logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama

Vlastnosti a zdroje vody

V porovnání s ČR mají nižší zásoby podzemní vody na obyvatele v Evropě již jen Litva, Belgie, Kypr, Lucembursko a Malta. Tato situace je důsledkem nerovnoměrností srážek a nyní častých přívalových dešťů, které se nestačí vsáknout. V posledních letech sice v Česku spadne přibližně stejné množství srážek, ale v průběhu roku jsou jinak rozložené. Zatímco povrchová voda se dá zachycovat v přehradách, podzemní voda je závislá čistě na počasí. Pro doplnění podzemních vod jsou rozhodující časté zimní srážky.

Integrovaný systém pro sledování sucha (Monitor sucha) se zaměřuje na meteorologické a zěmědělské sucho. Aktuální data, mapa, trendy i historie: Intersucho. Monitor sucha představuje nástroj, který v sobě kombinuje výsledky pozemních měření, dynamický model vodní bilance a metody dálkového průzkumu Země.

Interaktivní mapa CENA VODY 2019 v projektu Pravda o vodě

DEŠŤOVKA - cílem dotačního programu pro občany na hospodaření s dešťovou vodou je využití dešťové a šedé vody, úspory vody a prioritou jsou regiony s nedostatkem vody. Informace k tomuto tématu najdete v rubrice Dešťová voda.


Mohlo by vás zajímat


22.12.2024
V letech 2018–2020 uskutečnili v akciové společnosti Rybářství Kolář, které spadá do zemědělského RHEA holdingu, dva projekty, které podpořila dotací Evropská unie. Oba směřovaly na rekonstrukci sádek v Náměšti nad Oslavou.
12.12.2024Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Bárta
Recenzovaný Každá lokalita je specifická, a tak abychom našli nejvhodnější řešení, tak je obvykle nutné zvážit více variant. Přičemž cílem by mělo být najít variantu, která bude udržitelná – tj. nejlepší po stránce ekologické, ekonomické a sociální, odolná vůči možným rizikům a akceptovatelná obyvateli, a i dalšími stakeholdery. Ideální je se tak na objekt nebo celou lokalitu dívat jako na systém se vstupy (zdroji), procesy zahrnujícími úpravu a spotřebu a úpravu před výstupem a výstupy, a takto holisticky variantu posuzovat. Nově by součástí ekologického hodnocení vhodnosti měla být i uhlíková neutralita nebo schopnost adaptace na sucho.
8.12.2024Ing. Jan Vespalec, Mgr. Martina Repková, Ph.D., doc. Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D.
Recenzovaný Nedostatek vody je považován za jedno z nejvážnějších ohrožení udržitelného rozvoje společnosti; aby se zmírnil její nedostatek, používají se k pokrytí potřeby stále více zdroje recyklované vody, čímž se šetří cenné zdroje pitné vody. Jaké jsou platné normy a možná rizika?
1.12.2024Vlastimil Růžička, redakce
Letošní 10. ročník mezinárodní konference Počítáme s vodou si kladl důležité otázky ohledně hospodaření s dešťovou vodou, hledal možnosti zapojení modro-zelené infrastruktury do plánů měst a obcí, přesvědčil o důležitosti vodohospodářských detailů při realizaci staveb a objevil souvislosti mezi modro-zelenou infrastrukturou a kvalitou vody. Nabízíme některé zajímavé momenty, jež přinesla tato akce.
24.11.2024Vlastimil Růžička, redakce
V souvislosti s dalšími riziky záplav se konala konference s názvem Cesta vody. Pořádal ji Národní ústav pro integrovanou krajinu (NÚIK) spolu s odbornou platformou AQUAINOVA. Hlavním tématem bylo hospodaření s vodou a její zadržení v krajině. Konference nabídla řadu zajímavých projektů, odhalila i zvýšený zájem o staré techniky a přístupy k řízení povodní a ukázala i některé využitelné stavební postupy. Nabízíme malou rekapitulaci.
2.11.2024Ing. Petr Sýkora, Ph.D., Ing. Lenka Vavrušková, MUDr. František Kožíšek, CSc., Mgr. Petr Pumann, Ing. Jiří Mrkva, Ing. Eva Riederová
Recenzovaný Na konferenci Pitná voda v Táboře, se kromě jiného řešily i otázky možnosti úpravy vody, a to včetně provozních zkušeností. Voda, která prochází úpravnami, musí svou kvalitou odpovídat požadavkům příslušné legislativy, přičemž hygienické limity jsou v České republice velice přísné. Mezi limitovanými prvky kvality pitné vody jsou i ukazatele, které definují organoleptické vlastnosti. Ovšem odhalení příčin není vždy jednoduché z důvodu možného působení více faktorů.
24.10.2024RNDr. Dana Baudišová, Ph.D., Státní zdravotní ústav Praha
Recenzovaný Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře se kromě vodárenské praxe řešily také otázky mikrobiologie. Dana Baudišová ze Státního zdravotního ústavu v Praze chtěla na konkrétních příkladech ukázat odborníkům rozsah oboru mikrobiologie vody a nastínit možnosti, které lze využít při řešení specifických problémů.
13.10.2024RNDr. Svatopluk Šeda, FINGEO Choceň
Recenzovaný Na příkladu konkrétního projektu lze mapovat možnosti spolupráce hydrogeologa, projektanta a dodavatele průzkumných či stavebních prací při obnově a rozšiřování jímacích území. Text může sloužit jako inspirace jmenovaným profesím, ale také potřebám správních orgánů při tvorbě územních plánů místních i vyšších správních celků a při tvorbě dalších strategických dokumentů.
3.10.2024PhDr. Kryštof Drnek, Ph.D., historik, Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Košíře 3. října 1904 podaly C.K. okresnímu hejtmanství na Smíchově k vodoprávnímu schválení projekt na jímání pitné a užitkové vody. Vodovod byl do provozu uveden v říjnu 1905 a v určité podobě je patrně dodnes funkční.
9.9.2024Vlastimil Růžička, redakce
Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal několik metodických doporučení týkajících se kvality vody. Netýkají se pouze stavu pitné vody, ale například i vody na koupalištích či hodnot přípustného znečištění odpadních vod. Společně se zástupci SZÚ provedeme krátkou letní rekapitulaci a podíváme se do nově otevřené laboratoře.
25.8.2024Ing. Eliška Grmelová, prof. Ing. Jaromír Říha, CSc.
Recenzovaný Nádrže jsou klíčové pro plánování adaptačních opatření v reakci na úbytek zdrojů pitné vody. Článek představuje řešení pro vybrané nádrže v povodí Moravy. Hlavním účelem studovaných vodních děl je zajistit efektivní akumulaci vody zejména pro pitné účely a zajištění zůstatkového průtoku pod díly. Vedlejšími účely jsou ochrana před povodněmi a výroba elektrické energie.
22.8.2024JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D., advokát specializující se na vodní právo
Nový stavební zákon ruší kompetenci vodoprávních úřadů jako speciálních stavebních úřadů a sjednocuje stávající územní a stavební řízení do jednoho řízení o povolení záměru. Toto se samozřejmě promítá rovněž do přípravy a povolování vodních děl a postupů podle vodního zákona a zákona o vodovodech a kanalizacích. Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře o tom hovořil JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D. , advokát a odborný asistent Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
21.8.2024Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
31.7.2024EuroClean, s.r.o.
Mobilní kontejnerové úpravny vody se již dlouho používají v oblastech přírodních katastrof, kde lidé nemají přístup k pitné vodě a je možné je nasadit téměř okamžitě. Takové univerzální jednotky nejčastěji používají příslušníci hasičského sboru a armády, ale i státní instituce různých zemí světa. Armáda může zasáhnout v oblastech, kde je vodní infrastruktura zničena, ale například město nebo vesnice se nachází blízko řeky.
28.7.2024Ing. Tomáš Macsek, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.
Recenzovaný Tento článek prezentuje výsledky projektu s názvem Za zdravější a lepší vodu v Brně, který měl za úkol identifikovat a kvantifikovat znečištění pitných a odpadních vod města Brna. Studie by měla být jedním z podkladových materiálů pro vytváření nových legislativních požadavků pro řízení snížení vlivů tohoto znečištění na člověka a životní prostředí.
26.6.2024redakce podle VĚSTNÍK MZ ČR, ČÁSTKA 16 /2023
Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích. Z čeho lez vyrobit užitkovou vodu a na co ji lze použít? I to najdete v článku a věstníku, na který se odkazuje.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.