Už příští víkend od 8. do 10. listopadu se návštěvníkům otevře rekordní počet pasivních domů po celé České republice - bezmála sedm desítek.
Až třetinu vydělaných peněz vynakládají domácnosti na vytápění svých domů a na ohřev teplé vody. Jednou z možností, jak snížit tyto náklady až o 70 %, je používání tepelného čerpadla. Přestože ceny tepelných čerpadel klesají, stále jde ve srovnání s plynovým kotlem o větší investici. Peníze za tepelné čerpadlo se vám však vrátí v některých případech i za 5 let.
Dle výzkumu výrobců a dodavatelů zateplovacích systémů ETICS je víc než 90 % vad způsobeno nekvalitním provedením. Mezi nejčastější vady patří ztráta přídržnosti lepicí hmoty k povrchu podkladu. Ta je obvykle způsobena nedostatečným pokrytím plochy tepelné izolace lepicí hmotou nebo méně kvalitním provedením. Obdobným problémem na vnější straně zateplovacího systému je separace základní vrstvy od izolantu.
Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.
Prvek, který je nezbytný pro vytvoření komfortu v interiéru, je kvalitní topný, případně i chladicí systém. Ten musí splňovat náročná kritéria snadné regulace, efektivity a samozřejmě i příznivé ekonomiky výstavby. Takovým systémem je teplovodní podlahové, popřípadě stěnové či stropní vytápění systému FV THERM od FV Plastu.
Při stavbě rodinného domu vzniká „tisíc a jedna otázka“. Při rozhodování sledujeme zpravidla jediný cíl: „Chci příjemné bezstarostné bydlení a co nejnižší náklady za rozumné peníze“. V seriálu článků se postupně a detailněji podíváme na otázky, jaký vliv má konstrukce domu na vytápění, jestli je dnes opravdu výhodné topit elektřinou a jaké jsou výhody podlahového vytápění.
Kvality našich domovů prověřila nedávná vlna letních veder. Cihlový pasivní dům udrží příjemné klima v létě i v zimě. Na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1 s velmi nízkou energetickou náročností, který splní požadované podmínky včetně neprůvzdušnosti obálky budovy, můžete nyní získat dotaci až 550 000 Kč z programu Nová zelená úsporám.
Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.
Nevšední bydlení s netypickým architektonickým řešením s nádhernými výhledy na krkonošské masivy. To je nový rezidenční projekt Hrádeček v krkonošských Mladých Bukách. Projekt čítá v souhrnu 21 vil. Investorem je podnikatel Jiří Grund, architektonický návrh pochází od mnohokrát oceněného architekta Antonína Nováka ze studia DRNH.
Od 1. januára 2013 nadobudli účinnosť nové právne a technické predpisy, ktoré majú dopad ma zvýšenie požiadaviek na potrebu energie na vykurovanie a tým aj na zvýšenie požiadaviek na potrebu tepla na vykurovanei a chladenie. Tieto požiadavky nie sú prísnejšie iba na nové budovy, ale aj na významne obnovované budovy.
Studie1, kterou zadaly Asociace výrobců minerální izolace, Cech pro zateplování budov a Sdružení EPS ČR v prvním kvartále 2013, představuje dva hlavní scénáře vývoje úspor energie na vytápění v rezidenčním sektoru ČR a informativně také vývoj úspor energie na vytápění v sektoru školství.