V rámci modernizace energetických systémů byly použity kondenzační kotle, nové systémy měření a regulace, termostatické hlavice u otopných těles, moderní pohony a akumulačné nádrže. Byly doizolovány rozvody, zařízení i některé fasády.
Hlavním tématem byla úspora energie a redukce CO2. Pozornost upoutala především novinka firmy LOOS – plně automatické najíždění, udržování v pohotovostním režimu a odstavování středotlakých parních kotlů SUCcess. Hlavními znaky této regulace je inteligence, plnoautomatický provoz a šetrné zacházení s kotlem při startu a vypínání.
Na trhu EU, tedy i na trhu ČR, se mohou uživatelé setkat od roku 2007 s vodoměry, které byly typově schváleny podle nové evropské směrnice MID 2004/22/EC. Tyto vodoměry lze na první pohled rozpoznat podle odlišného štítku. Účelem tohoto příspěvku je krátké seznámení s údaji, které jsou na štítku vodoměru uváděny.
Většina výzkumů v energeticky úsporném stavění se soustředí na konstrukci budov, použité materiály nebo využití alternativních zdrojů energie. Prediktivní regulátor využívá termodynamický model budovy a předpověď počasí a umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu, nastavení parametrů regulace pro optimalizaci ti a minimalizaci energetické náročnosti.
Cílem tohoto článku je představení možností úspory energií pomocí prediktivního regulátoru, který využívá termodynamický model budovy a předpovědi počasí. To umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu a na základě toho nastavení parametrů regulace tak, aby byly splněny požadavky na hodnoty vnitřních teplot a přitom byla minimalizována energetická náročnost.
REFLEX to je dlouholetý výzkum a vývoj promítnutý do konkrétních výrobků v oblasti udržování tlaku, odplyňování a automatického doplňování - Reflexomat - kompresorový expanzní automat, Variomat - čerpadlový expanzní automat s odplyňováním a doplňováním, Gigamat - čerpadlový expanzní automat a další.
Jedna z podmínek dobře fungující regulace tepelné soustavy je správná volba regulátoru tlakového rozdílu pro regulaci tlakového rozdílu v celé tepelné soustavě.
Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice.
Měření tepla na patách objektů zaznamenalo v posledních 20 letech nebývalý rozmach. Zdá se těžko uvěřitelné, že se před 40 roky celkem běžně používaly měřiče pracující na čistě mechanickém principu a bez jediné elektronické součásti. Mechanické měřiče tepla zvládaly nejen měřit teplotu a průtok, ale také počítat teplotní diferenci a tyto hodnoty násobit podle kalorimetrické rovnice.
Společnost IVAR CS v souladu se svou firemní strategií zařazuje pravidelně do své nabídky nové progresivní technologie. Nyní rozšiřuje svoji nabídku o nové řešení kompaktních bytových stanic IVAR.SAT. Jedná se o kompaktní modulově konstruované termohydraulické jednotky umožňující nezávislé řízené vytápění a přípravu teplé vody v bytech napojených na centrální rozvody tepla.
Tento článek si klade za cíl vysvětlit čtenáři, jaké úkoly termostatické ventily a související topenářská technika v systému ústředního vytápění plní, jaké jsou jejich možnosti a základní vlastnosti, co konečný uživatel od termostatických ventilů může očekávat a co naopak sami termostatické ventily ovlivnit nemohou.
Solární soustavy s dlouhodobou nebo sezónní akumulací se především v zahraničí stávají běžnou součástí pokročilých úsporných otopných soustav, zejména v rámci ekologických projektů nízkoenergetických staveb, solárních sídlišť, komerčních budov či různých výzkumných projektů. Několikaleté provozy těchto soustav a data nashromážděná z těchto aplikací ukazují na jejich reálný potenciál využití v běžné praxi.