Omítka s nepřekonatelnou životností. Tak se do stavebního světa zapsal břízolit, směs cementu, písku a vápenného hydrátu. Po letech, kdy tyto omítky načas ustoupily modernějším materiálům, se jejich tradice opět vrací.
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
Další z řady konferencí České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se tentokrát zaměřila na legislativní opatření směřující k ochraně klimatu a na unikátní stavby s originálním designem. V ohlédnutí představíme nové technologie opláštění v souvislosti s novými evropskými normami, na nichž se komora v řadě případů spolupodílí.
V současné architektuře se kreativní techniky a struktury na fasádách rodinných i bytových domů staly nedílnou součástí naplňování představ investorů či majitelů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci objektů. Vzniká tak mnoho velmi zajímavých stavebních realizací, které dokumentují téměř neomezené možnosti kreativního ztvárnění fasády pomocí materiálů značky Baumit.
Stavba domu je jako skládačka. Vše musí perfektně zapadnout, aby stavba co nejlépe fungovala, od stability konstrukce až po ekonomiku bydlení. Je důležité neuvažovat nad kroky zvlášť, ale celistvě. Investoři často staví svůj dům pouze jednou v životě, a tak snadno na některé kroky zapomenou či si neuvědomí jejich návaznost. Od toho jsou tu potom služby architektů a projektantů, kteří jim pomohou mít vše pohromadě a vyvarovat se chybám. Významnou roli hraje také výběr stavebního materiálu, který musí korespondovat s typem domu.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
Dva hlavní trendy naší doby jsou co nejefektivnější využívání obnovitelných zdrojů energie a snižování energetické náročnosti fungující společnosti. Podstatnou část druhé oblasti představuje zateplování stávajících obytných, průmyslových i administrativních budov. Pro situace, kdy už objekt jeden „kožíšek“ na sobě má, fischer přichází s unikátním a certifikovaným systémem, který uspoří čas, nemalé peníze a sníží spotřebu energií.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.
Největší český producent izolačních skel Heluz Izos provozuje své výrobní linky ve městě Žatec. Nabídka širokého sortimentu skel, krátké dodací lhůty a nároky na kvalitu vyžadují precizní řízení výroby a logistiku. Jednotlivými fázemi výroby izolačních skel nás provedl Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos.
Na výrobních linkách společnosti Heluz Izos vznikají kromě izolačních skel i zakázková skla s digitálním potiskem v libovolných grafických motivech. Trvanlivost keramických barev, které jsou speciální technologií zakaleny do skla, předurčuje jejich použití nejen do interiéru ve formě příček, dveří nebo nábytku, ale také na fasády. Výrobu nám v žatecké továrně ukázala Andrea Stejskalová, designérka Izos studia.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.