logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Měření a regulace

Měření a regulace se vzhledem k neustále rostoucím nákladům na energie stává klíčovým oborem při navrhování a provozování otopných soustav. Návrh otopné soustavy vychází z výpočtu tepelných ztrát, ve kterém figuruje oblastní výpočtová venkovní teplota. Ta se však od reálné venkovní teploty liší, proto je třeba zajistit, aby teplo vyvinuté otopnou soustavou bylo správně využito. K tomuto účelu slouží regulace vytápění.

Nejrozšířenějším způsobem regulace je používání termostatických ventilů a termostatických hlavic, které umožňují automatickou regulaci vytápění a udržují nastavenou teplotu vzduchu v místnosti bez ohledu na přítomnost uživatele. Množství protékajícího otopného média termostatickým ventilem je řízeno pomocí termostatické hlavice fungující na principu tepelné dilatace kapaliny, plynu, nebo pevné látky. Vzhledem k tomu, že každé otopné těleso obsahuje jeden termostatický ventil a termostatickou hlavici, je tím plně zabezpečována individuální regulace každého otopného tělesa. Termostatická hlavice reaguje na veškeré tepelné zisky ve vytápěné místnosti (sluneční zisky, teplo produkované dalšími spotřebiči, živočišné teplo atd.). Termostatické hlavice se nabízejí v řadě provedení, např. s odděleným teplotním snímačem, s dálkovým ovládáním nebo elektronické, obsahující programátor.

K regulaci lokálních zdrojů tepla se používají prostorové termostaty, které slouží k porovnávání požadované a aktuálně změřené prostorové teploty. Součástí každého termostatu jsou: teplotní snímač měřící pokojovou teplotu, funkční prvky pro nastavení požadované teploty a relé ke spínání připojených zařízení (hořák, čerpadlo, apod.). Termostaty se dělí na mechanické a digitální, přičemž digitální obsahují funkce, které si uživatel může nakonfigurovat. Nevýhodou prostorových termostatů je, že zdroj tepla je ovládán podle vnitřní teploty naměřené pouze v jedné - referenční - místnosti.

Systémy, které umožňují řízení vytápění na základě prostorových teplotních snímačů umístěných ve více místnostech, se nazývají zónové. Zónová regulace může být vodičová nebo bezdrátové.

Regulace teploty v místnosti podle aktuální venkovní teploty spočívající v nastavení teploty topné vody se nazývá ekvitermní regulací. Při nižší venkovní teplotě jepožadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti, při vyšší venkovní teplotě naopak. Pro danou místnost lze stanovit soustavu tzv. ekvitermních křivek, které popisují vzájemnou závislost teploty topné vody, místnosti a venkovní teploty. Doba sebou přináší požadavky na využívání moderních systémů a technologií, které se o budovu starají, řídí a monitorují její stav.

Na tomto základě vznikl nový obor, který se nazývá "automatizace budov". V dnešní době již každá moderní budova obsahuje různé technologie, které zajišťují komplexní řízení a správu celé budovy. Tyto technologické systémy automatizace budov využívají různých komunikačních protokolů od jednodušších a levnějších po dražší, za to vysoce sofistikované.

Ekvitermní křivky
Výpočet denostupňů
Regulační ventil - základní prvek regulace otopných soustav


Mohlo by vás zajímat


21.2.2025Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Kvalitní regulační sestavy ušetří čas, peníze i starosti topenářům. Otopná soustava s dobrou hydraulikou může ušetřit nemalé finanční prostředky uživatelům budovy. Nakoukněte k italskému výrobci.
18.2.2025HDL Automation s.r.o.
Vyhovte Vašim zákazníkům v nárocích na vyšší kvalitu prostředí. Tento multifunkční a spolehlivý snímač CHAQ-03/55.2.00 posouvá řízení vnitřního prostředí na zcela novou úroveň. Díky svým pokročilým funkcím a kompaktnímu designu je ideální pro použití v rezidenčních i komerčních budovách.
17.2.2025Ing. Jan Králíček, Ph.D., Ing. Miroslav Kučera, Ph.D.
Recenzovaný Článek pojednává o akustické simulaci, vyhodnocení a měření hluku venkovní jednotky tepelného čerpadla vzduch/voda instalované u rodinného domu. V příspěvku je řešeno několik variant umístění tepelného čerpadla a jejich vliv na výslednou hlukovou situaci v chráněných venkovních prostorách sousedních staveb a dodržení či překročení hygienických limitů daných Nařízením vlády 272/2011 Sb.
25.1.2025Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR
Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) vyhlásila nejlepší připravované EPC projekty roku 2024. Ve čtrnáctém ročníku se na prvním místě umístila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, která je doposud největší investicí do EPC projektu v historii České republiky a ušetří díky projektu více než 50 milionů korun ročně. Druhé místo obsadilo statutární město Liberec a třetí město Hodonín.
23.1.2025ista Česká republika s.r.o.
Společnost ista Česká republika zaznamenala velký úspěch na prestižním veletrhu Infotherma 2025, který se koná ve dnech 20. až 23. ledna v Ostravě. Inovativní produkt společnosti – rozdělovač topných nákladů doprimo 3 s rádiovým modulem a možností dálkového odečtu – se stal vítězem soutěže TOP výrobek Infothermy 2025.
7.1.2025redakce
Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2025“ v tomto článku na TZB-info. Hlasujte pro svého favorita – klikněte na tlačítko vybrat „Top výrobek vystavovatelů INFOTHERMY 2025“ pod popisem jednotlivého výrobku. Na konci seznamu zadejte svůj e-mail a klikněte na HLASOVAT. Objeví se vám potvrzení o přijetí Vašeho hlasu. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.
Rozdělovač topných okruhů TacoSys Pro zajišťuje přesnou a přizpůsobenou distribuci tepla až ve dvanácti topných okruzích.
17.12.2024Taconova Group AG
Rozdělovač topných okruhů TacoSys Pro zajišťuje přesnou a individuální distribuci tepla pro až dvanáct topných okruhů. Dodává se již smontovaný z výroby a obsahuje inovativní komponenty, jako jsou vyvažovací a uzavírací ventil TopMeter Plus, elektrotermický pohon TacoDrive a automatický odvzdušňovací ventil TacoVent Vent.
10.12.2024EST Elektro-System-Technik, s.r.o.
Moderní chytré technologie se stávají nedílnou součástí budov. Třetí generace produktů chytré domácnosti Shelly (Gen3) přináší výrazné inovace, které usnadňují automatizaci a zlepšují komfort bydlení. Představuje spojení špičkové technologie, snadného ovládání a mimořádné kompatibility s ostatními zařízeními chytré domácnosti.
10.12.2024Ing. Zuzana Veverková, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov
Recenzovaný Fyzikální faktory tepelného komfortu (teplota, vlhkost, rychlost proudění) ovlivňují jak fyziologické stavy člověka, tak i subjektivní pocity pohody či nepohody. V současné době jsou doporučené návrhové parametry tepelného komfortu založeny zejména na normách ČSN EN ISO 7730 (2006), ČSN EN 16798-1(2020), ASHRAE 55 (2010). Výsledkem aplikace těchto hodnot v praxi se zohledněním požadavků uživatelů jsou víceméně jednotné teploty vnitřního vzduchu v průběhu celého roku s minimálními odchylkami (v obytném a pobytovém prostředí budov) a tyto budovy jsou navržené víceméně pro homogenní uživatele se srovnatelnými preferencemi. Nabízí se tedy otázka, jestli tento přístup k zajištění tepelného komfortu je i nadále vhodný a zda zajišťuje zdravé vnitřní prostředí pro uživatele.
26.11.2024DANFOSS, s. r. o.
Hydronická nerovnováha, zatížení ve špičkách a nízká hodnota parametru delta T způsobují neefektivnost v sítích dálkového vytápění. Naše výkonné regulátory tlaku a průtoku Virtus vám mohou pomoci zavést dynamické hydronické vyvažování a řízení, optimalizovat efektivitu v sítích dálkového vytápění.
18.11.2024TESTO, s. r. o.
S chytrou měřicí technikou a službami na míru od společnosti Testo máte zajištěn spolehlivý a energeticky účinný provoz technických zařízení v budovách.
15.11.2024Brilon a.s.
Snížit náklady na provoz systému cirkulace teplé vody je možné řízením doby činnosti cirkulačního čerpadla. Pevné nastavení dob provozu cirkulačního čerpadla nebo jeho řízení jen podle teploty vody na výstupu z cirkulačního okruhu nestačí.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.