Moderní regulace musí mít přednastavené programy dle využití místností, snadné řešení nepředvídaných událostí a umožnit například doplnění solárních kolektorů. To platí pro vytápění i teplou vodu.
Tento článek je zaměřen na přehled nejčastěji používaných prvků polní instrumentace, které se využívají v systémech vytápění, klimatizace, vzduchotechniky a chlazení. Detailněji byly popsány technologické snímače, spínače, ventily, pohony a frekvenční měniče.
Budovy, které kolem nás denně vidíme vyrůstat, jsou již bez výjimky doslova protkány sítěmi kabelů. Mezi ně patří i komunikační sítě pro technologie řízení budov, jako je větrání, vytápění a klimatizace, osvětlení a zabezpečovací a protipožární systém, ale i další, méně nápadné – například měření energií.
Regulátory Domat pro bytové domy zahrnují zejména regulátory jednotlivých místností, radiátorů, podlahového topení, konvektorů. Umožňují i řízení světel a žaluzií. Komunikace probíhá otevřeným protokolem a přes webový přístup. Volně programovatelný řídicí systém je vhodný i pro bivalentní a trivalentní systémy, tepelná čerpadla atd.
Úspěch tkví v několika „málo“ věcech: kvalitní technologie, správné a kompetentní dimenzování, přesná a flexibilní regulace a ve finále kvalitní provedení montáže. Jak je patrné, řídicí systém hraje zcela klíčovou roli. AC Heating se zabývá i vývojem vlastního řídicího systému s označením xCC, který do našich tepelných čerpadel osazujeme.
Objekt OLÚ Albertinum je jedním z objektů spadajícího do balíčku objektů Pardubického kraje, kde se aplikovala metoda EPC. Realizací energeticky úsporného projektu došlo ke zrušení centrální parní kotelny a proběhla výstavba nové plynové centrální kotelny o výkonu 1690 kW v budově stávající výměníkové stanice.
Nové, originální technické řešení provozu a regulace podlahového topení bez kompromisů se jmenuje UNIMIX. Široké spektrum rozdělovacích sestav od společnosti IVAR CS zkvalitňuje a zjednodušuje řešení prakticky všech montážních situací v oblasti podlahového i radiátorového vytápění, jakož i sanitárních rozvodů v domech a bytech.
V článku je popsána příprava, realizace a předpokládané výsledky EPC projektu, kterým byla vyřešena rekonstrukce tepelného hospodářství objektu nemocnice v Jeseníku. Realizací úsporných opatření došlo ke zrušení stávající parní kotelny a parních rozvodů. Vybudovaly se 4 nové kotelny + 1 stávající (PAPS).
Návrh armatur pro hydraulické seřizování a řízení tepelných soustav není v odborné topenářské veřejnosti tématem nijak novým. Článek dává do souvislosti vlastní metodu návrhu armatury s místem a posláním konkrétní armatury v tepelné soustavě.
Zvýšená ochrana proti kmitání zlepšuje tepelný komfort a snižuje spotřebu energie, neboť optimalizuje teploty uvnitř budovy. Úspora energie 8-15 %, úspora čerpací práce 3-5 %. Článek představuje inteligentní regulační ventily Danfoss iMCV se servopohonem pro HVAC. Obsahuje technické detaily a praktický příklad.
Hlavním tématem byla úspora energie a redukce CO2. Pozornost upoutala především novinka firmy LOOS – plně automatické najíždění, udržování v pohotovostním režimu a odstavování středotlakých parních kotlů SUCcess. Hlavními znaky této regulace je inteligence, plnoautomatický provoz a šetrné zacházení s kotlem při startu a vypínání.
Na trhu EU, tedy i na trhu ČR, se mohou uživatelé setkat od roku 2007 s vodoměry, které byly typově schváleny podle nové evropské směrnice MID 2004/22/EC. Tyto vodoměry lze na první pohled rozpoznat podle odlišného štítku. Účelem tohoto příspěvku je krátké seznámení s údaji, které jsou na štítku vodoměru uváděny.
Většina výzkumů v energeticky úsporném stavění se soustředí na konstrukci budov, použité materiály nebo využití alternativních zdrojů energie. Prediktivní regulátor využívá termodynamický model budovy a předpověď počasí a umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu, nastavení parametrů regulace pro optimalizaci ti a minimalizaci energetické náročnosti.