logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 21.4.2014 do 13.10.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.10.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., SvF STU v Bratislave, Ing. Orsolya Katona, SvF STU v Bratislave, Slovensko

Krížom lepené drevo (nem. BSP – BrettSPerrholz, angl. CLT – Cross Laminated Timber, obchodný názov v niektorých krajinách X-LAM) je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva (ďalej iba CLT) ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich podlaží (zatiaľ...).

6.10.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc.,

Stropem rozumíme celý konstrukční systém. Přitom rozlišujeme tři funkční vrstvy: skladbu podlahy, nosnou strukturu a stropní podhled. Protože zvolená nosná struktura je dominantní vrstva, označují se stropní systémy podle této nosné vrstvy. Je to trámový strop, panelový strop s dřevěnými žebry, masivní dřevěný strop a spřažený strop ze dřeva a betonu.

29.9.2014
prof. Ing. Miloslav Novotný, CSc., Mgr. Zdeněk Jiroušek, Ing. Jindřich Sobotka, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT FAST Brno

Příspěvek pojednává o možnostech sanace napadených dřevěných prvků prostřednictvím mikrovlnného záření. Budou zde popsány přístroje pro mikrovlnnou sterilizaci dřevěných prvků. Dále pak princip mikrovlnné sterilizace. Následuje popis prováděné experimentální činnosti na jednotlivých druzích škůdců. Z prováděné experimentální činnosti byly stanoveny potřebné intenzity mikrovlnného záření pro likvidaci jednotlivých škůdců. V závěru bude doporučena potřebná doba mikrovlnné radiace s ohledem na výkon mikrovlnného zářiče nezbytného pro úspěšnost samotné sterilizace. Budou také doporučena související opatření s ohledem na co nejvyšší úspěšnost a efektivitu zásahu.

23.9.2014
LINDAB STAVBY

Jaká stavebně-technická řešení zvolit v centrech historických měst, která mají svá specifika a omezení? Mezi základní požadavky patří zejména rychlost stavebního procesu, respektování okolní historické zástavby i nízká hmotnost objektů. V těchto podmínkách může být řešením využití nosného tenkostěnného ocelového skeletu LindabConstruline.

22.9.2014
Ing. Petr Ptáček, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Ing. Monika Terebesyová, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB

Recenzovaný Ve stavební praxi se často setkáváme s problematikou zvýšené vlhkosti stavebních materiálů nebo systémů, protože většina budov přichází do kontaktu s vodou v různé formě. Dlouhodobé působení vlhkosti na kteroukoliv část stavební konstrukce (střecha, stěny, základy…) má za následek snížení užitných vlastností stavby a zhoršování její kvality. Ohřev mikrovlnným zářením představuje jednu z nejefektivnějších metod vysoušení a fyzikální sterilizace dřevařských výrobků.

21.9.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Dřevěné konstrukce musejí být v první ukázce v souladu s divokou řekou a ledovci na Aljašce. V druhém případě vytvářejí monumentální prostor amerického automobilového muzea zakřivené lepené lamelové rámové nosníky. Stavby ocenila APA – The Engineered Wood Association.

8.9.2014
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Pod pojmem ochrana dřeva rozumíme souhrn veškerých opatření, která se provádějí za účelem preventivní ochrany dřeva proti vzniku jeho poruch od biologických a nebiologických vlivů. Nabízíme komentované rozdělení s názornými příklady.

3.9.2014
LINDAB STAVBY

Při pohledu kolem sebe vidíme řadu budov z 20. století, které se potýkají s nevhodně navrženými a chybně provedenými plochými střechami. Typickým příkladem jsou panelové domy. Rekonstrukce s využitím systému Lindab, spočívající ve změně ploché střechy na střechu šikmou prostřednictvím jednoduché samonosné nástavby, pomůže vyřešit tyto problémy jednou pro vždy.

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.

4.8.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií,, Ing. Kristián Sógel, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Slovensko

V príspevku sú predstavené výsledky jedinečného experimentu, ktorý sa zameriava na dlhodobé namáhanie drevených priehradových nosníkov s oceľovými doskami s prelisovanými tŕňmi.

24.7.2014
LINDAB STAVBY

Společnost Lindab je v ČR známa zejména jako výrobce a prodejce lehkých střešních krytin z prvotřídní švédské oceli včetně okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu. Kombinací stavebních komponentů z oceli je však Lindab schopen poskytnout kompletní řešení pro stavby nejrůznějšího druhu.

14.7.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Jednou z hlavních výhod dělících stěn ze sádrovlákna je rychlost a komplexnost jejich montáže. Při použití těchto materiálů nevznikají žádné prostoje čekáním na vyschnutí mokrých procesů. Prostory jsou ihned obyvatelné. Předností je také jednoduché a čisté zpracování.

24.6.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Když člověk něco dělá pro sebe, je jasné, že to chce mít uděláno nejlíp, jak jen to jde. Platí to i pro roubený rodinný dům, který si postavil v obci nedaleko Jablonce nad Nisou vedoucí výroby Tesařství ŽAKO. Fermacell je v rodinném domě Michala Žáka použitý na předstěnách obvodových stěn a na podlahách v patře.

23.6.2014
Ing. Miroslav Štíhel

Hlavní potřeba vrtání dřeva ve stavebnictví je u prací tesařských, betonářských – na bednění, kolejářských – na pražce apod. Na trhu je větší množství druhů vrtáků do dřeva a k orientaci ve výběru jejich správného typu je vhodné znát některé jejich vlastnosti. Zopakujeme si je a zamysleme se nad tím, proč se vrtáky do pražců nevyrábí sériově.

16.6.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Jedním z klíčových problémů efektivního používání dřeva jako konstrukčního materiálu je garance jeho technických parametrů. Na rozdíl od umělých konstrukčních materiálů (oceli, betonu, plastů), jejichž jakost lze při výrobě ovlivnit podle účelu použití, lze u dřeva zabezpečit požadovanou jakost pouze tříděním. Přitom se rozlišuje třídění konstrukčního řeziva (v praxi dřevěných konstrukcí je převládající) a třídění výřezů/kulatiny pro nosné účely.

19.5.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

U dřevěných nosníků se někdy používají zářezy v místech uložení – zpravidla na dolní straně nosníku pro zmenšení celkové výšky konstrukce stropu, popř. střechy nebo pro vyrovnání úrovně horního okraje nosníku s přilehlými konstrukčními prvky, méně často na horní straně nosníku, například pro osazení střešního okapu. Podíváme se na pravidla pro dřevěné nosníky se zářezem v podpoře.

12.5.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

V pórovitých materiálech, ke kterým patří také dřevo a materiály vyrobené na bázi dřeva, je obsaženo vždy určité množství vody. A to v závislosti na teplotě, vlhkosti a tlaku okolního vzduchu. Jedná se o vodu fyzikálně vázanou. Ta může být ve dřevě obsažena jak v buněčných stěnách (tzv. voda vázaná), tak také v buněčných dutinách (tzv. voda volná).

21.4.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Nejčastější systém montovaných domů na bázi dřeva s nosnou kostrou z řeziva a nosnými nebo výztužnými plášti z deskových materiálů se podle způsobu konstrukce a provádění buď vyrábí z jednotlivých přířezů řeziva a deskových materiálů v zásadě na staveništi nebo domy pozůstávají z prefabrikovaných stěnových případně i stropních panelů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.