Přednášející poukázali na obcházení současné legislativy, jejíž součástí je zákaz používání azbestových materiálů a soubor požadavků na ochranu zdraví při provádění sanace azbestové zátěže.
Silikátový svaz ČR představil v rámci doprovodného programu veletrhu For Arch 2018 obsah revize ČSN 733451 - Obecná pravidla pro navrhování a provádění keramických obkladů. Podrobnosti nám sdělili předseda svazu PhDr. Eduard Justa a generální ředitel České agentury pro standardizaci (ČAS) Mgr. Zdeněk Veselý.
České ekologické manažerské centrum (CEMC) uspořádalo v rámci veletrhu FOR ARCH dvoudenní konferenci s názvem Prevence vzniku odpadů. Již pátý ročník národní konference řešil problematiku snižování množství vznikajících odpadů a opětovné využití výrobků z pohledu místních samospráv. V rozhovoru jsme oslovili zástupce organizátora Ing. Vladimíra Študenta, výkonného ředitele CEMC.
Tradiční mezinárodní konference pro širokou obec odborníků v oblastech bezpečnosti, požární ochrany a požární bezpečnosti staveb se konala na začátku září v aule Vysoké školy báňské v Ostravě. Vysoká návštěvnost a široké spektrum odborných sekcí signalizují rychlý technologický rozvoj oboru a nutnost provázanosti jednotlivých profesí (včetně IT) při záchraně lidských životů. Předznamenávají tak jedno z dalších témat konference, a tím bude vzdělávání pro budoucnost.
Na konferenci Požární ochrana v Ostravě jsme se zeptali Ing. Květoslavy Skalské z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ministerstva vnitra ČR na záměry ministerstva v oblasti předcházení požárů. Tento ústřední orgán státní správy je ve smyslu kompetenčního zákona odpovědný mimo jiné i za požární ochranu. Jeho úkolem je zejména zkoumat společenskou problematiku v okruhu své působnosti, analyzovat dosahované výsledky a činit opatření k řešení aktuálních otázek.
Český statistický úřad (ČSÚ) vydává publikace, které sledují vývoj v mnoha oblastech stavebnictví. Aktuálně jsme se společně se zástupci oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby věnovali dokončeným rodinným domům podle energetické náročnosti, technickému vybavení nově dokončených rodinných domů, stranou nezůstaly ani bytové domy a stavební pozemky.
V letošním roce se na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně řešily na konferenci Zdravé bydlení hlavně fyzikální, mechanické a jiné vlastnosti stavební hlíny, aplikace stavebních řešení, konstrukcí a materiálů v současné architektonické tvorbě. Rozhovor poskytl Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.
Stavební produkce vykazuje v tomto roce velmi dobré výsledky. Vývoj v jednotlivých měsících byl ale velmi nerovnoměrný. Komentář k aktuálním výsledkům a vysvětlení k jednotlivým hodnotám stavební produkce nám poskytla zástupkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ), vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Ing. Petra Cuřínová.
Novým ředitelem Centra pasivních domů (CPD) se v únoru letošního roku stal Tomáš Vanický. Ve funkci vystřídal Jana Bártu, který v roce 2005 sdružení založil a společně se svým týmem vybudoval zcela unikátní odbornou platformou v oblasti výstavby budov v pasivním standardu. Tomáš Vanický chce v započatém trendu pokračovat a dále jej rozvíjet. Co konkrétně chystá, nám řekl v rozhovoru.
Organizátoři doprovodných programů na veletrhu Aquatherm si vzali za cíl také osvětu zástupců samosprávy a nabídli jim možnost setkání se zástupci firem i se samotnými stavebníky. Den starostů v Kongresovém sále pražského výstaviště PVA EXPO Letňany v den zahájení veletrhu se setkal s velkým zájmem veřejnosti.
Společnost A.W.A.L zabývající se stavební fyzikou a stavebními izolacemi pořádala již 19. ročník konference, tentokrát na téma Provozní střešní pláště a další problematika plochých střech. Do tématu se kromě klasické patologie zahrnují i poruchy plochých střešních plášťů, včetně ukázek pozitivních příkladů technických řešení a jejich použití v konstrukční praxi.
Každoročně se v únoru na pražském holešovickém výstavišti koná veletrh Dřevostavby společně s veletrhem o vytápění a výstavou, která ukazuje mistrovskou práci truhlářů, tesařů a uměleckých řezbářů. Akce svorně dokazují, že obliba dřevostaveb a úsporného bydlení ve spojení s ekologickým designem stále roste – dřevo je materiálem budoucnosti. "Příští akce bude více zaměřená na obce a města," říká manažer veletrhu Vít Nohejl.
Česká národní iniciativa Průmysl 4.0 byla schválena vládou v roce 2016. Profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, patřil k hlavním tvůrcům iniciativy, do které mělo být začleněno také stavebnictví. V současné době to ale spíše vypadá na samostatnou cestu.
Jakub Škoda z Ministerstva vnitra ČR, generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, a Stanislav Kopecký z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje objasňují v rozhovoru pro portál TZB-info práci vyšetřovatelů požáru. Zabývají se příčinami požárů, prevencí, zejména v aplikaci do různých norem, pokynů, opatření a nařízení, spolupracují s policií a zpracovávají odborné posudky.
Semináře Katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze jsou určeny nejenom pro studenty, ale také pro zástupce firem a odborné veřejnosti. Fakulta se snaží pomáhat podle slov jejích zástupců průmyslu i veřejné správě. Dokladem toho byl i nedávný seminář s názvem Navrhování konstrukcí z korozivzdorných ocelí, který se těšil velkému zájmu zástupců firem.