I dříve dotované provozy mohou po energetických úsporách vydělávat. Pro financování úsporných opatření jsou dotace i komerční finanční nástroje. Novinkou je i podpora komunitní energetiky.
Rychlejší schvalovací procesy a možnost ucházet se o financování z nástrojů Evropské unie. To jsou klíčové benefity plynoucí ze zařazení na seznam Projektů společného zájmu, který sdružuje evropské energetické projekty s nadnárodním významem. Na v pořadí již pátém seznamu, který zveřejnila Evropská komise, je 98 projektů, z toho pět Smart Grids projektů. Česko a Slovensko jsou zapojené hned do tří z nich.
Před válkou na Ukrajině se měla evropská energetika co nejdřív obejít bez uhlí, nyní to vypadá, že by se měla obejít i bez plynu. Obnovitelných zdrojů bude ještě dlouho nedostatek a první nový jaderný blok je vzdálen přinejmenším 15 let. Jak se s těmito okolnostmi popasuje česká a evropská energetika?
Jak válka na Ukrajině změní pohled na plyn a soběstačnost v energetice? Vrátí se do hry uhlí? Co to udělá s trhem emisních povolenek? Půjde se vůbec v energetice spoléhat na trh? Tyto a další otázky probereme s našimi hosty 21. 4. 2022 na Energetickém fóru na veletrhu Aquatherm Praha 2022 v Praze Letňanech.