logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 30.12.2013 do 1.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.

4.8.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií,, Ing. Kristián Sógel, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Slovensko

V príspevku sú predstavené výsledky jedinečného experimentu, ktorý sa zameriava na dlhodobé namáhanie drevených priehradových nosníkov s oceľovými doskami s prelisovanými tŕňmi.

24.7.2014
LINDAB STAVBY

Společnost Lindab je v ČR známa zejména jako výrobce a prodejce lehkých střešních krytin z prvotřídní švédské oceli včetně okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu. Kombinací stavebních komponentů z oceli je však Lindab schopen poskytnout kompletní řešení pro stavby nejrůznějšího druhu.

14.7.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Jednou z hlavních výhod dělících stěn ze sádrovlákna je rychlost a komplexnost jejich montáže. Při použití těchto materiálů nevznikají žádné prostoje čekáním na vyschnutí mokrých procesů. Prostory jsou ihned obyvatelné. Předností je také jednoduché a čisté zpracování.

24.6.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Když člověk něco dělá pro sebe, je jasné, že to chce mít uděláno nejlíp, jak jen to jde. Platí to i pro roubený rodinný dům, který si postavil v obci nedaleko Jablonce nad Nisou vedoucí výroby Tesařství ŽAKO. Fermacell je v rodinném domě Michala Žáka použitý na předstěnách obvodových stěn a na podlahách v patře.

23.6.2014
Ing. Miroslav Štíhel

Hlavní potřeba vrtání dřeva ve stavebnictví je u prací tesařských, betonářských – na bednění, kolejářských – na pražce apod. Na trhu je větší množství druhů vrtáků do dřeva a k orientaci ve výběru jejich správného typu je vhodné znát některé jejich vlastnosti. Zopakujeme si je a zamysleme se nad tím, proč se vrtáky do pražců nevyrábí sériově.

16.6.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Jedním z klíčových problémů efektivního používání dřeva jako konstrukčního materiálu je garance jeho technických parametrů. Na rozdíl od umělých konstrukčních materiálů (oceli, betonu, plastů), jejichž jakost lze při výrobě ovlivnit podle účelu použití, lze u dřeva zabezpečit požadovanou jakost pouze tříděním. Přitom se rozlišuje třídění konstrukčního řeziva (v praxi dřevěných konstrukcí je převládající) a třídění výřezů/kulatiny pro nosné účely.

19.5.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

U dřevěných nosníků se někdy používají zářezy v místech uložení – zpravidla na dolní straně nosníku pro zmenšení celkové výšky konstrukce stropu, popř. střechy nebo pro vyrovnání úrovně horního okraje nosníku s přilehlými konstrukčními prvky, méně často na horní straně nosníku, například pro osazení střešního okapu. Podíváme se na pravidla pro dřevěné nosníky se zářezem v podpoře.

12.5.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

V pórovitých materiálech, ke kterým patří také dřevo a materiály vyrobené na bázi dřeva, je obsaženo vždy určité množství vody. A to v závislosti na teplotě, vlhkosti a tlaku okolního vzduchu. Jedná se o vodu fyzikálně vázanou. Ta může být ve dřevě obsažena jak v buněčných stěnách (tzv. voda vázaná), tak také v buněčných dutinách (tzv. voda volná).

21.4.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Nejčastější systém montovaných domů na bázi dřeva s nosnou kostrou z řeziva a nosnými nebo výztužnými plášti z deskových materiálů se podle způsobu konstrukce a provádění buď vyrábí z jednotlivých přířezů řeziva a deskových materiálů v zásadě na staveništi nebo domy pozůstávají z prefabrikovaných stěnových případně i stropních panelů.

16.4.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Promyšlená koncepce z dílny architektonické kanceláře Chybík+Krištof AA, nejmodernější materiály včetně sádrovláknitých desek fermacell greenline dokáže oslovit nejen architekty a projektanty, ale také širokou veřejnost. V modulární výstavbě vidí mladí architekti budoucnost výstavby a dokazují to i novou ryzí modulární stavbou v areálu společnosti.

18.3.2014
LINDAB STAVBY

Společnost Lindab poskytuje rychlé, funkční a prostorově variabilní řešení pro drobné řemeslníky. Technologii výstavby z tenkostěnných ocelových skeletů lze za ekonomicky velmi příznivých podmínek využít pro montované dílny sloužící např. klempířům. Typickým příkladem jsou realizované klempířské dílny firmy STAV-INVEST a společnosti ProEx2000.

24.2.2014
Ing. Pavel Šulák, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., FAST VUT Brno,Ústav betonových a zděných konstrukcí

Příspěvek popisuje po dobu 16 let měřeného, horizontálně lany – monostrandy předepnutého pokusného zděného objektu. Zabývá se specifickými problémy tohoto způsobu zesilování.

4.2.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Řada referencí dokazuje vysokou kompetenci výrobce KOMA MODULAR s.r.o., letošní nové školky v Brně a Otrokovicích jsou přesto pozoruhodné. Unikátní moduly Comfort Line, vyvinuté vizovickým výrobcem, nemají mezi jinými moduly konkurenci – není totiž vidět typický kovový rám a ani fasáda nepřipomíná kontejner.

30.1.2014
LINDAB STAVBY

Pokud se využijí nejmodernější technologie, může střecha obchodního centra sloužit dokonce i pro nápadité moderní bydlení. To je případ obchodního centra Alfa Market v centru Luhačovic, na jehož střeše díky tenkostěnné ocelové konstrukci od Lindabu vznikly mezonetové apartmány EDEN.

30.12.2013
Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

V poslední době se při realizaci dřevostaveb začíná stále více uplatňovat masivní deskový systém z křížem vrstveného dřeva. V současnosti je nejrozšířenějším způsobem spojování jednotlivých vrstev tohoto deskového systému celoplošné lepení pomocí polyuretanových, fenolických a melaminových lepidel. Alternativou lepícího procesu je využití mechanických spojovacích prostředků.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.