logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie

Téměř nulová budova (NZEB) je zjednodušeně řečeno budova, která má kvalitativně přísnější požadavky na obálku budovy, dobře regulovatelné vytápění, větrání i osvětlení, technické systémy pokrývající potřebu energie s vysokou účinností a budova bude zásobována částečně z obnovitelných zdrojů energie, případně energii produkuje (elektřina, teplo).

Požadavek na výstavbu NZEB (Nearly zero-energy buildings) vychází ze směrnice Evropského parlamentu. Ta vyžaduje, aby projekty novostaveb od 1. ledna 2020 byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie.

Budovou s téměř nulovou spotřebou energie se rozumí budova s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů.

Základním dokumentem pro budovy s téměř nulovou spotřebou je směrnice Evropského parlamentu a rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Na národní úrovni České republiky byla transpozice některých požadavků evropské směrnice, týkajících se kontroly a hodnocení energetické náročnosti budov, provedena prostřednictvím novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, a technicky tyto požadavky upřesňuje prováděcí vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov. V roce 2018 byla směrnice 2010/31/EU novelizována směrnicí 2018/844/EU.

Povinnost projektovat a realizovat budovy s téměř nulovou spotřebou energie - NZEB, která platí pro velké budovy vlastněné státem již od roku 2016, neznamená, že všechny novostavby budou muset být v pasivním standardu nebo že nebudou spotřebovávat téměř žádnou energii, případně že budou mít nulovou bilanci spotřebované a vyrobené energie.

Pilotní projekt

Ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a "inteligentní sítí". Kontinuálně je sledována spotřeba jednotlivých technologických celků, vlastní výroba energie i její ukládání do bateriového úložiště. Zkušební dvouletý režim odborně zajišťuje UCEEB.



Odborná spolupráce
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB
  Ing. Miroslav Urban, Ph.D.
ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB
  Ing. Renata Straková
energetický specialista

Mohlo by vás zajímat


5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
21.11.2024redakce
TZB-info doporučuje Již 28. listopadu nepropásněte příležitost seznámit se s posledními novinkami v oboru hodnocení energetické náročnosti budov. Mezi klíčová témata patří novela vyhlášky č. 264, novinky v SW pro hodnocení ENB, renovační pasy, směrnice EPBD IV s hodnocením GWP a další. Konference se tradičně koná v Masarykově koleji v Praze.
8.9.2024Wienerberger s.r.o.
Z třípodlažního domu do nízkopodlažního. Manželé Kubenkovi se rozhodli prodat svůj starý dům a začali svépomocí stavět nový. O podobě novostavby a stavebních materiálech měli hned jasno. Rozhodli se pro stavbu bez dodatečného zateplení od společnosti Wienerberger, která nabízí komplexní systém pro stavbu domu, aby měli co nejméně starostí v budoucnu. Pro svůj rodinný dům zvolili jednovrstvou cihlu Porotherm T Profi, která splňuje všechny požadavky, včetně zajištění zdravého vnitřního prostředí. To dokazuje i studie, jejíž součástí byl dům půl roku.
25.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.
18.5.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
23.4.2024Vlastimil Růžička, redakce
Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit.
8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
21.3.2024Český plynárenský svaz (ČPS)
TZB-info doporučuje Evropská směrnice k emisím budov nevyřadila plyn pro vytápění ani po roce 2040. Konečné znění textu neobsahuje žádný plošný zákaz používání plynových kotlů po roce 2040. Naopak, technologie využívající obnovitelné plyny jsou jedním z uznaných zdrojů energie pro vytápění.
Vzorkovna společnosti Slavona
24.1.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
15.1.2024REHAU s.r.o.
Buďte součástí 3. ročníku úspěšné odborné konference, kde společně posuneme vizi udržitelných budov do reality. Již 31. ledna 2024 ve Vodárenském muzeu v Bratislavě nebo v online streamu.
12.1.2024SAINT-GOBAIN EASTERN EUROPE
Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.
Ilustrativní obrázek (Foto a copy: Josef Hodboď)
11.12.2023Ing. Veronika Dokoupilová, doc. Ing. Petr Horák, Ph.D.
Recenzovaný Studie ukázala, že na dotaci v programu Oprav dům po babičce lze dosáhnout pouhým zateplením vybraných konstrukcí a orientačně jsou vyčísleny náklady a výše dotace. Majitel může doplnit vylepšení na straně TZB a využít k tomu další kategorie dotace.
25.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
V září r.2023 byl otevřen dotační program Oprav dům po babičce. Příklad domu, co se na něm bude měnit a postupu, jak by měli zájemci o dotaci jednat, ukazuje rozhovor s majiteli a specialistou projektantem.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.