Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 24.9.2017 do 28.5.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.5.2018
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Recenzovaný Článek je zaměřen na zastínění zemědělských pozemků stavbami. Na tento typ pozemků nelze aplikovat normové kritérium zastínění podle ČSN 73 4301 Obytné budovy, jež je vhodné pro určení zastínění ploch určených k rekreaci. V těchto případech je nutné použít výrazně složitější výpočty a predikce zastínění v kombinaci s poznatky z agronomie neboť v některých případech je stínění pro hospodářské rostliny dokonce prospěšné.

Národní muzeum © roman - Fotolia.com
17.5.2018
ČTK, redakce

Z 80 procent jsou hotové práce na rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Zastřešená jsou obě nádvoří, dokončují se práce na zpřístupnění kopule, montáže technologií, fasáda, montují se restaurovaná rozměrná okna a podlahy. Ze čtyř pětin jsou také hotové všechny restaurátorské práce.

Pískovce, ilustrační snímek © ruslan_khismatov - fotolia.com
16.4.2018
Ing. Monika Čáchová, Ph.D., Ing. Dana Koňáková, Ing. Jan Kočí, Ph.D., doc. Ing. Eva Vejmelková, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá několika typy pískovců z funkčních českých lomů. Cílem výzkumu bylo zjistit vlastnosti a porovnat vybrané české pískovce. Z těchto prezentovaných výsledných parametrů, lze přispět k vhodnějšímu výběru pískovce dle potřebné funkčnosti či umístění v konstrukci.

5.4.2018
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví

Mezi tématy zaujme např. stavební zákon po velké novele, školení pro stavbyvedoucí, technický dozor stavebníka, pražské stavební předpisy, posuzování vlivů záměrů na životní prostředí – EIA, zákon o státní památkové péči, ochrana stavebních konstrukcí před požárem.

25.3.2018
ing. arch. Pavel Šmelhaus, Ing. arch. Jakub Žiška

Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je příkladem dokonalé rekonstrukce téměř dvě stě let staré stavby. Díky správně řešenému projektu se proměnila na moderní, uživatelsky komfortní a energeticky úspornou budovu. Proto také získala zvláštní cenu poroty Stavby roku 2017. Zaujalo především efektivní řešení vnitřních dispozic s využitím celé řady zajímavých technických i designových detailů, které se podařilo umístit jen s minimálními změnami exteriéru. Budova si tak zachovala svůj původní vzhled i genius loci.

20.3.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

O tom, že hlavními výhodami lehkého betonu je velmi nízká objemová hmotnost a dobré tepelně izolační vlastnosti, není pochyb. Velkým plusem je ale také praktické balení, snadná manipulace a zpracování, jak by vám potvrdila realizační firma rekonstrukce jedné historické budovy v centru Prahy.

12.3.2018
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Článek představuje popis a zhodnocení technického řešení panelové soustavy PS 61, která byla používána od roku 1961 do roku 1967 v západních Čechách. V současné době jsou objekty užívány jako bytové domy a je třeba provést jejich pečlivou rekonstrukci. Je třeba prověřit stávající příčky, omezit další zatížení stropů a vše řešit pouze po důkladném rozboru statikem.

6.3.2018
Hoval SK spol. s r.o.

Cílem příspěvku je poukázat na potřebu zvyšování energetické úspory u zdrojů tepla i pro stávající objekty jako neoddělitelné součásti komplexní rekonstrukce. Článek popisuje výběr nejvhodnějšího technického řešení pro částečnou rekonstrukci tepelného zdroje se zaměřením na to, aby realizované řešení v co nejkratším časovém horizontu přineslo pokud možno co největší energetickou úsporu a to při zachování běžného provozu hotelu.

Rehabilitace odvodňovacích a odvětrávacích systémů klášterních budov
1.1.2018
Ing. Kristýna Michalová, doc. Ing. Eva Burgetová, CSc.

Recenzovaný Obnova historického odvodňovacího a kanalizačního systému patří mezi základní úkoly při rekonstrukci budov. Na příkladech několika klášterů v Praze zmíníme realizované úpravy s vědomím, že vývoj metod a technologií nelze považovat za ukončený, a proto byly při sanaci voleny takové technologie a materiály (responzivní a odstranitelné), které v případě překonání současného stavu poznání historickou stavbu nijak neznehodnotí ani nepoškodí.

Obr. č. 2 – muzeum Maihaugen v Lillehammeru
16.11.2017
Eva Polatová, Národní památkový ústav

Konference se zabývala příčinami vzniku požáru na památkových objektech a jejich následnou obnovou, možnostmi jejich vybavení požárně bezpečnostními zařízeními, finanční náročností instalací požárně bezpečnostních zařízení, rekonstrukcemi a s tím spojenými požadavky.

6.11.2017
Ing. Ján Ježko, PhD., Katedra geodézie, Stavebná fakulta, STU v Bratislave

Recenzovaný Príspevok predstavuje metódy tvorby geodetických podkladov a dokumentácie pre potreby procesu plánovania, realizácie a rekonštrukcie dopravných, energetických, priemyselných, ekologických i občianskych stavieb, ale i v procese sanácie a ochrany stavebných i historických objektov. V týchto procesoch je potrebné poznať priestorovú dimenziu – údaje o polohe a umiestnení týchto objektov na zemskom povrchu a o ich tvare a rozmeroch. Činnosti ktoré vedú k realizácii, rekonštrukcii i sanácii stavebných diel si vyžadujú kvalitné mapové podklady, fotogrametrické snímky i geodetické modely (3D modely), ktoré sú najčastejšie realizované v digitálnej forme v prostredí vhodného interaktívneho grafického systému na PC v tvare 3D.

Opravy historických objektů z pozice statiky a z hlediska památkové péče
30.10.2017
doc. ing. Ladislav Klusáček, CSc., doc. ing. Zdeněk Bažant, CSc.

Recenzovaný Pracovníci památkové péče při opravách a rekonstrukcích historických objektů trvají (respektive upřednostňují) použití dřívějších pracovních postupů a zejména materiálů, někdy až příliš důrazně. Ne vždy je však snadné jejich požadavkům s přihlédnutím ke staticky problematickému stavu objektu vyhovět – je třeba nalézat vhodné kompromisy.

27.10.2017
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Co že je to ta rekonverze? Je to z architektonického hlediska změna funkce a užívání objektu nebo místnosti, při dílčí nebo úplné rekonstrukci. Budovy statku se změnily na prostory výstavní a předváděcí. Článek můžete využít i jako pozvánku na volné dny a vyrazit s celou rodinou.

22.10.2017
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

V rámci celorepublikového projektu šesti čekáren byla otevřena v Brně místnost nazvaná ČD Lounge věnovaná předloni zesnulému Jiřímu Boudovi. Tématika je příznačná, železnice a staré parní lokomotivy, grafiky s drážní tématikou.

Stavebně-technický průzkum brněnského kina Scala
16.10.2017
doc. Ing. Pavel Schmid, Ph.D., Ing. Iva Rozsypalová, Ing. Ondřej Karel, Ing. Petr Daněk, Ph.D., Ing. Petr Žítt

Recenzovaný Příspěvek pojednává o realizovaném stavebně-technickém průzkumu kina Scala v Brně. Jedná se o historický objekt, jehož stavba byla dokončena v roce 1928. Základním účelem diagnostického průzkumu byla pasportizace poruch a vad hodnocené konstrukce, stanovení kvality betonu, identifikace způsobu vyztužení, posouzení příčin identifikovaných vad a poruch, posouzení celkového stavu stropní konstrukce ve vztahu k uvažovaným úpravám objektu nad kinem.

13.10.2017
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Povrchová úprava vnitřního tepelně izolačního systému je tvořená minerální tenkovrstvou omítkou weber.min a jemnou štukovou omítkou weber.san 600. Slouží ke zlepšení tepelné ochrany především starých nebo historických staveb s historicky cennou fasádou, kde nelze použít vnější kontaktní zateplovací systém.

Rekonstrukce dřevěných trámových stropů
9.10.2017
Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc.

Recenzovaný Článek shrnuje hlavní vady a poruchy historických dřevěných stropů, uvádí možnosti jak zvýšit únosnost a tuhost těchto stropů, definuje postup rekonstrukce stropů a charakterizuje problémy, které je třeba v průběhu stavby řešit. V článku jsou uvedeny důvody pro rekonstrukci historických dřevěných stropů „suchou metodou“ – spřažením historických dřevěných trámů s deskovými materiály na bázi dřeva. Součástí článku jsou i zkušenosti autorů s dokončenými stropy v centru města Brna a odkaz na navazující experimentální výzkum těchto konstrukcí.

24.9.2017
doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., autorizovaný inženýr a soudní znalec

Společně s odborníkem na betonové konstrukce Jiřím Dohnálkem nahlížíme do historie betonového stavitelství. Pokračujeme ve výčtu významných stavebních realizací minulosti, v historii betonu a železobetonu, tentokrát převážně v oblasti mostního stavitelství. Materiál vznikl ve spolupráci s Historickým ústavem ČSAV a redakcí TZB-info.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama