Retenční nádrž byla navržena jako objekt areálové kanalizace a slouží k zachycení a zpomalení dešťových vod odtékajících ze střech areálu plaveckého bazénu Šutka odvodněných pomocí podtlakového systému.
V pátek 8. 11. 2013 proběhne v sídle společnosti GLYNWED ve Vestci u Prahy seminář věnovaný problematice hospodaření s dešťovou vodou podle platné legislativy a aktuálních norem. Cílem semináře je představit a probrat aktuálně platnou legislativu týkající se hospodaření s dešťovou vodou na pozemku a dále projít dvě nejnovější technické normy k této problematice.
2 v 1, jako výraz spojení dvojí výhody v jednom výrobku, přesně vystihuje funkci inovovaných akumulačních a zasakovacích bloků AS-NIDAFLOW, které rozvíjí funkci dlouhodobě úspěšně používaných bloků AS-NIDAPLAST. Rozvodná drenáž díky inovaci umožňuje i horizontální proudění v bloku, takže je možné ji umístit přímo mezi bloky do kteréhokoliv místa.
Na kanalizační potrubí jsou často kladeny velmi vysoké nároky. Musí odolávat extrémně nízkým i vysokým teplotám, agresivním chemikáliím, rozpouštědlům, vibracím stavebních konstrukcí a v případě vedení v zemi i okolním kyselým půdám. Kanalizační potrubí Wavin z materiálu HDPE, který je ekologicky neškodný a dokáže těmto podmínkám vzdorovat bez problémů celá desetiletí.
Z pohledu udržitelné sanitace by voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené měly být recyklovány. Pro tento přístup se často užívá akronym NEW. Za tímto účelem se často voda dělí podle typu znečištění tak, aby pak její využití bylo co nejekonomičtější, a z důvodu lepší komunikace se jednotlivým typům vod přiřazují barvy – color of water.
Liniové odvodňovací žlaby jsou s výhodou používány pro odvodnění různých zpevněných ploch okolo domů i dalších veřejných prostranství a komunikací. Slouží k zachycení a následnému odvádění dešťové vody až k místu napojení na kanalizaci. Podle stupně zátěže, která je na žlab vyvíjena, rozlišujeme tři hlavní zátěžové třídy. Jim pak odpovídají jednotlivé druhy výrobků.
V současnosti je připravována norma ČSN 75 6780 zabývající se komplexně touto problematikou. V této normě jsou popsány požadavky na předčištění, skladování a zacházení s těmito vodami. Norma vychází z anglické normy BS 8525-1 [1] a je doplněna v duchu moderního přístupu k vodám i o část využití energie z šedé vody.
Vysušení prostor je alfou a omegou pro úspěšné zvládnutí popovodňových následků. Po počátečním radikálním vysušení prostor pomocí výkonných elektrických vysoušečů je vhodné použít další pomocníky pro snížení vlhkosti a v boji proti plísním. V takových případech vám pomůže Ceresit STOP PLÍSNI, který plísně spolehlivě eliminuje.
Motivy k hospodaření s dešťovou vodou můžeme obecně rozdělit do 4 skupin, které jsou navzájem propojeny: za 1. ekologické, za 2. bezpečnostní, za 3. ekonomické a za 4. legislativní. Kromě vlastních právních předpisů byly v posledních letech vydány také nové normy. První z nich byla v roce 2012 ČSN 75 9010, která řeší návrh, výstavbu a provoz vsakovacích zařízení včetně jejich dimenzování.
Třetí generace vsakovacích bloků – nový GARANTIA EcoBloc – disponuje vynikajícími technickými vlastnostmi a zajišťuje optimální výkon. Bloky se spojují pomocí spojek a lze z nich vyskládat různé tvary a velikosti vsakovacího zařízení. Jednou z praktických výhod je velmi snadné čištění a inspekce. Blok je navržen na minimální životnost 50 let a lze ho instalovat až do hloubky 5 m.
S postupující výstavbou rodinných domů a průmyslových objektů vzrůstá požadavek na ekonomicky dostupné technické řešení, které umožní likvidaci dešťových vod přímo na pozemku, na který dešťové vody dopadají. Tento požadavek vyplývá z požadavků legislativy jako reakce na špatné zkušenosti s přívalovými dešti s vysokou intenzitou.
Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY–KANALIZACE, která se uskuteční od 21. do 23. května v Praze, přinese novinky a informace důležité pro odborníky, kteří v oboru působí, pro vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury, ale i majitele budov a nemovitostí. Jedním z témat výstavy je „hospodaření s vodou“, které se týká jak vody pitné, tak např. i srážkových vod.