logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Povodně

záplavy

Povodeň je situace, kdy se voda z řek a potoků rozlije mimo své původní břehy. Když voda opadne, začnou majitelům zaplavených nemovitostí přibývat starosti a s nimi i mnoho otázek týkajících se vytopeného domu.

Co se zaplaveným domem? Není narušená statika? Jak zdi vysuším? A co studna? Půjde opravit zatopený kotel, klimatizace nebo elektroinstalace? Pomůže mi pojišťovna? Jde dům na takovou situaci lépe připravit?

Pro minimalizaci škod a zajištění bezpečnosti obyvatel i domů je potřeba sanaci zaplavených budov provést co nejlépe. V této rubrice naleznete rady a doporučení vycházející ze zkušeností odborníků na stavebnictví a technická zařízení budov.


Mohlo by vás zajímat


17.12.2024JUDr. Alena Tomsová, Ph.D., AK Rödl & Partner
Povodně, které postihly velkou část naší země, jsou stále spojeny s potřebou obnovy území a míst postižených velkou vodou, s potřebou zásadních oprav rodinných domů, veřejných budov a objektů. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali odborníků v oblasti stavebního práva na nový stavební zákon, respektive na paragraf 264, který se týká mimořádných postupů, tedy obnovy stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené mimořádnou událostí.
12.12.2024Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Bárta
Recenzovaný Každá lokalita je specifická, a tak abychom našli nejvhodnější řešení, tak je obvykle nutné zvážit více variant. Přičemž cílem by mělo být najít variantu, která bude udržitelná – tj. nejlepší po stránce ekologické, ekonomické a sociální, odolná vůči možným rizikům a akceptovatelná obyvateli, a i dalšími stakeholdery. Ideální je se tak na objekt nebo celou lokalitu dívat jako na systém se vstupy (zdroji), procesy zahrnujícími úpravu a spotřebu a úpravu před výstupem a výstupy, a takto holisticky variantu posuzovat. Nově by součástí ekologického hodnocení vhodnosti měla být i uhlíková neutralita nebo schopnost adaptace na sucho.
5.12.2024Ing. arch. Jana Nádravská, doc. Ing. arch. David Tichý, Ph.D.
Recenzovaný Článek představuje měkké zahušťování jako fenomén vhodný pro udržitelný rozvoj stárnoucí suburbánní zástavby větších měst v České republice. Východiska, potenciál i rizika jsou popsány pomocí literatury a zahraniční praxe a naznačují možné použití této strategie v českých podmínkách. Jako podklad pro další výzkum slouží popis prostorových typů měkkého zahušťování s vazbou na rezervy stávajících pozemků a domů, a popis hlavních aktérů fenoménu. Součástí článku je i představení online databáze Hustý Satelity, která vznikla s cílem shromažďovat projekty dobré praxe a popularizovat téma mezi širší veřejností.
1.12.2024Vlastimil Růžička, redakce
Letošní 10. ročník mezinárodní konference Počítáme s vodou si kladl důležité otázky ohledně hospodaření s dešťovou vodou, hledal možnosti zapojení modro-zelené infrastruktury do plánů měst a obcí, přesvědčil o důležitosti vodohospodářských detailů při realizaci staveb a objevil souvislosti mezi modro-zelenou infrastrukturou a kvalitou vody. Nabízíme některé zajímavé momenty, jež přinesla tato akce.
30.11.2024SFŽP ČR
SFŽP představuje upravené podmínky, které mohou využít žadatelé o podporu z programů Nová zelená úsporám. Tyto podmínky se vztahují na všechny žadatele z obcí a měst, kteří byli zasaženi povodněmi po 12. 9. 2024, v souvislosti s tlakovou níží Boris.
27.11.2024Milan Mrkáček
Povodně zanechávají za sebou nejen viditelné škody, ale i skryté problémy, které mohou dlouhodobě ohrozit zdraví obyvatel i stabilitu konstrukce domů. Podlahy, jež byly delší dobu vystaveny vlhkosti, představují specifickou výzvu – od vysoušení podkladových vrstev až po výměnu poškozených krytin.
24.11.2024Vlastimil Růžička, redakce
V souvislosti s dalšími riziky záplav se konala konference s názvem Cesta vody. Pořádal ji Národní ústav pro integrovanou krajinu (NÚIK) spolu s odbornou platformou AQUAINOVA. Hlavním tématem bylo hospodaření s vodou a její zadržení v krajině. Konference nabídla řadu zajímavých projektů, odhalila i zvýšený zájem o staré techniky a přístupy k řízení povodní a ukázala i některé využitelné stavební postupy. Nabízíme malou rekapitulaci.
5.11.2024Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Doživotní záruka Heluz je nad rámec jakýchkoliv zákonných záruk, je navázana na dům a je tedy přenosná. Co musí dům splňovat, aby platila? Dům má sloužit pro komfortní bydlení, ale je také investice. Jak být dobrým investorem?
5.11.2024Realsan Group, SE
Je nám líto, pokud i Vás postihla tato živelní pohroma, a rádi bychom Vám pomohli v oblasti, které dobře rozumíme – v oblasti sanace vlhkého zdiva. Ve spolupráci s humanitární organizací ADRA jsme získali zkušenosti při likvidaci následků povodní v letech 1997, následně 2002, 2010 i 2012. Máme tedy zkušenosti i funkční opatření pro sanace silně vlhkého zdiva.
28.10.2024redakce
Ministři životního prostředí Petr Hladík, zemědělství Marek Výborný a zdravotnictví Vlastimil Válek spolu s hlavní hygieničkou Barborou Mackovou komentovali aktuální situaci v regionech, které zasáhly zářijové rozsáhlé povodně.
24.10.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Nedávné povodně se dotkly i některých skladů dřevních pelet včetně zásob provozovatelů kotlů nebo kamen na pelety. Rozmočené pelety neohrožují životní prostředí, ale použít se již nedají.
18.10.2024Ministerstvo životního prostředí ČR
Ministerstvo životního prostředí nabízí domácnostem a obcím tři miliardy korun na následky povodní, které letos v září zasáhly obce zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, spolu s obcí Frýdlant na Liberecku. O tuto pomoc požádalo již 23 obcí. Peníze zamíří jak na bezprostřední pomoc zasaženým domácnostem, tak na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. O prostředky ze dvou mimořádných výzev obce mohou žádat od 9. října. Celkem vláda na následky povodní vyčlenila v letošním roce 30 miliard korun.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.