logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 30.3.2015 do 18.1.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.1.2016
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Recenzovaný Radon je po kouření druhou nejvýznamnější příčinou rakoviny plic v ČR a stát proto podniká kroky k omezení jeho vlivu. V rámci tzv. Radonového programu lze získat příspěvek na ozdravná opatření pro budovy i pro ozdravení vodovodu pro veřejnou potřebu se zvýšenou objemovou aktivitou radonu.

Ilustrační obrázek, foto Ing. D.Kopačková, Ph.D.
10.1.2016
redakce dle MŽP a projektu Pravda o vodě

Berenika Peštová, náměstkyně pro řízení sekce technické ochrany životního prostředí na MŽP, reagovala na články k cenám vody, které se objevily v médiích, ze kterých má čtenář získat pocit, že stát bude bezdůvodně zdražovat vodu.

8.12.2015
EuroClean, s.r.o.

Vývoj reverzně osmotických membrán se datuje do 70. let, kdy se ještě vyráběly z acetátu celulózy a jejich využití bylo díky vysokým výrobním nákladům velmi omezené. V 80. letech však došlo k rozvoji této technologie, nové membrány byly odolnější vůči vysokým tlakům, kolísání pH a biologickému znečištění. Dnes je reverzní osmóza nejpoužívanějším membránovým procesem.

7.11.2015
Ing. Radek Novotný, projekt PRAVDA O VODĚ, projekt PRAVDA O VODĚ

Projekt Pravda o vodě obsahuje informace o vodě a vodárnách. Hlavním cílem je dostat vodu zpět do rukou měst a obcí a tam ji začít znovu spravovat ve veřejném zájmu. Co se bude dít s vodou, co budeme pít a kolik za to budeme platit, záleží na nás. V článku je také video z pořadu Nedej se+ České televize o situaci v Praze.

5.11.2015
G-servis Praha, s.r.o.

Ultrafiltrace je kompaktní alternativa k tradičním filtračním technologiím úpravy vody. Díky malým průměrům pórů membrány (až 10−2 µm) umožňuje odstraňování částic řádově menších, než je tomu např. u pískové filtrace, přes membránu tedy neprojdou ani bakterie, viry či organické makromolekulární látky.

19.10.2015
Ing. David Sýkora, Ph.D., CSc., Katedra městského inženýrství a stavitelství, Fakulta stavební, VŠB-Technická univerzita Ostrava

Recenzovaný Když kupujete dům či byt, tak se zajímáte, jestli se nachází ve zdravém prostředí, jestli není u továrny, dálnice či jiného zdroje znečištění. Podle epidemiologů je možné, že u nás vlivem působení radonu umírají ročně desítky lidí. ČR patří mezi jedno z nejvíce radonem zamořených území v Evropě.

5.10.2015
Ing. David Sýkora, Ph.D., CSc., Katedra městského inženýrství a stavitelství, Fakulta stavební, VŠB-Technická univerzita Ostrava

Problémy s vysokou spodní vodou a trvalým zamokřením pozemků trápí řadu stavebníků a majitelů staveb na vodou znehodnocovaných pozemcích. Při plánované stavbě objektu je nezbytné nepodcenit přípravnou fázi projektu a neopomenout provést na daném pozemku hydrogeologický průzkum.

30.9.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Nová kniha Sucho v českých zemích, kterou vydala Akademie věd ČR a pracovalo na ní 45 vědců, je nepodrobnější prací věnovanou vývoji sucha ve střední Evropě.

29.9.2015
ASIO, Ing. Karel Plotěný

Předčištěné odpadní vody je možné využít po část roku také na závlahu. Výhodné je to mj. tam, kde není možné vypouštět do vod povrchových nebo podzemních, čímž se současně šetří náklady na případné odvážení vody. Stupeň předčištění závisí na způsobu závlahy.

14.9.2015
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Michal Šubrt

Jedna z předních přepravních a logistických společností v Evropě nás požádala o návrh technologie na úpravu vody v nově budovaném logistickém centru v Syrovicích. Vzhledem k odlehlosti areálu nebylo možné dopojení na vodu z vodovodního řádu, proto se firma rozhodla realizovat vrt a zásobovat se vodou z vlastního zdroje.

31.8.2015
ASIO NEW, spol. s r.o., Mgr. Petra Kaderková

Před několika málo dny byl do ostrého provozu spuštěn nový web voda v domě.cz, jehož posláním je přiblížit i úplným laikům možnosti, jak šetřit vodu nejen v domě, ale třeba i na chatě nebo chalupě. V menu si lze vybrat z několika možností podle toho, jakou vodu chceme využívat – zda dešťovou vodu, šedou vodu ze sprch, van a umyvadel nebo kombinaci obojího.

10.8.2015
Hellstein spol. s r.o.

Posledních několik týdnů trápí celou Českou republiku vysoké teploty, padají mnohé teplotní rekordy, srážky jsou podprůměrné, což způsobuje velké sucho. V souladu s vládní koncepcí pomohou řešit problém sucha kvalitní čistírny odpadních vod STMH, díky kterým může provozovatel získat až 150 l/den/osoba zálivkové vody či vody vhodné pro doplňování okrasných rybníků.

8.8.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Současné sucho postihlo toky i podzemí vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká, informoval v závěru července ČHMÚ.

28.6.2015
Drekoma

Změkčovací zařízení dle iontoměničové metody jsou více než desetiletí osvědčeným standardem, který se používají doposud především pro velká zařízení. Nepříznivě se však vždy projevila, a příčinou byl změkčovač, tlaková ztráta vody, dále značné náklady propojení instalace a sestavení zařízení. S trojitým změkčovacím zařízení Delta-p® Grünbeck nalezl pro tyto problémy dokonale nové řešení.

6.6.2015
Drekoma

Každoročně způsobuje vodní kámen milionové škody ve výrobních závodech. Potrubní vedení je ucpané, domácnosti a průmyslová zařízení jsou zavápněná. Náklady za topení vzrůstají několikanásobně. S generací změkčovacího zařízení GENO-mat® má Grünbeck s 50letými zkušenostmi vyvinutou inovovanou produktovou řadu.

13.4.2015
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Adam Bartoník, ASIO, spol. s r.o. a Ing. Oliver Ringelstein, INTEWA GmbH

Německá technologie dodávaná českou firmou ASIO, spol. s r.o. umožňuje velice ekonomickou úpravu dešťové vody na vodu pitnou, resp. vodu dle nařízení EU použitelnou pro tělesnou hygienu, která kvalitou musí odpovídat vodě pitné, a to pomocí nové technologie.

Andreas Matzinger z Berlína a Fredy Mark ze švýcarského Appenzellu
5.4.2015
Zdeňka Kováříková a Veronika Kalníková, ZO ČSOP Koniklec, projekt POČÍTÁME S VODOU

Máme důvody, proč chtít, aby se voda vsákla tam, kde spadne. Máme způsoby, jak toho dosáhnout. A máme pravidla, kterých se můžeme držet. Přesto stále nemáme fungující systém nakládání se srážkovými vodami.

3.4.2015
EuroClean, s.r.o., Michal Třeška

Téměř v každé upravované vodě bývají obsaženy anorganické a organické látky různého původu. Jedna ze vhodných metod, jak udržet vodu hygienicky zabezpečenou, je použití chlordioxidu (ClO2) jako dezinfekčního prostředku.

30.3.2015
Ing. Petr Martiňák, DPT Design Centrum, s.r.o.

Smyslem testování filtračního materiálu DMI-65 bylo prokázat jeho schopnosti při odstraňování železa, manganu a barya z vodního zdroje v Ivančicích. DMI-65 ke správné funkci potřebuje pouze dávkování roztoku chlornanu sodného v koncentraci dle výpočtu daného výrobcem.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.