logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Jak probíhala stavba montovaného bungalovu a jak se v něm bydlí?

Manželský pár z Karlovarska se před několika lety rozhodl vyměnit panelákový byt za rodinný dům. Jak vybírali stavební technologie a materiály? Jak probíhala stavba a jak se jim dnes bydlí? Zeptali jsme se na otázky, které řeší pravděpodobně každý, kdo staví.

Záhy po koupi pozemku začali jako všichni stavebníci řešit, z čeho a jak dům postavit. Velkou roli nakonec sehrála rychlost stavby. „My jsme celkem brzy vyloučili dřevostavbu. Ač jsou možná dnes tyto obavy zbytečné, přece jen, žena se bála nebezpečí požáru a také vlhkosti, která by mohla způsobit problémy, pokud by dům nebyl postaven zcela dokonale. Dost nás překvapilo, když jsme si spočítali, že cena zděného domu je vlastně levnější, než dřevostavba. Hodně jsme přemýšleli o akustice, která by mohla být v případě dřevostavby nedostačující.“ Manžele navíc zaujala možnost nechat si postavit dům do fáze uzavřené hrubé stavby a svépomoci si bydlení dodělat podle svého. „Bylo to pro nás to nejlepší řešení i z hlediska financí.“

Typový dům doladěný podle vlastních představ

Při těchto myšlenkách byl již jen krůček k programu „Dům jedním tahem“, který nabízí rodinné domy postavené z keramického betonu – Liaporu. „Když jsme tuto možnost objevili, začali jsme shánět informace a zaujalo nás jednání a konstruktivní přístup k našim potřebám. Z katalogu domů se nám nejvíce zalíbil bungalov FLORA se zastavěnou plochou 140 a podlahovou 89 m2. Větší jsme nepotřebovali. Dcera studuje a jezdí domů jen na víkendy, takže dům pro tři nám úplně stačil.“ Hrubá stavba s drobnými změnami projektu v dispozici koupelny a v zastřešení parkovacího stání navíc, by v dnešních cenách vyšla na 1,5 mil. Kč. „Svou roli při výběru sehrál i fakt, že jsme chtěli od samého začátku silnou firmu, u které budeme mít dostatečnou záruku, protože jsme prostě nechtěli mít v budoucnu žádné problémy.“





Chytrá stavební technologie s mnoha výhodami

Technicky je dům postaven na základových betonových pasech. Nad vlastní základovou deskou je 10 cm silná polystyrenová izolace a nakonec podlaha. Nosné zdivo je z 18 cm silného Liaporu zvenčí izolovaného 12cm polystyrenovými deskami (dnes se však běžně dává již 16 cm). Střecha je zvnějšku pokryta střešní krytinou Bramac a z vnitřní strany je vazníkový krov, dvě vrstvy izolační vaty ISOVER se vzduchovou mezerou (4 cm), parotěsnou fólií a vše je samozřejmě zakončeno sádrokartonovou vestavbou. Díky vazníkovému krovu vznikla uprostřed praktická mezera na uskladnění sezonních věcí. K vytápění slouží plynový kondenzační kotel se zásobníkem vody, který zaopatřuje radiátory a podlahové teplovodní vytápění v prostorách kuchyně a koupelny. Spíše pro vylepšení atmosféry používají majitelé také krbovou vložku.

„Naše zkušenosti z prvních topných sezon byly vesměs pozitivní, zejména z pohledu tepelně-izolačních vlastností. Náklady na teplo se u nás pohybují okolo 15 tisíc korun za rok, což je zřejmě nejméně ze všech domů v naší ulici. I v letních měsících, zejména v letošním roce, byla v domě přijatelná tepelná pohoda. Protože máme velká okna orientovaná tak, aby do interiéru svítilo co nejvíc slunce, museli jsme se však naučit zatahovat žaluzie. Za příjemné považujeme akustiku v jednotlivých místnostech, jednak se vzájemně vůbec nerušíme a navíc nejsou uvnitř domu žádné nepříjemné dozvuky.“

„Co považujeme za opravdu přínosné je, že jsme nemuseli sekat žádnou elektřinu či jiné rozvody. Díky předpřipravenosti konstrukce byla instalace velmi snadná, protože všude už byly nataženy husí krky. To nám značně urychlilo a zlevnilo dodělávky na domě. Za zmínku stojí, že všechny stěny mají pravé úhly a nikde nejsou křivé, to se nám líbilo hodně. Protože jsme nechtěli hladké omítky, museli jsme vnitřky vyštukovat, ale to je vždy individuální a každý si může zvolit to, co považuje za nejlepší. To byl vlastně jeden z mála mokrých procesů, který jsme museli realizovat.“

Spokojené bydlení




Od prvního kopnutí do země bydleli manželé v novém domě za 5 měsíců včetně nutné třítýdenní technologické přestávky na vyzrání základové desky. Vše pak probíhalo velmi rychle. Díky vlastnostem keramického betonu se nemusí dům nechávat v zimě vymrznout, takže je možné nastěhovat se třeba uprostřed zimy. Vzhledem ke spokojenosti s hrubou stavbou pak nebylo těžké rozhodování o výběru materiálů na plot a zahradní dekorační prvky, které shodou okolností Liapor rovněž dodává. Manželé bydlí v domě již pátým rokem a podle jejich slov by nic neměnili.

Více informací najdete na www.dumjednimtahem.cz.


LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
logo LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.