V prostorách Vyšší odborné školy ve Volyni se na konci měsíce března uskutečnil již 22. ročník odborného semináře Dřevostavby. Přednášeli zde renomovaní zahraniční odborníci a akci navštěvilo více zahraničních účastníků.
Organizátoři doprovodných programů na veletrhu Aquatherm si vzali za cíl také osvětu zástupců samosprávy a nabídli jim možnost setkání se zástupci firem i se samotnými stavebníky. Den starostů v Kongresovém sále pražského výstaviště PVA EXPO Letňany v den zahájení veletrhu se setkal s velkým zájmem veřejnosti.
Společnost A.W.A.L zabývající se stavební fyzikou a stavebními izolacemi pořádala již 19. ročník konference, tentokrát na téma Provozní střešní pláště a další problematika plochých střech. Do tématu se kromě klasické patologie zahrnují i poruchy plochých střešních plášťů, včetně ukázek pozitivních příkladů technických řešení a jejich použití v konstrukční praxi.
Každoročně se v únoru na pražském holešovickém výstavišti koná veletrh Dřevostavby společně s veletrhem o vytápění a výstavou, která ukazuje mistrovskou práci truhlářů, tesařů a uměleckých řezbářů. Akce svorně dokazují, že obliba dřevostaveb a úsporného bydlení ve spojení s ekologickým designem stále roste – dřevo je materiálem budoucnosti. "Příští akce bude více zaměřená na obce a města," říká manažer veletrhu Vít Nohejl.
Česká národní iniciativa Průmysl 4.0 byla schválena vládou v roce 2016. Profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, patřil k hlavním tvůrcům iniciativy, do které mělo být začleněno také stavebnictví. V současné době to ale spíše vypadá na samostatnou cestu.
Jakub Škoda z Ministerstva vnitra ČR, generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, a Stanislav Kopecký z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje objasňují v rozhovoru pro portál TZB-info práci vyšetřovatelů požáru. Zabývají se příčinami požárů, prevencí, zejména v aplikaci do různých norem, pokynů, opatření a nařízení, spolupracují s policií a zpracovávají odborné posudky.
Semináře Katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze jsou určeny nejenom pro studenty, ale také pro zástupce firem a odborné veřejnosti. Fakulta se snaží pomáhat podle slov jejích zástupců průmyslu i veřejné správě. Dokladem toho byl i nedávný seminář s názvem Navrhování konstrukcí z korozivzdorných ocelí, který se těšil velkému zájmu zástupců firem.
Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) spolu s HZS Olomouckého a HZS Moravskoslezského kraje představila naší redakci probíhající kampaň na ochranu proti únikům nebezpečných plynů a požárů. Cílem je zvýšení povědomí občanů o možnostech ochrany před negativními účinky plynů a požárů v objektech určených pro bydlení.
Mezi hlavní akce letošního ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH patřilo Technologické fórum – diskusní setkání investorů, developerů, projektantů, představitelů státní správy, samosprávy, akademické obce a vystavovatelů. Premiéra se setkala s velkým ohlasem a organizátoři již připravují koncept druhého ročníku.
Čeští vědci si stále častěji připisují badatelské úspěchy v oblasti fotokatalytických nátěrů. Spolupráci s lidmi z praxe si velmi pochvalují. Partnerské firmy získávají nové poznatky o možnostech aplikace fotokatalytické technologie a vědci mají možnost lépe ověřovat modelové závěry v reálných podmínkách.
Na půdě Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR v Praze proběhla zajímavá debata, která se týkala životnosti akrylátových a silikátových fasád. Zástupci akademické obce Jiří Rathouský a Radek Žouželka, kteří si nedávno připsali další úspěch v bádání v oblasti fotokatalytických nátěrů, hovořili s lidmi z praxe, kteří se zabývají fasádním servisem.
Výhody komplexní správy finančních prostředků a financování, kde se propojují možnosti nabízené například zdroji ze strukturálních fondů Evropské unie s klasickými finančními produkty Komerční banky, v rozhovoru představuje Ing. Petr Gross. Na příkladech z praxe ukazuje, že tento způsob podpory má mnohem větší dopad na zvýhodněné úrokové sazby, než klasické úvěry a dotační tituly.
Doba velkých setkání stavařů dávno minula. Konferencí a sympozií neustále přibývá a organizátoři jsou nuceni hledat stále nová témata a dříve oddělené akce mají tendenci spíše spojovat. Nejinak je tomu i v případě tradičních brněnských mezinárodních konferencí Sanace, zkoušení a jakost ve stavebnictví a Popílky ve stavebnictví. Letošní akce se uskutečnila ve druhé polovině května a své stálé příznivce si zcela určitě již našla.
Tradiční odborný seminář se zahraniční účastí v prostředí Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni opět přesvědčil, že dřevěné stavby mají budoucnost. Letošní již 21. ročník obohatily dva doprovodné workshopy ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a řada dalších novinek. Seminářem nás provází zástupce ředitele školy Ing. Petr Červený a někteří přímí účasníci akce.