Reklama
Historické stavby
Archiv článků od 28.1.2016 do 14.9.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.9.2016
Knauf Praha s.r.o.

Zámek je nejstarší památkou ve Škvorci. Bývalý hrad se poprvé připomíná na konci 13. století. V dalším století byla stavba rozšířena na čtyřkřídlý hrad s palácem, kaplí a branou a kolem roku 1545 přestavěna na reprezentativní renesanční zámek. Během devadesátých let dvacátého století objekt výrazně zchátral a počátkem tohoto století byl již v kritickém stavu.

9.9.2016
HENNLICH s.r.o.

Spojení moderní techniky s historií má vždy zvláštní nádech. Především u staveb, kde je dříve či později vždy nutný stavební zásah, vyvstávají například otázky zachování původního rázu. Takovým příkladem může být i Anežský klášter ve vlastnictví Národní galerie, který patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám a historickým památkám Prahy a od roku 1978 je národní kulturní památkou.

29.8.2016
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Petr Cikrle, Ph.D.

Recenzovaný Při hodnocení existujících železobetonových konstrukcí památek je vždy nutné ověřit vlastnosti betonu a rozmístění výztuže. Příspěvek se zabývá zkoušením betonu pomocí nedestruktivních metod – zejména tvrdoměrné a ultrazvukové. Jako nejvýhodnější pro zkoušení starých konstrukcí se ukazuje metoda ultrazvuková.

16.8.2016
redakce

Srdečně vás zveme na konferenci při veletrhu For Arch v září v Praze. Cílem konference je propojení odborníků různých profesí. Vedle stavebních témat připravujeme přednášky např. o EPS, elektroinstalaci a hasících systémech. Zajímavostí budou detaily rekonstrukce divadla v Kladně v podání Ing. arch. Davida Vávry.

26.7.2016
Kingspan®, divize Izolací

Statutární město Olomouc se nachází v centrální části Moravy, v historii bylo jejím hlavním městem a pyšní se mimo jiné druhou největší památkovou rezervací na území České republiky. Objekt Velkého dělostřeleckého skladu nalézající se v areálu Korunní pevnůstky je součástí původního bastiniového opevnění historického centra města.

4.7.2016
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, PhD., Ing. Robert Šoltýs, PhD.

Recenzovaný Uvedené príklady prezentujú akým spôsobom je možné esteticky a výhodne uplatniť drevené konštrukcie v prípade školskej budovy pre výukové účely, v prípade obnovy historickej budovy pre galerijno-výstavné účely a v prípade cirkevnej budovy na autentické dotvarovanie kostola.

25.6.2016
doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc.,, Ing. Radim Nečas, Ph.D.

Při rekonstrukci areálu radnice okresního města bylo rozhodnuto zásadně přestavět stávající zchátralý řadový objekt. Dům se nacházel v historické zóně města, části domu byly chráněny památkovou péčí – jednalo se o středověké sklepy pod domem a o uliční zeď.

23.6.2016
Bramac střešní systémy spol. s r.o.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena hlavní etapa rozsáhlé rekonstrukce Löschnerova pavilonu v lázních Kyselka. Rekonstrukce měla svá specifika. Dům byl navržen jako Švýcarský dům a byl zastřešený rozložitou sedlovou střechou alpského typu. Stavbě dominoval vysoký štít s masivní pavlačí a typickým řezbováním.

16.5.2016
Ing. Jiří Kunecký, Ph.D., Ing. Hana Hasníková, doc. Ing. Petr Fajman, CSc., Ing. Jan Tippner, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek představuje novou metodiku „Celodřevěné plátové spoje pro opravy historických konstrukcí“, která se zabývá návrhem nastavovacího tesařského spoje vhodného pro opravy cenných historických dřevěných konstrukcí pomocí protézování poškozených částí trámů.

15.5.2016
Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.

25.4.2016
Ing. arch. Zdeňka Vasilenková, ČZU v Praze – Fakulta životního prostředí

Recenzovaný Zemědělské stavby v minulosti úzce navazovaly na obytnou část. Později se z hygienických důvodů začaly tyto stavby odsouvat na okraje obytné zástavby. Až při zakládání zemědělských družstev se vzdálenost mezi zemědělskými objekty a obytnou zástavbou začala zvětšovat. Ochranná pásma zemědělských staveb měla nesmazatelný vliv na obraz naší krajiny.

20.4.2016
Kingspan®, divize Izolací, Ing. Oldřich Pozdílek, technický konzultant Kingspan Izolace

Při rekonstrukci památkově chráněné budovy v centru Ostravy byly primárně zohledněny požadavky projektanta vyplývající ze zadání nového uživatele, kterým se stal NPÚ územní odborné pracoviště Ostrava.

14.4.2016
LB Cemix, s.r.o.

Na pomezí Jeseníku a Zlatých Hor se nachází obec Heřmanovice. Uprostřed obce, v blízkosti hlavní silnice, stojí patrová renesanční budova. Není příliš architektonicky výrazná, ale pro historii obce má obrovský význam. Jedná se o budovu šoltéství, sídlo zdejších dědičných šoltysů, tedy rychtářů.

28.3.2016
Ing. arch. Ondřej Šefců, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze

Recenzovaný Článek vychází z různých zajímavých i atypických řešení systémů požární ochrany na objektech kulturní povahy u nás i ve světě. Ukazuje, že instalace potřebných zařízení je proveditelná téměř všude, používané metody jsou často velmi jednoduché a dostupné a zároveň, že naše obava z estetické újmy na památkách při provádění tohoto zabezpečení je mnohdy zbytečná.

21.3.2016
Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, VŠB – TU Ostrava, Katedra bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosti využití požárně inženýrských metod při zajištění bezpečnosti kulturních památek. Na případové studii obrazárny jsou demonstrovány některé z možností modelů požáru, které jsou jedním z možných nástrojů při použití řešení odchylných od standardů.

11.3.2016
Ing. Václav Kučera, CSc., specialista na stavební konstrukce TZÚS Praha

Ve své exkurzi do sedmdesátých let sleduje autor článku posouzení stavu nosných konstrukcí po požáru Veletržního paláce v Praze Holešovicích (14. srpna 1974). Oprava rozsáhlé nosné konstrukce byla velmi náročná na projektovou činnost i na provedení vlastní stavby.

1.2.2016
Ing. Rudolf Kaiser, Ministerstvo vnitra ČR, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (MV-GŘ HZS ČR)

Recenzovaný Příspěvek popisuje současný stav zajištění požární ochrany kulturních památek. V příspěvku jsou uvedeny poznatky o nedostatcích, které se nejčastěji v památkových objektech vyskytují. Doplněny jsou návrhy opatření pro zvýšení úrovně požární ochrany kulturních památek.

28.1.2016
Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Firma nanolamina oHG provádějící čištění, lakování a úpravu povrchů by ráda v České republice navázala obchodní kontakty a spolupráci především s obchodníky a uživateli působícími v oboru stavebnictví (řemeslníky, restaurátory, dekoratéry, zahradními a krajinnými architekty).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama