logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 21.12.2020 do 6.2.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.2.2022
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Památkově chráněný farní kostel sv. Štěpána v rakouském Sierningu během své více než pětisetleté historie zažil řadu architektonických stylů a mnoho stavebních proměn v blízkém i vzdálenějším okolí. Jedna významná změna se nedávno odehrála i v jeho těsné blízkosti. Po více než 50 letech totiž dosloužila stará fara a linecká diecéze rozhodla o výstavbě zcela nového farního centra s názvem FOKUS.

Průmyslový palác, čelní pohled, Výstaviště Holešovice, Praha, zdroj Metrostav DIZ
3.2.2022
Metrostav DIZ

Po měsících příprav převzalo konsorcium firem vedených společností Metrostav DIZ s.r.o. staveniště v areálu Výstaviště Praha. Stavba se tak rozbíhá přípravou zázemí a příjezdových komunikací pro techniku.

Císařský špitál na Pražském hradě
22.12.2021
doc. Ing. Eva Burgetová, CSc., Ing. Denisa Boháčová

Recenzovaný V článku je prezentován stavebně technický průzkum historického objektu Císařského špitálu svatého Antonína a svaté Alžběty na Pražském hradě. Cílem průzkumu bylo stanovení funkční způsobilosti a trvanlivosti objektu včetně posouzení jeho využitelnosti a zhodnocení stavu historických materiálů. Průzkum byl zaměřen především na problematiku nevhodných zásahů provedených v minulosti a s tím související zvýšená vlhkost konstrukcí.

Dnes už neexistující dřevěné divadlo Aréna otevřené v roce 1891 Eliškou Peškovou po smrti jejího manžela Pavla Švandy_archiv Švandova divadla
29.8.2021
publicita Švandova divadla

Významné výročí připomene 9. září i Den otevřených dveří spojený už tradičně s prohlídkami, při nichž budou zájemce provádět herečky a herci smíchovského souboru.

Rekonstrukce hotelu Thermal, foto TZB-info
13.7.2021
redakce

V bazénu bude nově pouze vřídelní voda, po ochlazení, a přebytečné teplo je dále využito. V rámci rekonstrukce TZB jsou zohledňovány současné požadavky norem a dalších předpisů pro hotelový provoz.

12.7.2021
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

I když to zní možná nelogicky, na Českou cenu za architekturu byl nominován Dům v ruině – projekt originální rekonstrukce staré usedlosti. Do původní cihlové obálky totiž architekti ORA implantovali nový moderní dům z tepelněizolačních cihel HELUZ a ukázali, jak zachovat autenticitu historické budovy a zároveň vytvořit komfortní místo pro bydlení. Jméno vítěze i finalistů prestižní soutěže vyhlašované Českou komorou architektů bude známo 11. listopadu 2021 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.

Rekonstrukce hotelu Thermal, foto TZB-info
10.7.2021
redakce

Vícenásobná rekuperace tepla v odpadních vodách, modernizace větrání, vytápění a chlazení, individuální regulace vnitřního prostředí a další zajímavosti objektivem kamery TZB-info.

5.7.2021
Ing. Martin Poliak, Katedra architektúry, Stavebná fakulta STU v Bratislave

Recenzovaný Prípady zastrešovania ruín nie sú celkom bežné – objekt, ktorý stratil svoju primárnu funkciu a podľahol deštrukcii, musí dostať nový dôvod jeho opätovného použitia. Zastrešenie narušeného objektu, ktorý časom nadobudol aj hodnotu exponátu, si vyžaduje atypické riešenia nielen z konštrukčného, ale aj z architektonického hľadiska. Témou sa zaoberalo viacero výskumov, architektonickú stránku návrhu však zhodnocovali skôr okrajovo – zastrešenie ruín na Slovensku je realizované najmä s dôrazom na ochranu ruiny pred klimatickými vplyvmi. V zahraničí je však situácia iná. Príspevok ilustruje možné prístupy k prekrývaniu ruín v zahraničí ako inšpiráciu pre použitie aj v našom kultúrnom kontexte a sústreďuje sa na architektonicko-urbanistické determinanty ich riešenia.

© sebra – Fotolia.com
29.5.2021
redakce podle tiskových zpráv

Poslanecká sněmovna ve středu schválila ve třetím čtení nový stavební zákon. Nyní poputuje do Senátu. Podle redakcí oslovených odborníků na stavební právo bude s největší pravděpodobností vrácen sněmovně. Komory inženýrů a architektů schválené znění kritizují.

Rodinný statek nedaleko Kladna – Foto: Tomáš Malý
27.2.2021
Baumit, spol. s r.o.

Obnova a renovace památkových objektů je i přes současnou nelehkou ekonomickou situaci investorů stále velmi aktuálním tématem. Domy v historických centrech, ale i venkovské usedlosti se stářím i několik staletí však vyžadují při rekonstrukci speciální materiály a realizační postupy. Společnost Baumit věnuje tomuto segmentu produktů velkou pozornost.

24.2.2021
FENIX Trading s.r.o.

Během 30 let působení v oblasti sálavého vytápění pracovala společnost Fenix Trading na spoustě atraktivních projektů. Jedna část poměrně komplikovaných, a přitom často z pohledu odborníka i laika zajímavých projektů však doposud stála trochu bokem. Řeč je o vytápění v kulturních památkách, jako jsou například kostely, hrady, zámky atd. Budovy, u kterých je jejich energetická náročnost jejich největším problémem.

22.2.2021
Ing. Aleš Jakubík, Ing. Radek Hermann

Recenzovaný Místem konkrétního příkladu sanace kanalizačních objektů, šachet a komor v prostředí historického centra města se zvýšenou zátěží chemickou-biogenní korozí je město Krakov. Způsob úpravy navrženého řešení, návrh vhodné skladby konstrukce a řešení technologie instalace, včetně možných příčin i důsledků pro původní i nově budované stavební konstrukce jsou dobrým příkladem i pro jiná historická města.

ilustrační obrázek © starush - Fotolia.com
8.2.2021
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB

Odborný Text rekapituluje vývoj nízkoenergetického stavění a připomíná kategorie energetické náročnosti budov ve společenských souvislostech. Zdůrazňuje potřebu koncepčního přístupu při přípravě změn staveb tak, aby bylo možné efektivně pracovat i po etapách s ohledem na dostupné finanční prostředky.

28.12.2020
prof. Ing. Pavel Kuklík, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra mechaniky

Recenzovaný Příspěvek se zabývá poškozením staveb a stavebních materiálů v důsledku nezvládnutí režimu srážkových vod. Dopady jsou členěny podle místa poškození. Nejprve je prezentováno poškození střech a krovů, které následují příklady poškození obvodových stěn. Největší pozornost, včetně numerického 3D modelování, je věnována poškození základových konstrukcí a základů.

21.12.2020
prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc., Ing. Radek Zigler, Ph.D., doc. Ing. Klára Kroftová, Ph.D.

Recenzovaný Řada historických staveb zejména v západních Čechách se nachází v oblastech, kde se vyskytuje specifický druh zemětřesné aktivity, tzv. zemětřesné roje (centrum v okolí obce Nový Kostel), při kterých po dobu několika dní až měsíců probíhá série tisíců slabších otřesů. Někdy jsou tyto otřesy dostatečně silné (vyšší než 2 st. Richterovy stupnice) na to, aby byly pociťovány obyvateli, a v některých případech mohou dokonce způsobit i materiální škody na budovách. Znalost odezvy zejména klenbových konstrukcí historických objektů na dynamická zatížení je základem sanačních zásahů na památkově významných objektech vystavených těmto účinkům. Vzhledem k narůstající intenzitě kolové i kolejové dopravy dochází také ke zvýšení účinků tzv. technické seismicity na stavby nacházející se v blízkosti komunikací a tratí. Navržený systém dodatečného ztužení valených, křížových popř. sférických kleneb pomocí předepnutých segmentových ohybově tuhých pasů přispívá ke zvýšení jejich odolnosti vzhledem k přírodním a antropogenním dynamickým účinkům.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.