Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 1.5.2017 do 15.9.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.9.2017
Eva Polatová, Národní památkový ústav

Rekapitulujme možnosti zajištění požární ochrany dřevěných staveb v návaznosti na nešťastnou událost požáru kostela v Gutech. Bylo by dobré se poučit z norských zkušeností, neboť ne všechna řešení v oblasti požární ochrany se v praxi osvědčila.

11.9.2017
doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Na začátku nového školního roku bychom rádi upozornili na knihu Větrání škol v souvislostech. Všichni rodiče si přejí, aby jejich děti byly ve škole úspěšné. Roli hraje řada faktorů, ale pro mnohé možná překvapivě - záleží i na větrání tříd. Přinášíme výběr z kapitol nové publikace.

4.9.2017
Ing. Magdaléna Kociánová, Ing. Vít Černý , Ph.D., prof. ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA

Recenzovaný Příspěvek pojednává o technologii stabilizace a ztekucení zemin, které vznikají v rámci výkopových prací inženýrských sítí. Ztekucené zálivky by bylo možno použít pro vyplnění i těch méně přístupných prostor inženýrských sítí. Pro zpětné použití vykopaných zemin ve ztekucené formě je nutná jejich úprava, která spočívá ve stabilizaci vhodnou stabilizační přísadou. Směs je dále potřeba ztekutit pomocí vhodných ztekucujících přísad. Jako vhodné se pro stabilizaci a ztekucení zemin jeví zároveň použití popílků, jak je uvedeno dále v příspěvku.

28.8.2017
Ing. Jan Vinař, MURUS, monumenta renovamus, s.r.o.

Recenzovaný Ve čtyřdílném seriálu odborníka na historické stavební konstrukce jsme představili geneze a proměny hrázděných konstrukcí v průběhu historie, v rozdílných geografických podmínkách, včetně možných poruch a možností oprav a bohaté obrazové dokumentace. Poslední díl seriálu nás provede obrazem stavbami v různých částech světa.

27.8.2017
doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., autorizovaný inženýr a soudní znalec

Společně s odborníkem na betonové konstrukce Jiřím Dohnálkem se podíváme do historie betonového stavitelství, odhalíme významné stavební realizace minulosti a zmíníme i velký potenciál tohoto nestárnoucího materiálu. Materiál vznikl ve spolupráci s Historickým ústavem ČSAV a redakcí TZB-info.

21.8.2017
Ing. Jan Vinař, MURUS, monumenta renovamus, s.r.o.

Recenzovaný Ve čtyřdílném seriálu odborníka na historické stavební konstrukce představíme geneze a proměny hrázděných konstrukcí v průběhu historie, v rozdílných geografických podmínkách, včetně možných poruch a možností oprav a bohaté obrazové dokumentace. Třetí část mapuje poruchy a opravy hrázděných konstrukcí.

Hamr na Jezeře - Konstrukční principy hrázděných staveb
14.8.2017
Ing. Jan Vinař, MURUS, monumenta renovamus, s.r.o.

Recenzovaný Ve čtyřdílném seriálu odborníka na historické stavební konstrukce představujeme geneze a proměny hrázděných konstrukcí v průběhu historie, v rozdílných geografických podmínkách, včetně možných poruch a možností oprav a bohaté obrazové dokumentace. Druhá část seriálu se věnuje funkcím a využití rámových a hrázděných konstrukcí.

© 100ker - Fotolia.com
7.8.2017
Ing. Jan Vinař, MURUS, monumenta renovamus, s.r.o.

Recenzovaný Ve čtyřdílném seriálu odborníka na historické stavební konstrukce představíme genezi a proměny hrázděných konstrukcí v průběhu historie, v rozdílných geografických podmínkách, včetně možných poruch a možností oprav a bohaté obrazové dokumentace. V první části jsou to vlastnosti konstrukcí hrázděných staveb, poruchy a možnosti jejich oprav.

Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
3.8.2017
redakce

V noci z úterý na středu byl požárem zcela zničen kostel Božího těla v třinecké části Guty. O tragédii informovala zpravodajská média. Na požár kostela upozornila 6 minut po půlnoci požární čidla. Při příjezdu hasičů byl dřevěný kostel již zcela v plamenech. Podle posledních informací policie obvinila ze zapálení kostela tři mladé muže.

Nákladové nádraží Žižkov © luciezr - Fotolia.com
29.7.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Praha chce koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov. Pro ČT 24 situaci komentovala starostka Prahy 3 a architekt Adam Gebrian. V minulosti byly snahy nyní památkově chráněný objekt zbourat a uvolnit místo rozsáhlé nové výstavbě.

10.7.2017
Ing. Jiří Strnad, Ph.D., doc. Ing. Ladislav Klusáček, CSc., Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá eliminací průhybů překladů, které mají malou ohybovou tuhost ale dostatečnou únosnost. Tato eliminace spočívá v ohnutí překladů ve směru působícího zatížení před finálním působením v konstrukci. Velikost průhybu odpovídá zdeformování nosníků od zatížení, které jím bude přenášeno. Tyto překlady se používají při provádění prostupů během rekonstrukcí objektů.

3.7.2017
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný V Československu bolo v rokoch 1975–1985 postavených viacero telocviční typu T18. Telocvične boli postavené spravidla pre potreby škôl, najmä základných škôl. Vo viacerých prípadoch sa najmä vplyvom nesystematickej starostlivosti o konštrukciu objavili na nosnej konštrukcii poruchy, ktorú môžu viesť k obmedzeniu prevádzky v objektu prípadne až k uzavretiu objektu. V článku sú uvedené podmienky a možnosti predĺženia životnosti týchto objektov. Do riešenia problematiky boli zapojení študenti Stavebnej fakulty STU Bratislava.

26.6.2017
Ing. Kamil Binek, doc. Ing. Juraj Žilinský, PhD.

Recenzovaný Príčiny vlhnutia muriva môžu byť rôzne. Pri historických budovách je to väčšinou absentujúca hydroizolácia, ktorá bola v minulosti vytváraná ploskými kameňmi alebo ílovitými zásypmi. Pri nových budovách sa vlhkosť do budovy dostáva hlavne chybným prevedením hydroizolácie. V takýchto prípadoch je žiadané rýchle a nedeštruktívne vysušenie budovy, aby nedošlo k poškodeniu majetku, vzniku plesní a aby sa budove vrátil jej účel v čo najkratšom čase.

29.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Příspěvek pojednává o problematice statických poruch, resp. vzniku trhlin ve zdivu, které jsou zapříčiněny účinky technické seismicity. Dále je zde pojednáno o konstrukčních zásadách, které je možno uplatnit při projektování rekonstrukcí u objektů, které se nacházejí v dosahu účinků technické seismicity. Taktéž je zde zmíněna problematika historických a památkově chráněných objektů.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Pro sanaci nadměrně vlhkého zdiva bývá používáno, kromě jiných metod, také vzduchových dutin, které mohou být jak stěnové, tak také podlahové. Stěnové dutiny pak mohou být situovány na vnější i vnitřní straně sanované zdi. Dutiny na vnitřní straně mohou být z výškového hlediska umístěny pod podlahou, nebo nad úrovní podlahy. V rámci tohoto příspěvku je pojednáno pouze o dutinách situovaných nad úrovní podlahy. V projekční praxi jsou vzduchové dutiny navrhovány zpravidla pouze empiricky. Pro jejich správnou funkci je však třeba provést jejich tepelnětechnické posouzení. Jeho náplň je těžištěm následujícího příspěvku.

13.5.2017
BRAMAC střešní systémy spol. s r.o.

Obec Štědrá vynakládá již několik let nemalé úsilí a prostředky na rekonstrukci místního barokního zámku a přilehlého parku, který se podařilo zachránit doslova za pět minut dvanáct. Obecní zastupitelstvo se již nadále nemohlo dívat na úpadek a chátrání místní kulturní památky a vzalo osud do svých rukou.

9.5.2017
PZP HEATING a. s.

Ve východočeských Ratibořicích proběhla rekonstrukce kulturní památky z roku 1901, ve které vzniklo první herecké muzeum v Čechách. K dobré pohodě návštěvníků přispívá teplo, které do objektu přivádí čtyři tepelná čerpadla vzduch-voda AWX DYNAMIC výrobce PZP HEATING a.s.

8.5.2017
Ing. Petr Svoboda, Eva Polatová

Recenzovaný V roce 2015 vydal Národní památkový ústav metodiku pro požární ochranu zpřístupněných památek. Od té doby ji využívají správci hradů a zámků nebo památkáři, širší odborná veřejnost s ní však zdaleka obeznámena není.

1.5.2017
pplk. Ing. Marek Hütter, SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou požární ochrany památkově chráněných objektů, uvádí jejich specifika. Dále popisuje princip funkce vybraných druhů požárně bezpečnostních zařízení a všímá si současné legislativy, přičemž poukazuje na některé alternativní možnosti řešení problémů v oblasti požární ochrany u památkové chráněných staveb. V závěru je popsán způsob fungování zařízení zamezující iniciaci požáru.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama