Nové kolo dotací na výměnu neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností se nově bude týkat také výměn v trvale obývaných objektech pro rodinnou rekreaci, a v bytech v bytových domech.
Ceny elektřiny i plynu na burzách i domácnostem ke konci roku 2021 výrazně rostou. Tentokrát se však nejedná o růst o několik procent, ale o celé násobky cen komodit. Topení elektřinou nebo plynem se tak domácnostem prodraží o mnoho desítek tisíc. Jaké jsou příčiny, jak se chovají obchodníci, jak by se měli zachovat zákazníci a na co si dát pozor?
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona s pozměňovacími návrhy Senátu. Připojí-li podpis prezident České republiky, začnou v energetice od příštího roku platit nová pravidla. Zatímco spotřebitelé se dočkají větších práv, povinnosti přibydou dodavatelům energií a zejména energetickým zprostředkovatelům, nad kterými konečně získá dohled Energetický regulační úřadu (ERÚ).
Zákazníci, kteří buď dostali oznámení o zdražení nebo jim končí dříve uzavřená fixace, stojí před otázkou, zda přijmout novou cenu, zkusit si vyjednat lepší cenu nebo přejít k jinému dodavateli. I přes stále zvyšující se ceny lze najít několik výhodných nabídek, ty výhodnější jsou však časově omezeny.
Sehnat elektrikáře, zajistit servis plynového kotle, ale třeba i možnost podpořit výrobce energií z obnovitelných zdrojů. To jsou služby, které se čím dál častěji objevují v nabídce mnohých dodavatelů energií. Nově s nimi přichází také Europe Easy Energy (3-E), konkrétně jsou to: eServis ELEKTŘINA, eServis PLYN a Zelený certifikát.
Energetický regulační úřad vydal novou vyhlášku o vyúčtování, která nabyde účinnosti 1. ledna příštího roku. Spotřebitelům předpis kromě základního požadavku na vyhodnocení plateb za spotřebovanou energii nově přinese především jasnou informaci o tom, kdy končí jejich smlouva, kterou uzavřeli s dodavatelem energií.