Městský úřad ve Studénce se dočkal snížení energetické náročnosti a celkového zlepšení technických vlastností. Fasádní řešení včetně zateplovacího systému dodala společnost LB Cemix.
Kdo přijíždí k výrobnímu závodu PREFA Aluminiumprodukte v rakouském Marktlu, tomu hned u vjezdu padne do oka moderní podniková hasičská základna s červenou střechou. Účelná budova, která současně demonstruje, co dokážou PREFA střešní šablony. Hlavními charakteristikami jsou flexibilita a plastický vzhled.
Pohledový beton se v současné architektuře a designu řadí k nejžádanějším povrchovým úpravám. Podtrhuje minimalismus staveb a skvěle působí v kombinaci s velkými prosklenými plochami i s teplými prvky typu dřevo. Imitace betonu zdobí fasádu nové skladové haly s reprezentativní prodejnou společnosti SMS Elektro v Českých Budějovicích.
Ve většině projektů architekti řeší splnění normou požadované hodnoty tepelné izolace s důrazem na pohledovou, estetickou stránku navrhované stavby. Důležité jsou přitom nejen tloušťky obvodových zdí, ale i řešení tepelných mostů v dalších kritických částech konstrukce – třeba na balkonech a lodžiích.
Na pokračující urbanizaci a rostoucí světovou populaci reagují města růstem do výšky. V závislosti na zeměpisné poloze musejí rezidenční i komerční výškové budovy čelit extrémním povětrnostním podmínkám, jako je silný vítr či pohyb konstrukce. Developeři, architekti a výrobci zase žádají energetickou úspornost, udržitelnost a flexibilní design budov.
Lednový veletrh BAU v Mnichově, lídr mezi světovými stavebními veletrhy, se vyznačoval šířkou sortimentu v ČR nevídanou, řešeními na přání klienta, nápady v detailech i celku a inovacemi. Hlavním sdělením již nebyly úspory energie. Ty jsou samozřejmé. Nešlo přehlédnout zaměření výrobců na co nejmenší zatížení odpady a důraz na recyklaci.
Proměna bývalého nezajímavého autosalonu v showroom kancelářského nábytku a sídlo společnosti, s osobitým a ojedinělým vzhledem, byla vytvořena z více než devíti set černých plastových sedáků. Fasáda působí jako abstraktní poutač a nápaditě evokuje náplň showroomu. Autoři po právu obdrželi dvě prestižní ocenění.
Recenzovaný Článek pojednává o aplikaci povrchových úprav na dubové dřevo vystavené v exteriéru. Jedná se o problematickou dřevinu vzhledem k nehomogenní morfologické struktuře i obsahu specifických tříslovin, které často reagují s nátěrovými hmotami a způsobují jejich rychlejší degradaci. V textu jsou obsaženy i výsledky praktických experimentů provedených na FLD ČZU v Praze.