logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Archiv článků od 14.9.2015 do 12.1.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2016
Ing. Lucia Borisová

Recenzovaný Príspevok nadväzuje na predchádzajúci článok: Problematika stanovenia nákladového optima – časť 1, v ktorom sú bližšie popísané dôvody stanovenia optimalizácie a stručné legislatívne postupy, ktoré členským štátom Európskej únie (EÚ), určujú povinnosť vypracovania kompletnej správy pre Komisiu EÚ o nákladovo optimálnych úrovniach danej krajiny.

4.1.2016
Ing. Lucia Borisová

Recenzovaný Smernica 2010/31/EU o energetickej hospodárnosti budov určuje, že členské štáty majú požiadavky na minimálnu energetickú hospodárnosť budov určiť s cieľom dosiahnuť nákladovo optimálnu úroveň opatrení pre budovy a prvky budov. Nákladovo optimálne úrovne bolo treba stanoviť podľa rámca porovnávacej metodiky Európskej komisie.

30.12.2015
Ing. arch. David Honek

Dům je výsledkem ročního procesu návrhu vlastního nízkoenergetického rodinného domu, který vychází z malé spotřeby energie bez rozvodů vzduchotechniky či odběru energie ze země. Volil jsem přírodní materiály a výrobní procesy, po kterých zůstává minimální uhlíková stopa, a tak se stává z tohoto rodinného domu ekologicky šetrná stavba. Jedná se o dřevostavbu z masivních lepených panelů s vnějším dřevěným obkladem bez povrchové úpravy.

29.12.2015
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Vytvoření vzduchotěsné vrstvy například v zateplených konstrukcích střech a dřevostaveb je stejně důležité jako jejich zateplení. Ve článku představujeme nový typ parobrzdy a difuzní fólie, které spolu s kabelovými manžetami doplňují vzduchotěsný systém Homeseal LDS s životností spojů padesát let.

14.12.2015
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s., Ivan Sklenář

Manželský pár z Karlovarska se před několika lety rozhodl vyměnit panelákový byt za rodinný dům. Jak vybírali stavební technologie a materiály? Jak probíhala stavba a jak se jim dnes bydlí? Zeptali jsme se na otázky, které řeší pravděpodobně každý, kdo staví.

14.12.2015
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na posouzení vhodnosti volby zdroje tepla u budov s nízkou potřebou energie ve vztahu pohledu projektanta a investora. Hlavním tématem je využití obnovitelných zdrojů energie (dle pohledu vyhlášky č. 78/2013 Sb.) a tepelných čerpadel.

24.11.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Další konference o změnách v energetické legislativě poukázala, že připravenost českých firem na tyto procesy je stále nedostatečná. Důležitým datem je 5. prosinec, kdy se firmy musejí rozhodnout, jakým způsobem budou hlídat své energetické výdaje. Konference se však týkala i jiných novinek energetické legislativy.

9.11.2015
IKA BUILDOG, s.r.o.

Přemýšlíte nad zateplením rodinného domu? V tom případě nastražte uši. Nová zelená úsporám otevřela v říjnu nové kolo žádostí, které bude otevřeno kontinuálně až do 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání alokovaných prostředků. Co všechno vás čeká v rámci příprav a jak si to celé zjednodušit?

6.11.2015
FLAMEN Czech Republic, s.r.o.

Pro vytápění nízkoenergetického domu, kterých v posledních letech přibývá, je klíčový výběr vlastního způsobu vytápění a následně zdroje tepla. Jako optimální varianta se jeví kombinace krbové vložky a akumulační sálavé obestavby. Jak ale zaručit, aby tepla nebylo příliš?

4.11.2015
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting

V současné době je zavádění systému managementu hospodaření s energií dle ČSN EN ISO 50 001 téma, které zajímá čím dál více zúčastněných. K tomu vedou dva důvody. Prvním je možnost získání vyšší dotace z OP PIK, druhým pak povinnost ze zákona, resp. možnost snížení administrativy do budoucna.

30.10.2015
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Náročnost stavby rodinného domu vyplývá nejen z projektu, ale především ze zvoleného stavebního systému. Na trhu jsou totiž k dispozici technologie, které mohou stavebníkům ušetřit i několik měsíců času a spoustu starostí. Jednou takovou je montovaná hrubá stavba z přírodního keramického materiálu.

5.10.2015
KM Beta, a.s.

KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel společnosti KM Beta a.s. je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Zdivo z vápenopískových cihel SENDWIX díky svým vynikajícím vlastnostem a vysoké objemové hmotnosti také využít i jako akustickou dělicí stěnu výjimečných vlastností.

4.10.2015
Schüco International KG

Hranaté kubické budovy jsou z hlediska energetické výstavby optimálním formátem. Jak dokládá rodinný dům na předměstí Kolína nad Rýnem, nemusí se přitom vždy jednat o zcela jednoduché tvary! Na první pohled byste možná řekli, že tuto skulpturální rezidenci tvoří 3D puzzle kostky.

30.9.2015
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Před samotnou stavbou rodinného domu je potřeba vybudovat dostatečně dimenzované a pevné základy. Na základy jsou totiž kladeny poměrně vysoké požadavky, není proto na místě zde šetřit na úkor kvality. Málokdo však ví, že volba způsobu založení domu může pomoci ušetřit náklady na pozdější provoz domu.

29.9.2015
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ing. Miroslav Vacek, Ph.D.

Vyplněním otvorů cihel Family polystyrenem bylo dosaženo zvýšení jejich tepelně izolačních parametrů o 40 %. Zdivo z těchto cihel šířky 500 mm má stejné tepelně izolační vlastnosti jako 7 m tlustá zeď z klasických plných cihel nebo 36 cm polystyrenu. Součinitel prostupu tepla zdiva je 0,11 W/m2K.

19.9.2015
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX se opět podílela na velmi zajímavé realizaci, tentokrát v Rakousku, v malé vinařské vesničce Auersthal. Realizace musela zohlednit nejen tradiční okolní zástavbu, ale také přilehlou malebnou kopcovitou krajinu.

14.9.2015
Ing. Martin Němeček, doc. Ing. Miloš Kalousek, Ph.D.

Článek se zabývá základními poznatky o vnitřní tepelné akumulaci energeticky pasivních staveb ve vztahu k letní tepelné stabilitě v klimatických podmínkách střední Evropy. Článek se lehce dotýká problematiky tepelné akumulace staveb s lehkým konstrukčním systémem, jako jsou například moderní sendvičové dřevostavby.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.