logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 25.10.2000 do 15.11.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Druhý díl seriálu shrnuje jednoduché zásady projektování pro větrání bytů a domů, které vycházejí především z potřeb uživatelů. Dále jsou vysvětleny základní pojmy, které budou používány v následujících dílech.

9.11.2004
DAPE, spol. s r. o., Ing. Tomáš Kuchyňka

Parotěsná tepelná izolace DAPE s reflexními účinky se vyrábí ve dvou základních kategoriích. V první kategorii je izolace na bázi polyetylénové bublinkované fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólií. Do druhé kategorie patří izolace vyráběné na bázi polyetylénové pěny, na kterou je natavena leštěná hliníková fólie. Použití těchto izolací je vhodné do střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb.

8.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Seriál k aktuální problematice větrání energeticky úsporných domů je zaměřen na podporu při plánování a realizaci větracích systémů. Uvádí především praktické poznatky a náměty určené projektantům a ostatním odborníkům v oboru TZB. První díl je úvodní a popisuje způsoby větrání a zejména význam nuceného větrání.

29.10.2004
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., FSI VUT Brno

Článek představuje experimentální dům, který měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Nakonec vznikl demonstrační rodinný dům pro širokou odbornou i laickou veřejnost jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v našich podmínkách.

9.4.2004
Ing. Jiří Šála, CSc.

Program 11. mezinárodní konference je zaměřen na novinky v hodnocení energetické náročnosti budov u nás i v rámci CEN, energetické audity a energetické certifikáty budov podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov 2002/91/EC, na nové tepelně technické požadavky, výpočtové metody a hodnoty v ČSN 73 0540. Zabývá se prosazováním úspor energie v budovách a přeměnou existujících budov na budovy s nízkou energetickou náročností.

4.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Dnešní díl seriálu je věnován především popisu provedení jednotlivých tepelných izolací. Popsány jsou všechny druhy použitých izolací a systémů. Zvláštní pozornost je věnována provedení některých detailů, které autor považuje za důležité, ale které nejsou úplně obvyklé u ostatních domů.

27.2.2004
Ing. Jiří Sedláček, CSc.

Cílem zateplování stavby je především snížení tepelných ztrát a nákladů na vytápění. Při správném návrhu zateplení lze dosáhnout i optimálního mikroklimatu v letním období, ochrany obvodových konstrukcí a tím prodloužení jejich životnosti. Vytváří se tak nové podmínky pro užívání staveb a zajištění tepelného komfortu v zimním i letním období. V neposlední řadě je také cílem zlepšení životního prostředí.

13.2.2004
Miloslav Hrdý

Problematika vlhkosti stavebních konstrukcí a napadení plísněmi není rozhodně problém jen starých staveb, ale velmi často se objevuje i u moderních, dobře izolovaných, ale špatně větraných domů.

26.9.2003
ROCKWOOL, a.s.

Nedávno se rodina tepelných, protipožárních a zvukově izolačních materiálů tohoto výrobce rozrostla o další výrobek, který ve svém názvu geneticky nese vlastnosti svých "rodičů": Rocknroll. Rock - kámen, jako hlavní surovinu taveniny, ze které rozvlákňováním vznikají všechny výrobky světového koncernu, obsahuje i tento název. A Roll ? to je skutečně něco nového. A skutečně to znamená roli, do role svinutý pás kamenné vlny. Až dosud převážná většina izolačních materiálů měla formu desek - pletivem nebo hliníkovou folií vyztužené pásy byly doménou pouze izolací pro technologické celky.

17.4.2003
Miloš Pokorný

Představený stavební systém je novinkou na českém trhu. V zahraničí, především pak ve Francii, je ale technologií zcela běžnou a osvědčenou. Jeho základní předností je nižší cena oproti současným stavbám s vnějším zateplením.

25.10.2000
Hubert Weier, Drážďany

Představa, že stavební firma při předávání dokončeného rodinného domu provede kontrolní měření těsnosti vnějších obvodových konstrukcí je v podmínkách ČR zatím dosti utopistická. V západoevropských zemích je ale toto měření běžnou záležitostí a jeho provádění je od roku 1997 popsáno normou DIN EN ISO 9972. Např. v Horním Rakousku je úspěšně provedené měření podmínkou pro přiznání zemské finanční dotace na výstavbu (viz článek z 22.9.). K měření se používá kontrolní zařízení "Blower door" (volně přeloženo "dveřní plnící dmychadlo"). Článek předního německého specialisty se zabývá stanovením velikosti chyby při praktickém měření.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.