logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 16.2.2015 do 30.11.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.11.2015
doc. Ing. Petr Fajman, CSc., ČVUT Praha, katedra mechaniky

Recenzovaný Plátový spoj je velmi často používán při rekonstrukcích historických konstrukcí. V literatuře se většinou dočteme o konstrukčních zásadách, ale o statickém působení toho příliš mnoho nevíme. Článek nabízí výsledky experimentálních zkoušek a výpočtů MKP, z nichž je možné vyvodit závěry, které pomohou při návrhu daného spoje.

15.11.2015
Zdeněk Štefek, Pavel Zejda, SAREP a.s.

V rámci stavebních úprav Státního zámku Lednice bylo zásadním úkolem provedení sanace vlhkého zdiva, obnova omítek a podlah a opravy odvodňovacích štol a kanálů. Tento článek pojednává o provedení stavebně technického a vlhkostního průzkumu.

Ilustrační obrázek, foto Regenerace bytového fondu a veřejných budov
14.11.2015
Centrum stavebního inženýrství a. s.

Tradiční konference v Hradci Králové se letos uskuteční v novém termínu 1. až 3. prosince. Novinkou v programu je i exkurze po významných revitalizacích městských budov v průběhu století města Hradec Králové, kterou připravil místní odborník, Ing. Bohumil Rusek.

8.11.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Na začátku října se v nové budově Národního muzea v Praze uskutečnila mezinárodní konference s názvem Mosty k požární ochraně kulturních památek. Na ní se setkali zástupci složek majících co dočinění s požární ochranou památek a prezentovali své zkušenosti.

13.10.2015
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Při rekonstrukcích především starších staveb bývá častým kamenem úrazu omezená únosnost nosné konstrukce. V případě rekonstrukce podlah v patře nebo půdních prostorech to může být skutečně problém. Řešením jsou suché plovoucí podlahy, které v porovnání s podlahami litými zatěžují nosnou konstrukci stavby asi o dvě třetiny méně.

21.9.2015
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav (NPÚ)

Konference Historické budovy a jejich energetická efektivnost má za úkol sbližování rozdílných stanovisek a snaží se o nalezení komplexního řešení pro efektivní snižování energetické náročnosti historických budov. Požádali jsme o stanovisko zástupce NPÚ ing. arch. Miloše Solaře.

11.9.2015
ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, redakce

Ve čtvrtek večer byly v budově Nadace ABF vyhlášeny nominace na titul Stavba roku 2015. Z třiceti staveb postupujících v srpnu bylo odbornou porotou vybráno 15 staveb, které se utkají o titul Stavba roku 2015. Pět vítězných staveb bude vyhlášeno 13. října v Betlémské kapli.

7.9.2015
doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, Fakulta životního prostředí ČZU v Praze, Katedra biotechnických úprav krajiny

Článek úvádí příklady konkrétních regulativů uspořádání území a výstavby vycházejících z preventivních hodnocení krajinného rázu. Představuje možnosti implementace ochranných opatření (regulativů) definovaných v preventivním hodnocení krajinného rázu do nástrojů územního plánování a problematiku interpretace mapových výstupů zpracovávaných v různých měřítkách.

6.9.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Letní období se vyznačuje především dovolenými, přesto se v kalendáři najdou zajímavé akce, které mohou oslovit odbornou i laickou veřejnost. Připomeneme si mezinárodní konferenci Ekologie a nové stavební hmoty a výrobky a akci s názvem Historické budovy a jejich energetická efektivnost.

8.7.2015
UPONOR, s.r.o. (SK)

Moderný komfort bývania a energetickej účinnosti verzus ochrana historických budov: Tento zdanlivý stret záujmov bol elegantne vyriešený v pamiatkovo chránenej secesnej vile v Lipsku. V tomto prípade nebolo možné zabudovať externé zateplenie budovy, kvôli dekoratívnym prvkom fasády a strechy.

30.6.2015
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Přes 80 let existence budovy základní školy, ve které se nyní učí žáci 1. stupně ZŠ, už bylo na jejím stavu znát. Důležitým krokem k vylepšení vzhledu a k energetickým úsporám tak byla rekonstrukce, kdy se také vyměnila stará okna a zateplila se fasáda. Rekonstrukci prováděla na podzim 2014 stavební společnost Herkul s fasádním systémem Ceresit Ceretherm Universal.

23.6.2015
UPONOR, s.r.o. (CZ)

Zdánlivý střet zájmů byl velmi elegantně vyřešen v památkově chráněné vile v Lipsku. V tomto případě nebylo možné externě zateplit budovu vzhledem k dekorativním prvkům fasády a střechy. Spojením KNAUF Rotkalk omítky, TecTem interiérových izolačních produktů od KNAUF AQUAPANEL a Uponor plošným vytápěcím systémům je přesto v domě příjemné vnitřní klima.

27.5.2015
Kingspan®, divize Izolací

Izolační deska pro vnitřní zateplení, kterou pod názvem Kingspan Kooltherm K17 vyrábí společnost Kingspan získala cenu za příspěvek k úsporám energie v soutěži Výrobek roku 2015. Deska se využívá zejména při rekonstrukcích či při zateplení památkově chráněných budov, kde není možné zateplit historickou fasádu.

4.5.2015
Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Článek prezentuje technologický postup a možnosti úpravy povrchů různých materiálů prostřednictvím pevných částeček suchého ledu CO2. Čistící médium je v trysce zařízení urychlováno proudem stlačeného vzduchu rychlostí větší než rychlost zvuku.

29.4.2015
Deceuninck, spol. s r.o., Lenka Kocourková

Na startovní čáře každého zdařilého projektu by měla vždycky stát správná myšlenka. Tu také měli akcionáři pivovaru Rohozec, když ho v roce 2004 koupili od správce konkurzní podstaty. O trnité, ale optimistické cestě k znovuoživení tradice rohozeckého piva nám vyprávěl ředitel pivovaru Ing. František Jungmann.

28.3.2015
Ing. Ladislav Buchta, NPÚ ÚOP v Kroměříži

Koncem roku 2012 byla ve Zlíně dokončena stavební konverze dvou významných budov č. 14 a 15. Jedná se o výrazné dominantní stavby situované na okraji areálu Svit, bývalé továrny firmy Baťa. Stavební obnova si dala za cíl navrátit k užívání objekty, u nichž po vlastnických změnách v 90. letech 20. století hrozil postupný zánik.

16.2.2015
Ing. Jaroslav Pánik

Příspěvek se zabývá dodatečnou izolací stavebních konstrukcí na styku se zeminou. Je prezentován postup sanačních prací, kde nám významným pomocníkem jsou směrnice WTA tuto problematikou popisující a řešící. Jsou zde komentovány jednak injektáže, tlakové i beztlakové, stejně jako dodatečné vodorovné izolace. Významnou roli sehrává vhodný materiál a dodržování předepsané technologie. Zapomínat se nesmí ani na odstřikující vodu a kondenzační vlhkost. Na vysoce odborném provedení detailů je závislá úspěšnost sanace. Řada konkrétních řešení je ilustrována v přiložených obrázcích.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.