Nejvíce peněz míří do obcí, které chtějí pro občany vybudovat kanalizaci a čistírny odpadních vod. Významná finanční pomoc půjde i na zajištění zdrojů pitné vody, pořízení vozů na alternativní pohon nebo chytré inovativní projekty.
Neustále se zpřísňující legislativa kolem kvality pitné vody nutí provozovatele vodovodních sítí hledat efektivnější řešení pro jejich mikrobiologické zajištění. Dle vyhlášky č. 70/2018 Sb. musí mít pitná voda takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Pitná i teplá voda nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v množství představující zdravotní riziko.
Dvěma základními požadavky na rozvod pitné vody je bez diskuze kvalita a spolehlivost. Zpřísňující se legislativní normy na hygienu pitné vody mají zajistit, aby se dodané médium neznehodnotilo v domovních rozvodech. Spolehlivost jde pak ruku v ruce s životností potrubí, která by měla dosáhnout minimálně 50 let.
Nepolevující vedra a sucha zažíváme rok od roku častěji a předpověď na léto říká, že letošek nebude výjimkou. Pro spoustu zahrádkářů je dlouhodobé sucho doslova pohromou. Skoro každý si sice vytváří vlastní zásoby dešťové vody, jenže když ne a ne zapršet, zdroje brzy vyschnou. Obzvlášť na menších městech nebo vesnicích může být v letním období o vodu nouze. Přitom jednoduché, a navíc ekologické řešení dávno známe.
V rámci nové výzvy MŽP "Ekoinovace" lze předkládát návrhy na pilotní projekty v rozsahu cca 200 tis. až 20 mil. Kč. V první vlně byl podpořen mj. projekt smart grid sítě tepla a elektrické energie, výroby a využití biometanu jako CNG pro dopravu nebo dodávaného do rozvodu zemního plynu. Příjem návrhů končí 30. 10. 2018