logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 8.11.2016 do 7.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.5.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

S ohledem na pravidelné zaplavování památkové zóny Staré Ďáblice v době přívalových dešťů se besedou snaží radnice městské části přesvědčit sousedy k hospodaření s dešťovou vodou. Na zajímavé akci jsme natáčeli reportáž.

5.5.2017
ABF, a.s.

Česká republika je jedna z mála zemí, ve které se používá pitná voda i v kuchyních, koupelnách, na toaletách, ale i k zalévání zahrad či napouštění bazénů. Náklady na vodné a stočné jsou stále vyšší, zásoby spodních vod naopak stále klesají. Obyvatele Česka tak rostoucí finanční náklady, ale i postupné zpřísňování zákonů Ministerstva životního prostředí donutí o spotřebě přemýšlet.

28.4.2017
Hoval SK spol. s r.o.

Pokiaľ riadite nemocnicu, hotel, alebo ste majiteľom vykurovacieho systému, prečítajte si naše rady a tipy, ako sa vyhnúť baktérii Legionella. Nesprávna mikroklíma s malou filtráciou vzduchu môže podporiť vznik veľkého množstva znečisťujúcich látok, vrátane skupiny baktérií Legionella. Tieto baktérie sa môžu množiť a spôsobiť veľa zdravotných problémov.

22.4.2017
redakce

Přednášející, Ing. arch. Pavel Cihelka, je specialistou na zemní vrty ve svém zaměstnání, a tuto funkci plní i v Asociaci pro využití tepelných čerpadel. Podmínky provádění vrtů nejsou vždy jednoduché. Návrh vrtu ovlivňují podmínky zemního masivu, ale také legislativa, jednání na úřadech, vývoj techniky atp. Vrt je dílo, jehož životnost by měla být i sto let. Proto se má jeho návrhu, provedení, vystrojení věnovat nejvyšší pozornost.

31.3.2017
SOVAK ČR, Ing. Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR

Až 80 % nákladů není přímo odvislých od množství vyrobené pitné či vyčištěné odpadní vody. Dvousložková forma plateb za vodné a stočné představuje spravedlivější účtování veškerých nákladů spojených s výrobou a distribucí pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod.

27.3.2017
Wavin Czechia s.r.o.

Wavin Ekoplastik, přední dodavatel plastových potrubních systémů, se podílí na realizaci projektu „Zkapacitnění prameniště a zvýšení jakosti pitné vody z prameniště Hulín“. Součástí tohoto projektu je vybudování přivaděče surové vody do úpravny vody v Kroměříži, pro což byla jako nejvhodnější metoda vybrána bezvýkopová technologie Compact Pipe.

14.3.2017
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Je to možná s podivem, ale obvykle se největších úspor ve spotřebě dosáhne jednoduchými organizačními opatřeními a změnou návyků. Technických řešení máme celou řadu, a tak záleží na výši úspor, jak rychle se tato řešení budou šířit.

26.2.2017
Mgr. Hana Nečasová, VODOVODY-KANALIZACE

Jedním z největších problémů je současné hospodaření s dešťovou vodou. I to je téma pro mezinárodní výstavu Vodovody-kanalizace, která se bude konat ve dnech 23. – 25. května v Praze.

21.2.2017
redakce

Podle ministra Brabce bude program zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod.

Ilustrační obr., zdroj: článek TZB-info Čištění šedých vod a možnost využití energie z nich
19.1.2017
Ing. Martina Polášková, ASIO, spol. s r.o.

Smyslem recyklace je úspora vody, znovuvyužití nutrientů a redukce odpadu. Příklad využití odtoku z komunální ČOV a jeho úprava na vodu pitnou je v Belgii. Řešení je vhodné v případě nedostatku vody ve zdrojích. U recyklace vody pro zemědělství a průmysl chybí požadavky na kvalitu recyklované vody.

14.1.2017
Ing. Karla Petrová, Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB)

Dnem 1. 1. 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon (NAZ) a jeho prováděcí předpisy. Nové přístupy k regulaci ozáření přírodními zdroji objasnila Ing. Karla Petrová, ředitelka sekce radiační ochrany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Do této oblasti spadá i problematika radonu budov, stavebních materiálů a pitné vody.

Ilustrační foto, zdroj infobrožura MMR ČR
1.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpora se poskytuje ve formě účelové dotace na výměnu všech domovních olověných rozvodů vody, a to nejvýše částkou 20 tis. Kč na jeden byt v domě. Dotace se netýká vodovodní/kanalizační přípojky a nebytových prostor.

foto autor
26.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosť využití dešťové vody ve školní budově na základě nameřených objemů srážkové vody z povrchového odtoku odtékající ze střešní konštrukce. Dané údaje byly porovnány s teoretickými hodnotami potřeby vody pro daný objekt.

foto autor
19.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek představuje naměřené údaje a vyhodnocení spotřeby vody v rodinném domě, kde byl zavedený sekundární zdroj vody – voda ze studny. Voda z vodovodu byla na účely splachovaní toalet a praní prádla plně nahrazena vodou ze studny.

14.11.2016
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek

Recenzovaný Stále častěji se v praxi setkáváme s lokalitami, které nejsou napojeny na veřejné sítě a je třeba je řešit individuálně. Zároveň přibývá i technických řešení umožňujících se s tímto úkolem vypořádat co nejefektivněji a s přihlédnutím k individuálním požadavkům. Rozsah řešení pak odpovídá potřebě – od malých úspor ve spotřebě až po totální náhradu pitné vody, od využití šedých vod na splachování až po jejich úplnou recyklaci.

8.11.2016
G-servis Praha, s.r.o.

V poslední době se často mluví o vlivu organických mikropolutantů antropogenního původu na lidské zdraví. Jejich vliv začal být zkoumán poměrně nedávno a s rozvojem analytických metod, zejména rozsahu a mezí detekce sledovaných parametrů dochází k jejich detailnímu sledování a zkoumání dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatelstva.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.