Dům má na střeše nebo na fasádě instalovanou fotovoltaiku a v garáži nebo v suterénu baterii. Zároveň zůstává připojen k síti.
Na návrh, který má zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů energie (tzv. kontroly překompenzace), téměř rok netrpělivě čekala řada provozovatelů elektráren.
Vychlazená místnost přijde nejvíce vhod v teplých letních dnech, což jde přesně ruku v ruce s fungováním fotovoltaického systému. V době největších veder budete právě vy ti šťastní, kteří si mohou dopřát luxus krásně vychlazeného obývacího pokoje a příjemné noci bez neustálého pocení. Tím však výhody klimatizace nekončí. Spousta chytrých zařízení dokáže chladit, ale zároveň i topit, takže se vám nebude na klimatizaci přes zimu prášit.
Energetika v současnosti prochází největší proměnou za posledních 100 let. Česká republika není výjimkou. Důkazem jsou první projekty fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi, které již brzy najdou zcela nové netradiční uplatnění. Budou sloužit jako základní prvek nové moderní energetiky, kde se výrobci elektřiny vzájemně propojí pomocí tzv. virtuální elektrárny s využitím technologie blockchain.
Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila výsledky kampaně „Chci sluneční energii“, která spočívá v hromadném nákupu a instalaci fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. dTest poptal několik desítek společností a na základě souboru kritérií vybral jako nejvýhodnějšího dodavatele společnost ČEZ Prodej.
Stále více firem, které disponují vlastní nemovitostí, si na střechy pořizuje solární elektrárny. Chrání se tím před růstem cen elektřiny a často tak činí bez jakékoli dotační podpory. Platí to zejména u menších sestav (do 20 kWp instalovaného výkonu), které se s velmi zajímavou návratností dají instalovat během několika měsíců, zatímco při čerpání dotace se na výsledek čeká i několik let.