Neobvyklá rekonstrukce základní školy na ulici Českobrodská v Praze zahrnovala i zavěšení obvodových fotovoltaických panelů. Seminář k akci se uskuteční 19. 4. 2022.
Památkově chráněný farní kostel sv. Štěpána v rakouském Sierningu během své více než pětisetleté historie zažil řadu architektonických stylů a mnoho stavebních proměn v blízkém i vzdálenějším okolí. Jedna významná změna se nedávno odehrála i v jeho těsné blízkosti. Po více než 50 letech totiž dosloužila stará fara a linecká diecéze rozhodla o výstavbě zcela nového farního centra s názvem FOKUS.
Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.
Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) jsme připravili vhled do oboru stavebního skla. Problematika je v článku pojednána z pohledu dlouhodobých zkušeností členů ČKLOP zejména s fasádami s tepelně tvrzenými skly. Zaměříme se nejenom na samotné technologie, ale také na bezpečnost a ekologické aspekty staveb.
Novostavba horské chaty v krušnohorských Nových Hamrech je ukázkou jednoduché, ale přitom velmi důmyslné architektury 21. století. Spojuje v sobě požadavky na objekt situovaný v náročném horském prostředí a na design s ohledem na jeho umístění v chráněné oblasti, která byla v roce 2019 zapsaná do světového dědictví UNESCO.
Kontrole stavu fasády není vždy věnována patřičná pozornost ze strany majitelů. A přitom první náznaky znečištění se u novostavby mohou projevit již po dvou letech, a to vlivem mnoha faktorů. Řádná obnova fasády systémovým řešením Baumit dokáže nejen celkově oživit vzhled pláště domu, ale prodlužuje také jeho životnost.
Vše obvykle začíná nevinně: nejprve se na fasádě objeví malá a nevýrazná zelená nebo šedá skvrnka. Ta se pomalu zvětšuje až do té doby, než se z ní stane velká, dobře viditelná tmavá mapa způsobená biotickým napadením. Jeho původci jsou součástí přírody již po miliony let a imunní proti jejich působení nejsou ani povrchy stavebních konstrukcí, které jsou obvykle kolonizovány nejdříve bakteriemi, posléze řasami a nakonec plísněmi.
O prokazatelných energetických výhodách zateplení stavebního objektu již dnes není sporu. Za uplynulých několik desítek let prošly zateplovací systémy ETICS mnoha změnami z hlediska materiálů i technologického postupu. Novinka roku 2021 Baumit StarTrack X1 představuje revoluční přístup v lepeném kotvení izolačních desek.
Recenzovaný Článek popisuje problematiku vývoje prototypu vegetačního fasádního panelu za pomoci parametrického modelování. Parametrické modelování bylo nejvíce využito pro návrh jednotlivých dílů panelu, a to především pohledové části panelu, kterou tvoří matematicky generovaná síť a dále pro vytvoření nosné struktury pro vegetaci. Výroba jednotlivých prototypů panelů, jejich dílců a součástí byla provedena za pomoci FDM 3D tisku. Jednotlivé prototypy byly dále podrobeny testování v reálných podmínkách pro ověření funkčnosti navrženého prototypu a dále zjištění silných a slabých stránek panelu, které budou využity pro další vývoj.
Aplikace zateplovacích systémů ETICS dnes patří k běžným standardům většiny staveb rodinných i bytových domů. Vedle zcela prokazatelných ekonomických úspor však zateplení nabízí také možnost kreativního ztvárnění finální fasády pomocí keramických a dekorativních obkladů. Dosud byl jejich výběr poměrně limitován, nově získaná evropská certifikace však umožňuje zateplovacímu systému ETICS Baumit Ceramic výrazně změnit tento stav k lepšímu.