logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 9.1.2017 do 26.6.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.6.2017
Ing. Kamil Binek, doc. Ing. Juraj Žilinský, PhD.

Recenzovaný Príčiny vlhnutia muriva môžu byť rôzne. Pri historických budovách je to väčšinou absentujúca hydroizolácia, ktorá bola v minulosti vytváraná ploskými kameňmi alebo ílovitými zásypmi. Pri nových budovách sa vlhkosť do budovy dostáva hlavne chybným prevedením hydroizolácie. V takýchto prípadoch je žiadané rýchle a nedeštruktívne vysušenie budovy, aby nedošlo k poškodeniu majetku, vzniku plesní a aby sa budove vrátil jej účel v čo najkratšom čase.

29.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava

Recenzovaný Příspěvek pojednává o problematice statických poruch, resp. vzniku trhlin ve zdivu, které jsou zapříčiněny účinky technické seismicity. Dále je zde pojednáno o konstrukčních zásadách, které je možno uplatnit při projektování rekonstrukcí u objektů, které se nacházejí v dosahu účinků technické seismicity. Taktéž je zde zmíněna problematika historických a památkově chráněných objektů.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava

Recenzovaný Pro sanaci nadměrně vlhkého zdiva bývá používáno, kromě jiných metod, také vzduchových dutin, které mohou být jak stěnové, tak také podlahové. Stěnové dutiny pak mohou být situovány na vnější i vnitřní straně sanované zdi. Dutiny na vnitřní straně mohou být z výškového hlediska umístěny pod podlahou, nebo nad úrovní podlahy. V rámci tohoto příspěvku je pojednáno pouze o dutinách situovaných nad úrovní podlahy. V projekční praxi jsou vzduchové dutiny navrhovány zpravidla pouze empiricky. Pro jejich správnou funkci je však třeba provést jejich tepelnětechnické posouzení. Jeho náplň je těžištěm následujícího příspěvku.

13.5.2017
BRAMAC střešní systémy spol. s r.o.

Obec Štědrá vynakládá již několik let nemalé úsilí a prostředky na rekonstrukci místního barokního zámku a přilehlého parku, který se podařilo zachránit doslova za pět minut dvanáct. Obecní zastupitelstvo se již nadále nemohlo dívat na úpadek a chátrání místní kulturní památky a vzalo osud do svých rukou.

9.5.2017
PZP HEATING a. s.

Ve východočeských Ratibořicích proběhla rekonstrukce kulturní památky z roku 1901, ve které vzniklo první herecké muzeum v Čechách. K dobré pohodě návštěvníků přispívá teplo, které do objektu přivádí čtyři tepelná čerpadla vzduch-voda AWX DYNAMIC výrobce PZP HEATING a.s.

8.5.2017
Ing. Petr Svoboda, Eva Polatová

Recenzovaný V roce 2015 vydal Národní památkový ústav metodiku pro požární ochranu zpřístupněných památek. Od té doby ji využívají správci hradů a zámků nebo památkáři, širší odborná veřejnost s ní však zdaleka obeznámena není.

1.5.2017
pplk. Ing. Marek Hütter, SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou požární ochrany památkově chráněných objektů, uvádí jejich specifika. Dále popisuje princip funkce vybraných druhů požárně bezpečnostních zařízení a všímá si současné legislativy, přičemž poukazuje na některé alternativní možnosti řešení problémů v oblasti požární ochrany u památkové chráněných staveb. V závěru je popsán způsob fungování zařízení zamezující iniciaci požáru.

13.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Revitalizace kulturních památek zachraňuje tyto unikáty pro další generace tím, že jim dává často i novou funkci. V případě objektů s ní však může být spojeno zvýšené zatížení objektu teplotním změnami, vlhkostí, které historičtí stavitelé neřešili.

3.4.2017
Ing. Jindřich Sobotka, Ph.D., doc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Mgr. Zdeněk Jiroušek

Recenzovaný Tento příspěvek pojednává o praktickém využití mikrovlnné technologie ve stavební praxi. Názory na využití EMW zařízení jsou nejen u laické veřejnosti značně rozdílné. Od bezmezného vychvalování, až po zatracování. Důvodem tohoto stavu je především nedostatečná informovanost odborníků a veřejnosti o tom, co je a co není možné od této technologie očekávat.

25.3.2017
LASSELSBERGER, s.r.o. - značka RAKO

Luxusně zařízené prostory zrekonstruovaného lázeňského hotelu Alexander**** ve slovenských lázních Bardějov nabízejí hostům také luxusní koupelny. Právě na koupelny dodala značka RAKO 5000 m2 keramických obkladů, dalších 1700 m2 materiálů pak směřovalo do blízkého léčebného domu Alžběta, který se rekonstrukce dočkal po 50 letech.

20.3.2017
Ing. Hynek Kundera, Ing. Andrea Nasswettrová MBA, Ph.D., Ing. Olga Grossová, Ing. Pavel Šmíra MBA, Ph.D.

Recenzovaný V červenci roku 2015 byl na objektech rožnovské radnice a chalupy z Prlova, které jsou součástí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, proveden průzkum využívající akustickou detekci aktivity larev dřevokazného hmyzu. Na základě této průzkumné činnosti byla jednoznačně prokázána aktivita dřevokazného hmyzu a z tohoto důvodu byla v září roku 2016 provedena horkovzdušná sanace objektu rožnovské radnice s cílem sterilizace všech dřevěných prvků konstrukce tohoto historicky cenného objektu.

13.3.2017
Ing. Kateřina Kočí, Ing. Zuzana Zlámalová Cílová, Ph.D.

Recenzovaný Sklo jako součást stavby se na moderních i historických budovách vyskytuje v různých formách, ať už jako výplň otvorů nebo jako aplikace na povrchu stavby. Jeho přítomnost je proto nutné zohlednit při sanačních zásazích. Mechanické metody čištění skla, konkrétně pomocí abrazivních materiálů, nejsou v restaurátorské praxi příliš běžné. Přesto byly využity při posledním zásahu na mozaice Posledního soudu na katedrále Sv. Víta v Praze. V příspěvku je diskutováno, zda je vhodné opakovaně používat techniku otryskávání povrchu skla za účelem jeho čištění/odstranění korozních vrstev z povrchu skla.

6.3.2017
Ing. Šárka Nenadálová, Ing. Lukáš Balík, Ph.D., Ing. Milan Rydval, Ing. Tomáš Bittner

Recenzovaný Propustnost vodní páry je důležitou materiálovou vlastností. Hodnotu součinitele difuzního odporu je nutné znát, abychom byli schopni sanovat konstrukce. Jedna věc je stěžejní – vědět, jaké jsou hodnoty faktoru difuzního odporu použitého materiálu, abychom věděli, jak dlouho bude konstrukce vysychat a kdy budou uživatelé moci budovu znovu obývat. Samozřejmě, že faktor difuzního odporu není jedinou ovlivňující vlastností, jelikož vysychání závisí také na teplotě, vlhkosti, rychlosti proudění okolního vzduchu.

23.1.2017
Ing. Petr Žítt, doc. Ing. Pavel Schmid, Ph.D.

Recenzovaný Článek výše uvedeného kolektivu autorů se věnuje diagnostice klasické železobetonové konstrukce v duchu „Baťovské architektury“ postavené v 30. letech 20. století. Na základě předběžné prohlídky bylo pojato podezření na výskyt hlinitanových cementů v betonu, což bylo následně podrobnou diagnostikou potvrzeno.

18.1.2017
redakce

Vyvrcholením letošního stavebního roku bude jako obvykle mezinárodní veletrh FOR ARCH a TZB-info bude opět odborným garantem doprovodného programu. Ve čtvrtek dne 21. září 2017 se uskuteční druhý ročník konference „Požární bezpečnost staveb“ a v pátek dne 22. 9. konference s týmem ESTAV.cz „Jak bezpečněji bydlet“.

16.1.2017
Ing. Jiří Rathouský, CSc., Centrum pro inovace v oboru nanomaterálů a nanotechnologií, Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, v.v.i., AV ČR

Recenzovaný Odstraňování nežádoucího materiálu z povrchu historických artefaktů je jednou z nejdůležitějších a současně nejchoulostivějších operací při restaurování kulturního dědictví. Obecný termín „nežádoucí materiál“ označuje celou skupinu látek, které se nacházejí na povrchu uměleckých děl v důsledku přirozeného stárnutí a vlivu okolního prostředí, mimořádných událostí, jako jsou povodně a jiné živelné pohromy, chybných nebo dožilých restaurátorských zásahů nebo dokonce i v důsledku úmyslu umělce, jako jsou politury, které s časem degradují a tmavnou a je třeba je periodicky obnovovat. Přes zdánlivou jednoduchost je čištění velmi náročným úkolem pro restaurátory i vědce a technology.

15.1.2017
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční dvoudenní mezinárodní konference, jejíž 38. ročník se uskutečnil na konci listopadu v areálu brněnské stavební fakulty, sleduje moderní trendy v oboru a ověřuje výzkum nových technologií a materiálů v praxi. Sanace a rekonstrukce staveb 2016 probíhala pod záštitou ministra kultury, ministryně pro místní rozvoj a Národního památkového ústavu. Další ročník se bude konat v Praze.

9.1.2017
Ing. Jiří Rathouský, CSc., Centrum pro inovace v oboru nanomaterálů a nanotechnologií, Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, v.v.i., AV ČR

Recenzovaný Nanomateriály jsou charakterizovány velikostí menší než 100 nm v jednom nebo více rozměrech. Konvenční granulární materiály se skládají ze zrn, jejichž velikosti sahají od mikrometrů až po několik milimetrů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.