logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 23.1.2006 do 20.3.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.3.2007
Redakce

Recenzovaný Tepelná izolace patří k základním stavebním materiálům úzce spojeným s požadavkem lidí udržet v budovách co nejefektivněji potřebnou tepelnou pohodu. Dnešní přehled trhu stavebních výrobků přináší sortiment stavebních tepelných izolací dostupných na našem trhu.

19.2.2007
Mgr. Stanislav Paleček, Mgr. Stanislav Paleček

Nižší energetická náročnost budovy úzce souvisí se vzduchotěsností její obálky. Stanovení průvzdušnosti obálky jako měřítka kvality budovy lze efektivně měřit, defekty odhalit, zviditelnit je pro dokumentaci a následně snadněji odstranit. Více o Blower Door testu přináší následující článek.

15.1.2007
Ing. Roman Šubrt

Klasicky dle sklonu lze střechy rozdělit na rovné, ploché a šikmé. Toto je však členění spíše dle vzhledu, než dle funkce. Střechy je nutné posuzovat vždy v kontextu domu a využívání prostorů pod nimi. Následující článek se věnuje výhradně obytným domům, rodinným domkům a budovám s obdobným provozem.

20.12.2006
Saint-Gobain Weber Terranova, a. s.

Stavební sezóna vždy končila s příchodem prvních mrazíků. Od letošního roku je tomu však jinak. Společnost Saint-Gobain Weber Terranova Vám přináší zimní lepicí a stěrkový tmel weber.therm mínus 7 s jedinečnou recepturou.

15.11.2006
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Lehké keramické kuličky, které mají vysokou odolnost proti žáru a mrazu, mají vysokou pevnost v tlaku a v jakýchkoliv podmínkách zaručují vysokou životnost. Víte o čem je řeč? Nejen o vzniku tohoto materiálu, unikátních zdících tvarovkách a novinkách výrobce se dočtete v následujícím článku.

30.10.2006
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Fakulta architektury, Ústav stavitelství, VUT v Brně

Pro tepelnou stabilitu jsou konstrukce s větší hmotností vhodnější. V případě aplikace konstrukce s tepelně technickými parametry PD je možné, ale použít i konstrukce lehké. V praxi se to projevuje širokým uplatněním dřeva i jiných lehkých materiálů. Následující článek přináší nejen tyto závěry.

23.10.2006
Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha

Vysoký nárůst plísní ve všech typech zateplených objektů je často diskutovanou problematikou. Teoreticky je vše jasné - vznik a růst plísní souvisí s vyšší vlhkostí vzduchu v interiéru a ten je třeba odvést. Jedinou možností je dostatečné větrání. Jak ale větrat, když máme budovu dobře utěsněnou?

10.10.2006
PSM CZ, s.r.o.

Pozvánka na seminář, který se uskuteční dne 24. října 2006 (úterý) v 8.00 hod. v budově Hospodářské komory ČR. Správné použití zdícího systému, vliv tepelné izolace či vhodná volba komínového systému jsou hlavní témata semináře.

10.7.2006
Jan Rypl

Na stavebním trhu se vyskytuje veliké množství různých typů pojistných podstřešních hydroizolací a parozábran. Ze stavebního hlediska jsou pro jejich konkrétní využití směrodatná technická data a rozdílná možnost uplatnění do různých skladeb střešních či stěnových konstrukcí.

30.6.2006
ROCKWOOL, a.s.

Instalovat si v jednotlivých místnostech anebo v celém domě klimatizaci dnes není žádný problém. Ovšem jen do okamžiku, než přijde první účet za elektřinu.

12.6.2006
Ing. Ivo Zeman, Rehau (text), Ing. Roman Šubrt (foto), Energy Consulting

V ćlánku autor popisuje zkušenosti ze sanací lodžií. Nastiňuje negativa i problémy spojené se sanací a také popisuje suchý proces sanace stěny, případně její náhradu.

5.6.2006
Ing. Petr Lorenc, Baumit, spol. s r.o.

Obdobně jako v leteckém a automobilovém průmyslu jsou i ve stavebních systémech tradiční spojovací metody jako sváření, šroubování nebo nýtování, kde spojující prvek prostupuje oba spojované materiály, stále více nahrazovány technologií lepení. Ani tepelně izolační systémy nejsou v tomto ohledu výjimkou.

22.5.2006
Ing. Roman Šubrt

Článek pojednává o problematice zateplování domů. Naleznete zde důvody pro zateplování, jakou tloušťku zateplovacího materiálu zvolit, dále způsoby financování zateplovacích prací a také nejčastější chyby, vyskytující se u zateplování panelových domů.

1.5.2006
Ing. Roman Šubrt

Článek popisuje vliv hmoždinek, kterými se kotví kontaktní zateplovací systémy, na celkovou tepelnou ztrátu objektu. Je doplněn simulací termogramu, grafy průběhů teplot a tabulkou vypočtených hodnot jednotlivých hmoždinek a konstrukcí.

10.4.2006
Ing. Roman Šubrt

Mnoho stavebních materiálů je anizotropních, tedy nemají ve všech směrech stejné vlastnosti. To je známé např. u dřeva, kdy norma uvádí různé součinitele tepelné vodivosti na základě toho, zda se jedná o vedení tepla kolmo k vláknům či rovnoběžně s nimi. Tato problematika se však týká i nejrozšířenějšího stavebního materiálu, kterým jsou různé typy cihelných tvarovek

31.3.2006
Jan Loukotka, Technický marketing, Český Caparol spol. s r.o., Caparol Slovakia spol. s r.o.

Vnější kontaktní zateplovací systémy se v posledních letech staly běžnou součástí staveb, zejména v souvislosti s rekonstrukcemi obvodových plášťů budov. Ročně se kontaktními systémy izoluje cca 6 mil. m2 v ČR a 2,5 mil. m2 na Slovensku. Spolu s rozšířením těchto systémů dochází i k jejich poruchám až haváriím

31.1.2006
René Růžička Stavokonzult

Program konference bude věnován zděným objektům. Účastníci konference se seznámí s praktickými poznatky z již realizovaných projektů, změnami v legislativě, novými technologiemi, hledání operativního systému financování stavebních prací pomocí bankovních produktů.

23.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Je všeobecným mýtem, že neustále dochází k prudkému zvyšování nároků na tepelné izolace. Pokud se podíváme na předpisy od roku 1992 zjistíme, že ke zvyšování nároků příliš nedochází, zejména v oblasti měrné potřeby tepla na vytápění. Pro přehlednost shrnujeme starší i nové požadavky norem na tepelně izolační vlastnosti staveb.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.