logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 28.2.2005 do 31.1.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.1.2006
René Růžička Stavokonzult

Program konference bude věnován zděným objektům. Účastníci konference se seznámí s praktickými poznatky z již realizovaných projektů, změnami v legislativě, novými technologiemi, hledání operativního systému financování stavebních prací pomocí bankovních produktů.

23.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Je všeobecným mýtem, že neustále dochází k prudkému zvyšování nároků na tepelné izolace. Pokud se podíváme na předpisy od roku 1992 zjistíme, že ke zvyšování nároků příliš nedochází, zejména v oblasti měrné potřeby tepla na vytápění. Pro přehlednost shrnujeme starší i nové požadavky norem na tepelně izolační vlastnosti staveb.

6.1.2006
redakce z firemních materiálů MIREL TRADING a.s.

Výhodami, které výrazně usnadní práci, je ohebnost a snadná tvarovatelnost, práce s izolacemi je rychlá a čistá. Z hlediska provozu jsou výhodou vynikající tepelně izolační vlastnosti, chemická odolnost, nenasákavost a schopnost izolovat proti vlhkosti po dlouhou dobu. Samolepící desky jsou určeny pro izolaci rovných ploch, pro izolaci předmětů kruhového tvaru je určen Mirelon ve formě pásů.

4.8.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová, Ing. Pavel Kubů (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně)

Další pokračování seriálu o dřevostavbách je zaměřeno na problematiku, která zásadním způsobem ovlivňuje životnost celé stavby. Na konkrétních schématech je ukázáno, jaké problémové detaily nejčastěji vznikají u vzájemných napojení svislých a vodorovných konstrukcí.

26.7.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Obrazová dokumentace je doplňkem ke čtyřdílnému seriálu, který byl na portálu TZB-info publikován počátkem roku 2004 a byl věnován popisu řešení stavby a TZB u reálného rodinného domu. Pozornost je věnována především řešení problematických detailů.

18.7.2005
Ing. Milan Bechyně

Pokud je přídavné jméno pasivní ve spojení s člověkem nebo zvířetem, jedná se většinou o negativní označení. Možná i proto působí termín pasivní dům na nezasvěcené méně sympaticky než třeba termín nízkoenergetický dům, který je ale z energetického hlediska jeho předstupněm. Proto je dobře, že se začíná v české odborné terminologii používat termín energeticky pasivní dům (EPD).

30.6.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně), Ing. Pavel Kubů (poradenská a inženýrská činnost v oboru dřevostaveb)

V minulém příspěvku jsme konstatovali, že nerespektování vlivu vlhkosti na funkční vlastnosti a trvanlivost stavebních konstrukcí a staveb na bázi dřeva a neznalost principů konstrukční ochrany dřeva je jednou z hlavních příčin závažných přímých i následně vyvolaných vad a poruch dřevostaveb. Pokusíme se tedy v odborné zahraniční literatuře najít některé příklady správného a nevhodného řešení detailů stavebních konstrukcí ze dřeva, které se také často vyskytují i na stavbách realizovaných v České republice, a tyto zásady zobecnit.

6.6.2005
Jozef Hraška, Slovenská technická univerzita, Stavebná fakulta Bratislava

V príspevku sa uvádzajú výsledky sady parametrických modelov, ktoré vedú k záveru, že dynamická hodnota tepelného odporu obalovej konštrukcie je vlastnosť závisiaca od konkrétneho riešenia samotnej budovy a jej prevádzky, od klímy a od ďalších faktorov.

19.5.2005
Ing. Milan Bechyně

Publikace, kterou vydalo v letošním roce nakladatelství technické literatury BEN, patří mezi napohled nenápadné příručky, kterých je na českém knižním trhu poměrně rozsáhlá nabídka. Úrovní zpracování i obsahovou náplní ale většinu z nich výrazně převyšuje.

2.5.2005
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Větrání a vytápění nízkoenergetických a pasivních domů je jedním z nejživějších témat v oboru TZB. Zkušenosti získané při výstavbě a provozu nízkoenergetického domu v Koberovech byly uplatněny při návrhu a stavbě energeticky pasivního domu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

29.4.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně), Ing. Pavel Kubů (poradenská a inženýrská činnost v oboru dřevostaveb)

Po krátké přestávce opět navazujeme na seriál věnovaný problematice dřevostaveb. Materiály a zejména provádění konstrukčních detailů staveb ze dřeva je jistě lákavým tématem pro všechny zájemce o netradiční způsob výstavby.

25.4.2005
Ing. Jiří Tůka

Dle názorného příkladu autora je finanční náročnost vynaložených prostředků na výrobu 1 GJ elektrické energie pomocí větrné elektrárny u nás desetinásobná, než úspora 1 GJ elektrické energie ušetřené provedením vhodného zateplení objektu. Proč tak výrazně podporovat jen zdroje energie a ne jejich úsporná opatření?

25.3.2005
Ing. Pavel Kubů

V pořadí již čtvrtý díl seriálu o dřevostavbách je věnován možným vadám u konstrukcí ze dřeva. Jedním z nejčastějších problémů u dřevostaveb je vlhkost, a proto je převážná část dnešního pokračování právě o této problematice.

28.2.2005
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Příspěvek byl přednesen na odborné konferenci TZB-2004 v rámci doprovodného programu Aqua-therm Praha 2004 - Zemní plyn pro vytápění - správné řešení. Energetický průkaz a energetický štítek budovy umožňuje porovnávat jednotlivé budovy z hlediska kvality tepelných izolací a tím i předpokládaných nároků na energii potřebnou pro vytápění, ovšem za předpokladu, že jsou zpracovávány podle jednotných kritérií.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.