoupení. Je zde i skvělá cukrárna, kterou charakterizuje motto na pavéze nad vstupem, které zní: „SORRY, PEČEME JINAK“.

28.5.2018
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Recenzovaný Článek je zaměřen na zastínění zemědělských pozemků stavbami. Na tento typ pozemků nelze aplikovat normové kritérium zastínění podle ČSN 73 4301 Obytné budovy, jež je vhodné pro určení zastínění ploch určených k rekreaci. V těchto případech je nutné použít výrazně složitější výpočty a predikce zastínění v kombinaci s poznatky z agronomie neboť v některých případech je stínění pro hospodářské rostliny dokonce prospěšné.

Národní muzeum © roman - Fotolia.com
17.5.2018
ČTK, redakce

Z 80 procent jsou hotové práce na rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Zastřešená jsou obě nádvoří, dokončují se práce na zpřístupnění kopule, montáže technologií, fasáda, montují se restaurovaná rozměrná okna a podlahy. Ze čtyř pětin jsou také hotové všechny restaurátorské práce.

Pískovce, ilustrační snímek © ruslan_khismatov - fotolia.com
16.4.2018
Ing. Monika Čáchová, Ph.D., Ing. Dana Koňáková, Ing. Jan Kočí, Ph.D., doc. Ing. Eva Vejmelková, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá několika typy pískovců z funkčních českých lomů. Cílem výzkumu bylo zjistit vlastnosti a porovnat vybrané české pískovce. Z těchto prezentovaných výsledných parametrů, lze přispět k vhodnějšímu výběru pískovce dle potřebné funkčnosti či umístění v konstrukci.

5.4.2018
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví

Mezi tématy zaujme např. stavební zákon po velké novele, školení pro stavbyvedoucí, technický dozor stavebníka, pražské stavební předpisy, posuzování vlivů záměrů na životní prostředí – EIA, zákon o státní památkové péči, ochrana stavebních konstrukcí před požárem.

25.3.2018
ing. arch. Pavel Šmelhaus, Ing. arch. Jakub Žiška

Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je příkladem dokonalé rekonstrukce téměř dvě stě let staré stavby. Díky správně řešenému projektu se proměnila na moderní, uživatelsky komfortní a energeticky úspornou budovu. Proto také získala zvláštní cenu poroty Stavby roku 2017. Zaujalo především efektivní řešení vnitřních dispozic s využitím celé řady zajímavých technických i designových detailů, které se podařilo umístit jen s minimálními změnami exteriéru. Budova si tak zachovala svůj původní vzhled i genius loci.

20.3.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

O tom, že hlavními výhodami lehkého betonu je velmi nízká objemová hmotnost a dobré tepelně izolační vlastnosti, není pochyb. Velkým plusem je ale také praktické balení, snadná manipulace a zpracování, jak by vám potvrdila realizační firma rekonstrukce jedné historické budovy v centru Prahy.

12.3.2018
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Článek představuje popis a zhodnocení technického řešení panelové soustavy PS 61, která byla používána od roku 1961 do roku 1967 v západních Čechách. V současné době jsou objekty užívány jako bytové domy a je třeba provést jejich pečlivou rekonstrukci. Je třeba prověřit stávající příčky, omezit další zatížení stropů a vše řešit pouze po důkladném rozboru statikem.

6.3.2018
Hoval SK spol. s r.o.

Cílem příspěvku je poukázat na potřebu zvyšování energetické úspory u zdrojů tepla i pro stávající objekty jako neoddělitelné součásti komplexní rekonstrukce. Článek popisuje výběr nejvhodnějšího technického řešení pro částečnou rekonstrukci tepelného zdroje se zaměřením na to, aby realizované řešení v co nejkratším časovém horizontu přineslo pokud možno co největší energetickou úsporu a to při zachování běžného provozu hotelu.

Rehabilitace odvodňovacích a odvětrávacích systémů klášterních budov
1.1.2018
Ing. Kristýna Michalová, doc. Ing. Eva Burgetová, CSc.

Recenzovaný Obnova historického odvodňovacího a kanalizačního systému patří mezi základní úkoly při rekonstrukci budov. Na příkladech několika klášterů v Praze zmíníme realizované úpravy s vědomím, že vývoj metod a technologií nelze považovat za ukončený, a proto byly při sanaci voleny takové technologie a materiály (responzivní a odstranitelné), které v případě překonání současného stavu poznání historickou stavbu nijak neznehodnotí ani nepoškodí.

Obr. č. 2 – muzeum Maihaugen v Lillehammeru
16.11.2017
Eva Polatová, Národní památkový ústav

Konference se zabývala příčinami vzniku požáru na památkových objektech a jejich následnou obnovou, možnostmi jejich vybavení požárně bezpečnostními zařízeními, finanční náročností instalací požárně bezpečnostních zařízení, rekonstrukcemi a s tím spojenými požadavky.

6.11.2017
Ing. Ján Ježko, PhD., Katedra geodézie, Stavebná fakulta, STU v Bratislave

Recenzovaný Príspevok predstavuje metódy tvorby geodetických podkladov a dokumentácie pre potreby procesu plánovania, realizácie a rekonštrukcie dopravných, energetických, priemyselných, ekologických i občianskych stavieb, ale i v procese sanácie a ochrany stavebných i historických objektov. V týchto procesoch je potrebné poznať priestorovú dimenziu – údaje o polohe a umiestnení týchto objektov na zemskom povrchu a o ich tvare a rozmeroch. Činnosti ktoré vedú k realizácii, rekonštrukcii i sanácii stavebných diel si vyžadujú kvalitné mapové podklady, fotogrametrické snímky i geodetické modely (3D modely), ktoré sú najčastejšie realizované v digitálnej forme v prostredí vhodného interaktívneho grafického systému na PC v tvare 3D.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.