Recenzovaný Mohou historické památky s fotovoltaikou vypadat dobře? Zahraniční zkušenosti ukazují, že ano.
Jak monitorovat, plánovat a řídit provoz vícero solárních elektráren na dvou kontinentech, z jednoho centrálního dispečinku a s minimálními nároky na personál? Mezinárodní společnost Photon Energy se sídlem v Amsterdamu nabízí zákazníkům komplexní služby v oblasti solárních elektráren a v současnosti provozuje či rozvíjí více než 100 střešních i pozemních solárních systémů o celkovém výkonu 230 MWp.
Recenzovaný Článek popisuje základní principy hodnocení šetrných budov národní metodikou SBToolCZ se zaměřením na nejnovější verzi této metodiky pro školské budovy. Dále je uveden příklad certifikované školské budovy, jejíž renovace byla posuzována a optimalizována s využitím systému SBToolCZ. Výsledkem je přeměna stávajícího veřejného objektu na inteligentní energeticky nulovou budovu.
Účastníci mezinárodního kulatého stolu se shodli, že klíčem pro přechod na efektivní nízkouhlíkovou ekonomiku je další rozvoj obnovitelných zdrojů i zvyšování energetické účinnosti ekonomiky. V debatě vystoupili renomovaní experti z Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA), Agora Energiewende i zástupci českých firem, kteří se zaměřují na rozvoj moderní energetiky, například Energon holding nebo ČSOB.
Finanční úspora, energetická soběstačnost, šetrnost k životnímu prostředí. To jsou nejčastější důvody, proč lidé uvažují o pořízení solárních systémů. Při rozhodování o vhodné fotovoltaice pro domácnosti je dobré se zaměřit i na to, co se stane s vyrobenou elektřinou, kterou v domácnosti nespotřebujete.
Již mnoho let prakticky všichni provozovatelé FVE řeší otázku, zda je možné vyměnit FV panel či nikoliv. Tato na první pohled triviální otázka prorostla z důvodu různého výkladu zákona až v častokrát absurdní situace, kdy majitelé nechávají na konstrukcích zapojené FV panely, které nejenom že nesplňují předpokládané výkonové standardy, ale dokonce mohou být i hrozbou pro osoby pohybující se v blízkosti takovéto instalace.
Recenzovaný Metodika stanovení energeticky neutrálních, respektive energeticky nulových domů se na národních úrovních liší. Zájem o realizaci takových domů neovlivňuje jen metodika, ale i tržní poměry v oblasti přesouvání nadbytku produkce energie z jednoho objektu do druhého. Jde o ekonomicky nevýhodné výkupní ceny při dodávce do sítě. Pokud se stávající poměry v České republice nezmění, bude realizace energeticky nulových domů pro investory nezajímavá a potenciál snížení produkce CO2 nebude využit.
Společnost BIOSUNTEC CZ s.r.o. vyvinula a dodává na tuzemský trh energetický systém Biosuntec Home s patentovanou funkcí řídící jednotky pro potřeby energeticky úsporných novostaveb. Celý energetický systém Home je řízen z jednoho místa, prostřednictvím telefonu, tabletu nebo počítače. Patentované řízení Biosuntec dokáže číst informaci, kolik je v solárních panelech dostupné energie a podle toho řídí energetický provoz domu. Funkce domácích spotřebičů jsou pak využity s maximem energie ze slunce a ze sítě si klient dokupuje pouze nezbytné minimum.