Země EU se připravují na možné omezení nebo i zastavení dodávek zemního plynu z Ruska. Kudy plyn do EU proudí a jaké jsou možnosti jeho náhrady pro EU i pro ČR?
Nabídky dodavatelů, u kterých se cena dodávky elektřiny či plynu určuje přímo podle aktuálního vývoje na burze, tzv. spotové produkty, se staly populárními už před vypuknutím energetické krize. Od loňského září je ale dodavatelé nabízejí ještě aktivněji. Ne všichni přitom zákazníkům vysvětlí, že se cena těchto produktů může v krátké době zvýšit o stovky procent.
V souvislosti se zdražováním energií na burze se vyšší ceny promítají do ceníků dodavatelů. Většina z nich své produkty v posledních měsících přecenila dokonce opakovaně. Postup oznámení o zvýšení ceny, tedy to, jak musí dodavatel informovat spotřebitele, má ale pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok.
Ceny elektřiny a plynu jsou nyní extrémně vysoké. Někteří dodavatelé bez ohledu na to ceny ještě zvyšují nad rámec současných tržních cen. Standardní ceníky mohou obsahovat i ceny kolem 10 000 Kč/MWh u silové elektřiny a téměř 4 000 u plynu za megawatthodinu bez DPH. Tyto ceny můžete mít i vy a nemusíte o tom vědět.
Přestože naprostá většina spotřebitelů (více než 90 %), kteří po pádu skupiny Bohemia Energy a následně několika menších dodavatelů přešli k dodavatelům poslední instance (DPI), si už vybrala nového dodavatele, nebo zahájila přechod na standardní produkt, podle údajů operátora trhu (OTE) stále zůstávají v režimu DPI desítky tisíc zákazníků.
Výměna vodičů, rekonstrukce elektroměrové desky nebo změna distribuční sazby. To jsou jen některé z úprav na elektrické přípojce, které vyžadují souhlas s odplombováním elektrického rozvaděče ze strany distribuční společnosti. A také se jedná o jeden z nejčastějších požadavků, které společnost EG.D vyřizuje.
Nezbytným krokem pro rozvoj energetické infrastruktury v Česku a na Slovensku je plánované zavádění chytrých elektroměrů – takzvaných smart meterů. Tato moderní zařízení umožňující flexibilní komunikaci mezi dodavatelem a odběratelem energie budou do roku 2027 povinná u všech odběrových míst se spotřebou nad 6 MWh ročně. Nařízení vychází z evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, která si klade za cíl zefektivnit nakládání s energiemi v zemích sedmadvacítky.