logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická politika
Archiv článků od 28.6.2010 do 28.2.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.2.2011
RNDr. Jiří Koželouh

Země Evropské unie jsou vázány společnou politikou snižování emisí skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého). Stále více evropských států se snaží zarámovat svoje vlastní politiky snižování emisí legislativou, která určí tempo této redukce. V České republice probíhá odborná debata mezi právníky a vznikají ekonomické a technické (zejména v oblasti energetiky) analýzy proveditelnosti redukce emisí.

27.2.2011
redakce podle tiskové zprávy

Ekologické Hnutí DUHA představilo na tiskové konferenci nezávislou studii, podle které by důkladné zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům 39 miliard korun ročně. Prezentovala rovněž komplexní program energetické nezávislosti, který by domácnostem pomohl se zateplením a umožnil pokračování programu Zelená úsporám.

oprava panelového domu
26.1.2011
Diana Ürge-Vorsatz, Daniele Arena, Sergio Tirado Herrero, Andrew Butcher, Center for Climate Change and Sustainable Energy Policy (3CSEP)

Článek prezentuje výsledky rozsáhlého výzkumu vlivu energetické renovace budov v Maďarsku na zaměstnanost a další jevy. Vysoce účinné renovace vytvářejí více pracovních míst, šetří více energie, snižují emise a ve větší míře snižují energetickou závislost.

solární kolektory tzb-info
24.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Pro porovnání výkonnosti různých typů solárních kolektorů s různými charakteristickými křivkami účinnosti a křivkami modifikátoru úhlu dopadu byly vybrány reálné kolektory různého konstrukčního typu a v různé kvalitě jak optické tak tepelné v jaké jsou dostupné na trhu.

16.12.2010
redakce

Cílem semináře, který proběhl v Poslanecké sněmovně 1. 12. 2010, bylo otevřít na parlamentní půdě veřejnou debatu o tom, jaké by měl stát vytvořit podmínky pro zelenou energetiku a jak by měla vypadat postupně se snižující podpora, aby pokračoval růst čistých zdrojů energie. Seminář pořádaly neziskové organizace Hnutí DUHA a sdružení Calla ve spolupráci s nadací Heinrich Böll Stiftung.

9.12.2010
ABF, a.s.

Společnost ABF, a.s., s potěšením informuje všechny zájemce o elektrotechniku o úspěšných přípravách prvního ročníku veletrhu elektrotechniky, elektroniky a energetiky - ELECTRON 2011, který se bude konat 12. - 15. dubna 2011 v Pražském veletržním areálu Letňany.

29.11.2010
Mgr. Petr Holub

Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů (dále jen "akční plán"), který byl dne 25. srpna 2010 schválen českou vládou není dostatečným naplněním požadavků směrnice 2009/28/ES. Kombinace akčního plánu a vládního návrhu velké novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie může paradoxně vést k útlumu tohoto sektoru.

25.11.2010
Fronius Česká republika s.r.o.

Hornorakouská společnost Fronius, známá díky špičkové kvalitě svých produktů, včasně reaguje na požadavky trhu. Hned tři řady střídačů Fronius budou rozšířeny o další výkonnostní třídy. Od ledna 2011 budou na trhu k dispozici střídače Fronius IG Plus 30 V, Fronius IG TL 4.6 a Fronius IG 50.

22.11.2010
Bronislav Bechník

Energetický regulační úřad zveřejnil cenové rozhodnutí ERÚ č. 2/2010, kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů. Článek obsahuje přehled vývoje výkupních cen a zelených bonusů od roku 2002 v grafické podobě.

17.10.2010
Bronislav Bechník

V předmluvě k promítání filmu jeho autor Carl A. Fechner uvedl, že řadu let natáčel filmy s ekologickou tematikou pro různé evropské televize. Když se zabýval ekologií, došel logicky k závěru, že je třeba se věnovat energetice. Konečný impuls pro natočení tohoto filmu přišel, když Hermann Scheer vydal svou knihu Energetická soběstačnost.

11.10.2010
Miroslav Purkert, Jiří Beranovský, Karel Srdečný, Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Lucie Šancová, Ing. Jan Antonín

Článek pojednává o zajímavých možnostech instalace fotovoltaických systémů na panelových domech. Můžete se dozvědět vzájemné porovnání jednotlivých variant a výčet jejich předností, nevýhod a problémů se kterými se můžeme při instalaci fotovoltaiky setkat a na které bychom si při jejich realizaci měli dát pozor.

28.9.2010
CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Zveme Vás na konferenci BIOMASA & ENERGETIKA 2010. Pro letošní ročník se připravují témata např.: provoz velkých tepláren a elektráren využívající biomasu - konkrétní zkušenosti ze zahraniční, mechanicko-biologická úprava komunálního odpadu, výkupní ceny pro biomasu a bioplyn na rok 2011, dotace na založení porostů rychle rostoucích dřevin v roce 2011 a další.

30.8.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V roce 2010 bylo vydáno přepracované znění směrnice pod označením 2010/31/EU, ve kterém jsou jednak úpravy původní směrnice, jednak jsou definovány nové administrativní nástroje ke snížení energetické náročnosti budov - mimo jiné se zavádí pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie".

18.8.2010
, Aleš Hron

Fotovoltaickou elektrárnu (FVE) lze principiálně instalovat na prakticky jakoukoli střešní konstrukci. Obecně, stejně jako ze stavebního hlediska, lze instalace fotovoltaiky rozdělit dle typu střechy na instalace na šikmé a ploché střechy. Záleží však na mnoha okolnostech, které výslednou instalaci ovlivní.

13.8.2010
Bronislav Bechník

Může česká (dnes již středoevropská) energetická burza ovlivnit cenu elektřiny? Jaký byl vývoj ceny elektřiny v České republice v porovnání s německem a Rakouskem?

27.7.2010
Fronius Česká republika s.r.o.

V červnu 2010 společnost Fronius International GmbH prodala první dva Energy Cells ve výkonnostní třídě 4 kW. Hrdým odběratelem je společnost WSW Engineering s.r.o., český prodejní partner společnosti Fronius International a jedna z nejvýznamnějších firem na poli fotovoltaiky v ČR. Tyto články přeměňují solární vodík na elektřinu, a to zcela bez odpadních produktů zatěžujících životní prostředí.

28.6.2010
Oskar Kjellberg

Překlad prezentace, kterou autor přednesl v lednu 2009. Prezentace sleduje dvě hlavní linie: 1) otázku ropného zlomu a 2) související strukturální transformaci ekonomiky a celé společnosti. V závěru jsou nastíněny možné směry strukturální transformace v budoucnosti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.