Máme důvody, proč chtít, aby se voda vsákla tam, kde spadne. Máme způsoby, jak toho dosáhnout. A máme pravidla, kterých se můžeme držet. Přesto stále nemáme fungující systém nakládání se srážkovými vodami.
Při výstavbě každé budovy má stavitel a projektant povinnost vyřešit správné hospodaření s dešťovou vodou na pozemku. V české legislativě tuto problematiku řeší norma vodního hospodářství TNV 75 9011 a udává jako prioritní technický způsob odvodnění vsakováním s minimalizací pouštění dešťové vody do kanalizačního řádu.
Projektujete, schvalujete, realizujete kusové vodohospodářské výrobky a chcete získat rychle přehled o novinkách v oboru, chcete vědět, která je nejlevnější fungující domovní čistírna, jak vyřešit podle nejnovějších poznatků odvádění odpadních vod z objektů obývaných občasně? Tak pro Vás jsou určeny semináře 100+1. Proč právě 100+1?
Hospodaření s dešťovou vodou je trendem posledních let a vyžaduje ho i současná legislativa. Systém GARANTIA EcoBloc představuje třetí generaci vsakovacích bloků, které zajišťují bezpečné odvodnění zpevněných ploch. Tento systém s bohatým příslušenstvím lze využít pro zpomalení odtoku dešťové vody, akumulaci či vsakování přímo v místě spadu srážek.
Legislativa i vize v oblasti řešení měst navádějí k přechodu od lineárního způsobu zacházení s vodami a zdroji k tzv. cyklickému přístupu, který více vyhovuje požadavkům na udržitelnost. Základní schéma v sobě zahrnuje co největší využití srážkové vody a recyklaci vod a odpadů, a to jak v celkovém, tak i lokálním pohledu.
Při malém dešti je princip fungování podtlakového systému odvodnění střech prakticky stejný jako u gravitačního odvodnění. Při větší intenzitě deště voda ve svislém svodu padá rychle dolů jako píst a vytváří v potrubí podtlak. V protikladu ke klasickému gravitačnímu systému nabízí podtlakové odvodnění nejen ekonomické, ale také stavebně-technické přednosti.
Společnost Wavin Ekoplastik, největší tuzemský výrobce a dodavatel plastových potrubních systémů, navrhla a dodala podtlakový systém odvodnění střechy pro budovu nového testovacího centra motorů Škoda Auto. V rámci systému bylo v objektu naistalováno na 1 000 metrů potrubí, střecha byla osazena 48 kusy elektricky vyhřívaných vtoků.
Úkolem tvarovek Geberit PE Sovent je vyrovnat přetlak v odpadním kanalizačním potrubí. Zároveň zvyšují jeho průtočnou kapacitu a eliminují nutnost instalace doplňkového větracího potrubí, což vede ke značným úsporám nákladů na realizaci kanalizačního systému, a to jak z hlediska materiálu, tak i práce.
Plastové okapy mají oproti klasickým pozinkovaným plechovým nebo měděným okapům mnoho výhod. Stavebníci si mohou vybírat ze široké škály barev, které se v průběhu času nemění, mají velmi elegantní vzhled a jejich životnost je prakticky neomezená. Kromě toho plastové okapy nejsou předmětem zájmu zlodějů kovů.
Revidovaná norma doplňuje požadavky evropských norem ČSN EN 12056-1 až 5 a ČSN EN 752 a je platná od 1. února 2014. Tato druhá část je věnována ustanovením v části 4 - Odvádění srážkových vod. Nový způsob hospodaření se srážkovými vodami zaváděný v nových českých právních a technických předpisech byl i jedním z důvodl revize české normy.
Recyklace vody jak v domácnostech, tak především v hotelech, obchodních centrech, administrativních budovách je rozšířena v mnoha zemích. Zde se můžeme setkat s certifikací budov dle mezinárodních standardů – LEED, BREAM, SBToolCZ. Tento článek pojednává o dvou instalacích technologie AS-GW/AQUALOOP.
Tradiční jarní semináře společnosti ASIO „Čištění komunálních vod od A do Z“ budou tentokrát zaměřeny na čištění komunálních vod, a to od přírodních způsobů až po recyklaci odpadních vod včetně recyklace tepla, nutrientů a související problematiky zápachu. Zmíníme nejnovější poznatky z oblasti vegetačních i „strojních“ ČOV a informace o nových polutantech.