Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) 28. listopadu navrhl ambicióznější cíle pro Evropskou klimatickou politiku pro rok 2030. Jejich naplnění si vyžádá obří investice v mnoha oborech.
Držitel licence na výrobu elektřiny může tuto vyrobenou elektřinu za určitých podmínek prodávat dalším odběratelům, aniž by k tomu potřeboval licenci obchodníka s elektřinou. Stačí, když bude elektřinu dodávat tzv. přímým vedením, tedy bez využití veřejné sítě. Vlastní elektřinu pak poměrně snadno lze prodávat třeba sousedům v bytovém domě a společně ušetřit. Jak to zařídit? Odpovídá právník Filip Nečas z Frank Bold Advokátů.
Při získávání a využívání obnovitelné energie se do popředí zájmu stále více dostává spojování sektorů. Efektivní využití synergií totiž vyžaduje těsnější propojení elektřiny, tepla a mobility. Společnost Fronius, která se specializuje na solární techniku, proto vyvinula řešení v podobě regulátoru spotřeby Fronius Ohmpilot, pomocí kterého lze efektivně využívat přebytečný proud k přípravě teplé vody.
V září tohoto roku schválila vláda materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) stanovující rámcově mechanismus kontrol překompenzace provozní podpory na výrobu elektřiny z podporovaných zdrojů. Na základě tohoto materiálu mají probíhat legislativní práce na novele energetického zákona, která umožní tyto kontroly překompenzace provádět.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo podrobnou statistiku využívání v OZE v ČR. Údaje u moderních obnovitelných zdrojů pokrývají posledních 15 let, ale u tradičních zdrojů (vodní elektrárny, palivové dřevo) sahá až do poloviny minulého století. Čtenářům přinášíme jak tuto statistiku, tak vybrané ukazatele.
Špičkovací stanice založená na akumulaci elektrické energie pomůže se snížením připojovacího výkonu a s hlídáním čtvrthodinového odběrového limitu. Nikoliv jen se zvýšeným využitím elektrické energie vyrobené fotovoltaicky. Změny v konstrukci elektrických otopných těles vynucuje energetická legislativa. Platit budou od 1. ledna 2018.
Jejich cena klesá, výkonnost naopak roste. Pořízení solárních panelů dnes zvažuje čím dál více lidí. Přemýšlejí o nich dokonce i ti, kteří se tmavým deskám na domech sousedů dříve vysmívali. Začínají si totiž uvědomovat, že fotovoltaika je z dlouhodobého hlediska výhodná. Pojďme se společně podívat na to, komu a kdy se solární panely vyplatí.
Recenzovaný Autoři porovnávají naměřená data o výrobě a využití elektrické energie vyrobené solární fotovoltaickou elektrárnou s celkovou spotřebou elektrické energie ve výrobním areálu firmy. V druhé části článku navazují úvahami o možnostech využití nadvýroby elektřiny pro vytápění a přípravu teplé vody a jeho ekonomice.
Bateriové úložiště se ukázalo jako velmi flexibilní nástroj optimalizace spotřeby budovy v průběhu 24 hod. cyklu, prokázala se jeho schopnost práce s ohraničeným příkonem při uspokojení všech potřeb. Úložiště v třífázovém zapojení rovněž výrazně přispívá ke zrovnoměrnění odběru energie v jednotlivých fázích.
Recenzovaný Autoři porovnávají naměřená data o výrobě a využití elektrické energie vyrobené solární fotovoltaickou elektrárnou s celkovou spotřebou elektrické energie ve výrobním areálu firmy. V druhé části článku navazují úvahami o možnostech využití nadvýroby elektřiny pro vytápění a přípravu teplé vody a jeho ekonomice.
Od roku 2015 chilská vláda podporuje výstavbu fotovoltaických systémů na veřejných budovách. Příslušná technologie pochází v mnoha případech z Rakouska: Business Unit Solar Energy, která se specializuje na solární techniku, dodala střídače SnapINverter pro přibližně polovinu dosud realizovaných projektů.
Od září letošního roku se rozšiřuje program Nová zelená úsporám v oblasti solárních systémů pro domácnosti. Rostoucí zájem o fotovoltaiku potvrzuje i aktuální průzkum⃰ Bohemia Energy, podle kterého se 55 % majitelů rodinných domů po vhodném řešení rozhlíží či o malé fotovoltaické elektrárně do budoucna uvažuje.