Na trhu je větší množství větracích jednotek, které lépe nebo hůře splňují základní požadavek - řízené větrání se zpětným ziskem tepla. Zde je několik pohledů, které Vám pomohou vybrat správně.
Zlatá oštěpařka Bára Špotáková se stala na dva roky oficiální tváří české firmy HELUZ. Důvodů ke vzájemnému propojení bylo několik. Cihly HELUZ jsou špičkou v českém stavebnictví, stejně jako Bára Špotáková v českém sportu. Navíc se oštěpařka rozhodla postavit vlastní rodinný dům právě z těchto cihel.
Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).
Jedna z nejžhavějších otázek týkajících se stavby rodinného domu je otázka volby topení. Kromě burcujících novinových titulků týkajících se neustálých změn v cenách energií k tomu přispívá také čím dál větší nabídka technologií pro vytápění rodinných domů. Přesto je možné dobrat se uspokojivého výsledku – rozhodnutí, kterého ani v budoucích letech užívání domu nebudeme litovat.
Až třetinu vydělaných peněz vynakládají domácnosti na vytápění svých domů a na ohřev teplé vody. Jednou z možností, jak snížit tyto náklady až o 70 %, je používání tepelného čerpadla. Přestože ceny tepelných čerpadel klesají, stále jde ve srovnání s plynovým kotlem o větší investici. Peníze za tepelné čerpadlo se vám však vrátí v některých případech i za 5 let.
Dle výzkumu výrobců a dodavatelů zateplovacích systémů ETICS je víc než 90 % vad způsobeno nekvalitním provedením. Mezi nejčastější vady patří ztráta přídržnosti lepicí hmoty k povrchu podkladu. Ta je obvykle způsobena nedostatečným pokrytím plochy tepelné izolace lepicí hmotou nebo méně kvalitním provedením. Obdobným problémem na vnější straně zateplovacího systému je separace základní vrstvy od izolantu.
Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.
Prvek, který je nezbytný pro vytvoření komfortu v interiéru, je kvalitní topný, případně i chladicí systém. Ten musí splňovat náročná kritéria snadné regulace, efektivity a samozřejmě i příznivé ekonomiky výstavby. Takovým systémem je teplovodní podlahové, popřípadě stěnové či stropní vytápění systému FV THERM od FV Plastu.
Při stavbě rodinného domu vzniká „tisíc a jedna otázka“. Při rozhodování sledujeme zpravidla jediný cíl: „Chci příjemné bezstarostné bydlení a co nejnižší náklady za rozumné peníze“. V seriálu článků se postupně a detailněji podíváme na otázky, jaký vliv má konstrukce domu na vytápění, jestli je dnes opravdu výhodné topit elektřinou a jaké jsou výhody podlahového vytápění.