Po více než třech letech příprav, vyjednávání a legislativního procesu konečně začíná od 1. ledna platit novela energetického zákona. Zákon zakazuje nejčastější nekalé praktiky energošmejdů.
Přestože naprostá většina spotřebitelů (více než 90 %), kteří po pádu skupiny Bohemia Energy a následně několika menších dodavatelů přešli k dodavatelům poslední instance (DPI), si už vybrala nového dodavatele, nebo zahájila přechod na standardní produkt, podle údajů operátora trhu (OTE) stále zůstávají v režimu DPI desítky tisíc zákazníků.
Výměna vodičů, rekonstrukce elektroměrové desky nebo změna distribuční sazby. To jsou jen některé z úprav na elektrické přípojce, které vyžadují souhlas s odplombováním elektrického rozvaděče ze strany distribuční společnosti. A také se jedná o jeden z nejčastějších požadavků, které společnost EG.D vyřizuje.
Nezbytným krokem pro rozvoj energetické infrastruktury v Česku a na Slovensku je plánované zavádění chytrých elektroměrů – takzvaných smart meterů. Tato moderní zařízení umožňující flexibilní komunikaci mezi dodavatelem a odběratelem energie budou do roku 2027 povinná u všech odběrových míst se spotřebou nad 6 MWh ročně. Nařízení vychází z evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, která si klade za cíl zefektivnit nakládání s energiemi v zemích sedmadvacítky.