logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Měření a regulace
Archiv článků od 21.1.2008 do 27.10.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.10.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

V klasickém pojetí se algoritmy zabývají teplonosnou látkou a výsledný efekt vytápění pouze předpokládají, termohydraulika pracuje s teplem.Hydraulicky vypočtená a seřízená otopná soustava se vůbec nemusí chovat podle našich představ, ale termohydraulicky navržená soustava se podle projektu chová.

21.10.2008
ELEKTROBOCK CZ s.r.o.

Všechny novinky společnosti ELEKTROBOCK CZ s.r.o. se soustředí na jediný cíl - optimální regulaci a tedy úspory energie. Komfortní systém PocketHome umožňuje centrální regulaci vytápění jednotlivých místností bezdrátovým ovládáním termostatických hlavic. To vše navíc s možností nastavení a sledování prostřednictvím softwaru na počítači.

22.9.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Správné seřízení všech vyvažovacích a regulačních prvků prostým odvozením průtoků z naměřených okamžitých tlakových ztrát, ovlivněných okamžitými hodnotami řídicích teplot v praxi zajistit nelze. Pro stav bez působení tepelných zisků proto musí být stanoveno výpočtově. Článek uvádí výsledky porovnání termohydraulického řešení s hydraulickým výpočtem.

26.8.2008
Siemens, s.r.o., Ing. Michal Bassy

V loňském roce společnost Siemens uvedla na trh bezdrátový systém automatizace domácnosti s názvem Synco living. Systém je určen pro rodinné domky nebo byty a slouží pro nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech.

11.8.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Až do příchodu termohydrauliky existoval mýtus, že termostatické prvky v topných soustavách automaticky vykompenzují přebytky a nedostatky tepla. Lapidárně řečeno - kde je tepla přebytek, TRV průtok omezí a kde se tepla nedostává, zvýšeným průtokem se dosáhne požadované úrovně tepelné pohody.

7.7.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Přehled definic odběrných plynových zařízení dle platné lagislativy a technických předpisů TPG. Dle umístění hlavního uzávěru plynu jsou názorně popsány jednotlivé dílčí části plynového rozvodu. Článek je určen odborné veřejnosti.

30.6.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller

V ČR byl boj o úspory tepla odstartován zákonem č.406/2000 Sb., který řešil aktivní úspory tepla regulační technikou, až na výjimky navrhovanou klasickými postupy, v horších případech i bez nich. Touto regulační technikou můžeme dnes nově vyvinutými postupy celkové aktivní úspory tepla i dodatečně zvýšit.

26.5.2008
Ing. Vladimír Galád

V posledních letech se masivně zaváděla regulační a měřicí technika, od které se očekává úsporný provoz a co nejrychlejší navrácení investičních nákladů. Je plně využito jejího potenciálu? Na základě studie a celé řady měření autor upozorňuje na nedostatky, se kterými se v praxi a při samotném návrhu otopné soustavy setkává.

18.3.2008
ESBE - ventily, servopohony, klapky, Ing. Jan Bechyňa - obchodní zástupce pro výrobky ESBE

Jednodušší a kompaktnější instalace, větší rozsah, minimální netěsnosti a ještě větší přesnost regulace pro více aplikací a nové oblasti použití. To jsou jen některé z mnoha charakteristik, které může nabídnout nová generace směšovacích ventilů a pohonů.

10.3.2008
doc. Ing. Tomáš Dlouhý, Ing. Vladimír Valenta

Seriál je určen pro pracovníky v oboru tepelné techniky, zejména pro topenáře projektanty, provozní a servisní techniky. V článcích budou uvedeny potřebné informace o této důležité činnosti, kterou je prokazována účinnost při výrobě tepla. Budou uvedeny obecné pohledy na tepelnou účinnost, dále způsoby jejího stanovení a v závěru budou komentovány související legislativní a technické předpisy.

4.3.2008
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens získala certifikát osvědčující shodu špičkových pokojových regulátorů Desigo RX s evropskými normami. Certifikát potvrzuje vysokou energetickou účinnost pokojových regulátorů Desigo RX pro individuální řízení teploty v místnostech při zajišťování tepelné pohody - přístroje umožňují dosáhnout úspory energie ve výši až 14 %.

18.2.2008
Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž

Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

21.1.2008
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB, Thákurova 7, Praha 6

Ukázka zpracování konkrétního příkladu energetického hodnocení školní budovy v NKN s celou řadou dílčích tabulkových výstupů. Článek je určen odborné veřejnosti jako vyukový příklad zadávaní dat do výpočtového nástroje (NKN).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.