logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dešťová voda
Archiv článků od 19.12.2006 do 17.2.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.2.2009

Článek shrnuje informace o konstrukčních úpravách chránících před atmosférickými srážkami, srážkovou vodou povrchovou, podzemní netlakovou vodou a podzemní tlakovou vodou.

22.9.2008
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Očipová

Článek uvádí shrnutí zajímavých praktických poznatků ze zahraničí, které mohou být s úspěchem použitelné i pro projektanty a provozovatele budov v ČR. Témata: spotřeba SV a TV, výpočtové metody spotřeby vody, bezpečnost provozu a hospodaření s dešťovou vodou.

18.8.2008
prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Jednou zo šiestich hlavných požiadaviek na stavby je prevádzková bezpečnosť. V prípade konštrukcií striech ide aj o zabezpečenie objektu proti škodám, ktoré môžu spôsobiť nekvalitne navrhnuté a realizované odvodňovacie systémy. Preto je problematika navrhovania bezpečnostných úprav pre gravitačné a podtlakové odvodňovacie systémy v budovách stále aktuálna.

9.6.2008
Ing. Lukáš Mudroch, GLYNWED s.r.o.

U skladových areálů, průmyslových a zemědělských objektů je zasakování nyní nejběžnější způsob likvidace dešťové vody také z důvodu ekonomické dostupnosti. Současně odpadají povinnosti placení poplatků za odvod dešťových vod do kanalizace.

26.5.2008
Prof. Dr. Gernot Minke, Universita Kassel, Germany

Zelené střechy v šikmém provedení mají oproti běžné krytině několik výhod, například v létě střechu chladí vlivem odpařováním vody z vegetace a při dešti zpomalují odtok dešťové vody. Střecha pokrytá substrátem s neupravovanou trávou, nejlépe i s možností zálivky je přirozená, bezúdržbová a trvanlivá.

26.5.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Renovace zdravotně technických instalací je v tomto příspěvku rozdělena na renovaci ve zděných domech stavěných před druhou světovou válkou a domech panelových stavěných v rámci komplexní bytové výstavby.

12.5.2008
Ing. Zdeněk Žabička

Zvětšováním zpevněných ploch na úkor zeleně se zabraňuje vsakování dešťové vody a zvyšuje se teplota v okolí zastavěných částí sídel. Drenážní systémy vysušují krajinu, špatně orané brázdy zrychlují odtok vody. Zkusme se zamyslet nad tím, co může udělat stavebník pro snížení odtoku vody z území, aby přitom zabránil ohrožení vlastní stavby vodou.

10.12.2007
Bc. Lukáš Mudroch, Marley

Článek shrnuje problematiku nakládání se srážkovou vodou. Zatímco k zasakování a akumulaci srážkové vody z RD není třeba povolení, k zasakování odpadní vody je vždy nutné povolení příslušného vodoprávního úřadu.

5.12.2007
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Důvody k pořízení nádrže na dešťovou vodu mohou být různé. Pro někoho ekologické, protože si uvědomuje důsledky plýtvání pitnou vodou, pro jiného čistě pragmatické, protože trendy vývoje cen vodného a stočného jsou evidentní. Nejčastějším důvodem v poslední době bývá nemožnost připojení na veřejnou kanalizaci, buď z důvodu její absence, nebo pro regulační opatření správce kanalizací.

1.10.2007
Ing. Zdeněk Žabička

Požadavek zachycování dešťové vody na pozemku nemovitosti je správný. Při jeho naplňování se musí postupovat s odbornou péčí tak, aby nemohlo dojít k poškození řešeného objektu nebo objektů sousedících. Článek nabízí mimo jiné i několik praktických ukázek.

12.9.2007
Bc. Lukáš Mudroch, Aliaxis Česká republika s.r.o.

Stavebníci se v poslední době stále častěji setkávají s relativně novou komplikací při stavebním řízení. V místech, kde kanalizace nemá dostatečnou kapacitu, stanoví Stavební úřad jako podmínku výstavby likvidaci dešťové vody na vlastním pozemku.

28.5.2007
Jiří Vítek, JV Projekt VH, s. r. o., Brno

Principem nového systému odvodnění je snaha postarat se o dešťovou vodu tam, kde spadne. V ČR nejsou v současnosti vytvořeny legislativní, technické, ekonomické ani společenské předpoklady, které by jednoznačně a koordinovaně formulovaly celospolečenský zájem s dešťovou vodou hospodařit.

19.2.2007
Ing. Denisa Dvořáková

Při stanovení velikosti znečištění v dešťovém odtoku je významná délka bezdeštného období, intenzita atmosférických srážek a objem dešťového odtoku. Oddělení prvních cca 1-3 mm deště vede zpravidla k podstatnému snížení látkového zatížení v zachycené dešťové vodě.

12.2.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Článek například uvádí, na čem záleží, zda platit za dešťové vody z garáží, jaký je rozdíl plateb u bytových a nebytových prostor objektů využívaných k trvalému bydlení a jaký význam mají pojmy trvalé bydlení, domácnost, součást a příslušenství stavby a jak platit v případě pronájmů nemovitostí.

19.12.2006
Aliaxis Česká republika s.r.o., Ing. Martina Černá

Přednáška ze semináře k hospodaření s dešťovou vodou přináší přehlednou rekapitulaci možností a výrobků jak s dešťovou vodou naložit podle současných požadavků, tj. bez přímého odvádění do kanalizace.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.