Letos slavíme vůbec první Mezinárodní rok skla vyhlášený Organizací spojených národů (OSN), který měl být nejspíše vyhlášen již dávno.
Památkově chráněný farní kostel sv. Štěpána v rakouském Sierningu během své více než pětisetleté historie zažil řadu architektonických stylů a mnoho stavebních proměn v blízkém i vzdálenějším okolí. Jedna významná změna se nedávno odehrála i v jeho těsné blízkosti. Po více než 50 letech totiž dosloužila stará fara a linecká diecéze rozhodla o výstavbě zcela nového farního centra s názvem FOKUS.
Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.
Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) jsme připravili vhled do oboru stavebního skla. Problematika je v článku pojednána z pohledu dlouhodobých zkušeností členů ČKLOP zejména s fasádami s tepelně tvrzenými skly. Zaměříme se nejenom na samotné technologie, ale také na bezpečnost a ekologické aspekty staveb.
Novostavba horské chaty v krušnohorských Nových Hamrech je ukázkou jednoduché, ale přitom velmi důmyslné architektury 21. století. Spojuje v sobě požadavky na objekt situovaný v náročném horském prostředí a na design s ohledem na jeho umístění v chráněné oblasti, která byla v roce 2019 zapsaná do světového dědictví UNESCO.
Kontrole stavu fasády není vždy věnována patřičná pozornost ze strany majitelů. A přitom první náznaky znečištění se u novostavby mohou projevit již po dvou letech, a to vlivem mnoha faktorů. Řádná obnova fasády systémovým řešením Baumit dokáže nejen celkově oživit vzhled pláště domu, ale prodlužuje také jeho životnost.