Recenzovaný Historické objekty jsou často klasifikovány jako vysoce energeticky náročné budovy. Je proto logické se na tyto objekty zaměřit a inovativním a citlivým přístupem výrazně zvýšit jejich energetickou účinnost.
Finanční úspora, energetická soběstačnost, šetrnost k životnímu prostředí. To jsou nejčastější důvody, proč lidé uvažují o pořízení solárních systémů. Při rozhodování o vhodné fotovoltaice pro domácnosti je dobré se zaměřit i na to, co se stane s vyrobenou elektřinou, kterou v domácnosti nespotřebujete.
Již mnoho let prakticky všichni provozovatelé FVE řeší otázku, zda je možné vyměnit FV panel či nikoliv. Tato na první pohled triviální otázka prorostla z důvodu různého výkladu zákona až v častokrát absurdní situace, kdy majitelé nechávají na konstrukcích zapojené FV panely, které nejenom že nesplňují předpokládané výkonové standardy, ale dokonce mohou být i hrozbou pro osoby pohybující se v blízkosti takovéto instalace.
Recenzovaný Metodika stanovení energeticky neutrálních, respektive energeticky nulových domů se na národních úrovních liší. Zájem o realizaci takových domů neovlivňuje jen metodika, ale i tržní poměry v oblasti přesouvání nadbytku produkce energie z jednoho objektu do druhého. Jde o ekonomicky nevýhodné výkupní ceny při dodávce do sítě. Pokud se stávající poměry v České republice nezmění, bude realizace energeticky nulových domů pro investory nezajímavá a potenciál snížení produkce CO2 nebude využit.
Společnost BIOSUNTEC CZ s.r.o. vyvinula a dodává na tuzemský trh energetický systém Biosuntec Home s patentovanou funkcí řídící jednotky pro potřeby energeticky úsporných novostaveb. Celý energetický systém Home je řízen z jednoho místa, prostřednictvím telefonu, tabletu nebo počítače. Patentované řízení Biosuntec dokáže číst informaci, kolik je v solárních panelech dostupné energie a podle toho řídí energetický provoz domu. Funkce domácích spotřebičů jsou pak využity s maximem energie ze slunce a ze sítě si klient dokupuje pouze nezbytné minimum.
Sluncem lze napájet většinu domácích spotřebičů nebo ohřívat vodu. Výhody střešní solární elektrárny je však možné ještě umocnit, pokud se zkombinuje s tepelným čerpadlem. Domácnost tím vyřeší nejen vytápění, na které energie z fotovoltaiky v zimních měsících nestačí, ale může si díky funkci chlazení zajistit teplenou pohodu v průběhu celého roku. Výdaje na energie se přitom mohou snížit až o 75 procent.
Sodíkové či zinkové baterie mají zajímavé vlastnosti, i když nabízejí nižší energetickou hustotu, než tradiční Li-Ion baterie. Jak správně navrhnout systém skladování energie z fotovoltaických elektráren? Proč je nutné klást důraz zejména na bezpečnost nejen celého systému, ale i chování jednotlivých komponentů v ostrém provozu?
Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.
Recenzovaný V tomto článku se podrobněji zaměříme na vliv velikosti akumulační nádrže na celoroční bilanci fotovoltaické elektrárny s využitím desetiminutového kroku výpočtu, který nám umožní podrobnější zohlednění procesů spojených s výrobou elektrické energie, spotřebou teplé vody a její akumulací. Výsledky budou posuzovány nejen z pohledu energetické bilance, ale i z pohledu ekonomické výhodnosti.
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.