V pátek oznámili konec další dodavatelé energií, v případě elektřiny a plynu se to týká firmy Kolibřík energie s 28 tisíci klienty. O dodavatele tak přišla i Skautská energie.
Novinové titulky plní zprávy o neustále rostoucích cenách energií na burze, spotřebitelé se tak začínají děsit začínající topné sezóny. Vysoké ceny začínají přinášet problémy i některým dodavatelům, někteří již ohlašují konec činnosti. Velké dodavatelské společnosti plánují zdražit své tarify. Jak ale dokazují historická data, ceny po dosažení svého vrcholu začnou postupně klesat. Takový vývoj je zvláště nevýhodný pro klienty, kteří se v posledních měsících rozhodli fixovat ceny odebíraných energií.
Ceny elektřiny i plynu na burzách i domácnostem ke konci roku 2021 výrazně rostou. Tentokrát se však nejedná o růst o několik procent, ale o celé násobky cen komodit. Topení elektřinou nebo plynem se tak domácnostem prodraží o mnoho desítek tisíc. Jaké jsou příčiny, jak se chovají obchodníci, jak by se měli zachovat zákazníci a na co si dát pozor?
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona s pozměňovacími návrhy Senátu. Připojí-li podpis prezident České republiky, začnou v energetice od příštího roku platit nová pravidla. Zatímco spotřebitelé se dočkají větších práv, povinnosti přibydou dodavatelům energií a zejména energetickým zprostředkovatelům, nad kterými konečně získá dohled Energetický regulační úřadu (ERÚ).
Zákazníci, kteří buď dostali oznámení o zdražení nebo jim končí dříve uzavřená fixace, stojí před otázkou, zda přijmout novou cenu, zkusit si vyjednat lepší cenu nebo přejít k jinému dodavateli. I přes stále zvyšující se ceny lze najít několik výhodných nabídek, ty výhodnější jsou však časově omezeny.