logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 24.4.2009 do 5.10.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.10.2009
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Zkušební metoda Blower-Door test slouží pro měření průvzdušnosti staveb a používá se také pro odhalování netěsností. Výsledkem měření je intenzita výměny vzduchu v interiéru při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem. Článek upozorňuje na nevzduchotěsné detaily, které se na stavbách často vyskytují.

14.9.2009
Doc.Ing. Václav Kupilík, CSc

Rostoucí zájem o zateplování velmi často končí výběrem firmy s nízkou cenou za materiál a za montáž zateplovacího systému, aniž by se při tom přihlíželo k dodržování technologické kázně. Uvedená analýza vyskytujících se vad v kontaktních zateplovacích systémech má varovat investory, jak při výběru dodavatele postupovat, aby stavba nebyla reklamována pro vzniklé závady.

7.9.2009
Ing. Marcela POČINKOVÁ, Ph.D., Ing. Olga RUBINOVÁ, Ph.D.

Termografické měření a následná diagnostika je metodou pro bezkontaktní a poměrně rychlý průzkum objektů z hlediska tepelné techniky. Termovizní snímky znázorňují složitá teplotní pole s volitelnou stupnicí barev, takže jsou i pro laika velmi názorné. Posouzení a rozbor rozložení teplot umožní identifikaci míst se zvýšenými tepelnými toky. Termokamera je dnes ve stavebnictví žádaným pomocníkem především v oblasti postižení vad a poruch s vazbou na úniky tepla. Lokalizace prvků systémů patřících do technických zařízení budov (TZB), sledování vybraných provozních stavů zařízení, odhalování vad či poruch soustav v budovách jsou další z možných oblastí širšího uplatnění.

24.8.2009
Ing. Ivo Petrášek

K letitým rébusům ve stavebnictví patřilo jednoduché a účinné zateplení soklu. Přestože existovalo několik možností, jako jediná optimální se až dosud jevila kombinace cihel o tloušťce 365 a 440 milimetrů. Zcela nové řešení, které již bylo doloženo praktickými laboratorními zkouškami, umožňuje minimalizovat excentricitu vykonzolovaného zdiva při současném zjednodušení tras pro rozvody sítí.

13.8.2009
Českomoravský beton, a.s.

Poriment® je moderní lehký silikátový materiál vzniklý zatvrdnutím cementové pěny, dovážený na stavbu v tekutém stavu autodomíchávačem. Do některých typů je přidáván drcený polystyren za účelem lepších tepelněizolačních vlastností a snížení objemové hmotnosti. Lité pěny Poriment® představují alternativu pro stavební materiály typu pěnobeton, polystyrenbeton, polystyren (deskový), atd.

12.8.2009
ENROLL CZ spol. s r.o., Aleš Svoboda

Většina studií a rozborů stavebních materiálů, v našem případě tepelných izolací, zkoumá a porovnává tyto materiály výhradně z technického hlediska. Osobně jsem přesvědčen, že v souvislosti s dnešní ekonomickou, ale především dlouhotrvající energetickou krizí je pouhé porovnávání technických parametrů tepelných izolací nesprávné - nedostatečné. Nehledě na fakt, že metodiky měření technických vlastností tepelných izolací jsou zastaralé a nejsou schopné postihnout materiálově rozdílné složení jednotlivých typů tepelných izolací.

20.7.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

Třetí díl seriálu statí o plochých střechách se zabývá rekonstrukcí sřešního pláště s doteplením a tepelně technickým posouzením PLUS střechy.

13.7.2009
Martin Jindrák, Atrea s.r.o.

S názvem energeticky pasivní dům (EPD) se dnes setkáváme na každém kroku. Kdo o tomto tématu nepíše, EPD neprojektuje nebo nestaví, není "IN". V praxi se však zoufalý majitel ptá, proč má v jarním období přehřátý objekt a nemůže si otevřít okno. Nefunguje mu ani přetlakové chlazení ve spojení s přímým zemním výměníkem. Někde se asi stala chyba...

27.5.2009
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Karel Sedláček

Ceny energií neustále rostou, což jistě neuniklo nikomu z nás, ale jak to tedy zařídit, abychom za energii neplatili stále více? Stačí maličkost, snížit ztráty, kterých jsme si dříve nevšímali. V bytové výstavbě to znamená snížit tepelné ztráty budovy, čili snížit náklady za vytápění.

25.5.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

Druhý díl seriálu o plochých střechách, tentokrát o přeměně jednoplášťové střechy na větranou dvouplášťovou a zejména o tepelnětechnickém posuzování dvouplášťových střech.

4.5.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

První díl seriálu statí o plochých střechách nabízí detailní popis dvouplášťových střech, včetně oprav či rekonstrukcí, doplněný informacemi z oblasti stavební tepelné techniky.

24.4.2009
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V článku nazvaném Když dům září, je tam zima předvedla MF Dnes (11.4.2009) v souvislosti s prezentací infračerveného snímkování budov velmi bulvární přístup. Pro korektní měření a vyhodnocení by měla být splněna celá řada podmínek...


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.