logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dešťová voda
Archiv článků od 28.6.2016 do 21.2.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.2.2017
redakce

Podle ministra Brabce bude program zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod.

foto autor
26.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosť využití dešťové vody ve školní budově na základě nameřených objemů srážkové vody z povrchového odtoku odtékající ze střešní konštrukce. Dané údaje byly porovnány s teoretickými hodnotami potřeby vody pro daný objekt.

5.12.2016
Ing. Klára Nečadová, Ing. Petr Selník, Ing. David Bečkovský, Ph.D., doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Zelená či vegetační střecha je v současné době velmi diskutovaným tématem s ohledem na řešení retenčních vlastností městských celků. V článku jsou popsány experimentální varianty testovacích ploch zelených střech, které jsou aplikovány na testovacím objektu EnviHUT v brněnském výzkumném areálu AdMaS. Každá skladba vegetačního souvrství reprezentuje nejen rozdílné stavebně-fyzikální charakteristiky, ale i rozdílné vlastnosti z pohledu biologického a botanického. S ohledem na tyto parametry je též nezbytné navrhnout takový typ zelené střechy, který by chováním a dlouhodobou stabilitou odpovídal lokálním parametrům. Článek se dále věnuje diskuzi mezi jednotlivými účastníky realizačního procesu vegetačních částí stavby včetně návaznosti na problematiku stavební legislativy.

14.11.2016
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek

Recenzovaný Stále častěji se v praxi setkáváme s lokalitami, které nejsou napojeny na veřejné sítě a je třeba je řešit individuálně. Zároveň přibývá i technických řešení umožňujících se s tímto úkolem vypořádat co nejefektivněji a s přihlédnutím k individuálním požadavkům. Rozsah řešení pak odpovídá potřebě – od malých úspor ve spotřebě až po totální náhradu pitné vody, od využití šedých vod na splachování až po jejich úplnou recyklaci.

3.11.2016
Hellstein spol. s r.o.

Podporu získají projekty v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska připojení ke stokové síti. Dotace jsou odstupňovány podle počtu ekvivalentních obyvatel ve výši 100.000 / 170.000 / 240.000 Kč. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 % z celkových způsobilých výdajů.​

3.11.2016
TopolWater, s.r.o., Ing. Jan Topol, st., TopolWater, s.r.o.

Protože minimálně 90 % DČOV, které jsou v současné době na trhu v ČR certifikovány, požadavky na dotaci nesplňují, bude velký tlak na změkčení požadavků, případně hledání cest, jak je obejít. Bylo by vhodné upřesnění, případně zpřísnění, některých požadavků na kvalitu čistíren tak, aby maximálně omezilo jejich obcházení.

3.11.2016
MEA Water Management s.r.o.

Nový odvodňovací žlab MEA FLUID z SMC kompozitu nabízí projektantům cenově i konstrukčně efektivní řešení ploch, které jsou středně zatěžované. Žlaby MEA FLUID jsou určeny pro bezpečný svod vody systémem liniového odvodnění. Při použití tohoto systému voda urazí ke žlabu krátkou vzdálenost a plocha se dá snadno vyspádovat.

3.11.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Finance ze zcela nového dotačního programu jsou určeny na vybudování domovních čistíren odpadních vod pro občany zejména v malých obcích, ale i v městských částech, kde se výstavba velké ČOV nevyplatí nebo není možné ji postavit z technických důvodů. Na pilotní výzvu putuje 100 milionů Kč. Co na to výrobci?

Odvodnění terasy rodinného domu v Klánovicích s nerezovým štěrbinovým žlabem RONN Nerez R4200
6.10.2016
MEA Water Management s.r.o.

Nerezové odvodnění se používá pro potravinářské a gastro provozy nebo například v chemickém průmyslu. Je určeno převážně do vysoce zátěžových a vlhkých prostředí. Také pro všechny plochy s nároky na hygienu, ale i pro plochy s požadavky na estetické a designové řešení.

19.9.2016
POKLOPSYSTEM s.r.o., Ing. Rostislav Nídl

Problematice uložení a zabudování kanalizačních a vodovodních poklopů do živičného povrchu se u nás věnuje velmi malá pozornost. V minulosti naše stavební firmy spíš kopírovaly technologie ze zahraničí a výrobci s prodejci poklopů navrhovali řešení, která jim víceméně vyhovovala marketingově.

14.9.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Boj se suchem, snaha uspořit pitnou vodu a využívat tu dešťovou jsou hlavní motivy, proč si stále častěji mnoho lidí pořizuje k novostavbám i již postaveným domům nádrže na dešťovou vodu. Podzemní nádrže v nezámrzné hloubce zamezí kazivosti vody a umožní vodu užívat takřka celoročně.

31.8.2016
ASIO, Ing. Karel Plotěný, ASIO

Využití srážkových vod se v ČR prosadilo především po loňských problémech se suchem, a to i přes to, že nemáme obdobně účinné ekonomické mechanismy jako Němci, kteří z odvádění srážkových vod platí a za využití srážkových vod mají platby snížené. Ekonomický tlak tak u nás nebyl prvotním důvodem pro zvýšení zájmu.

11.7.2016
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Membránové technologie se již staly jedním z obvyklých řešení používaných na hygienické zabezpečení pitné a užitkové vody. Relativní novinkou mezi membránovými procesy jsou nanovlákenné membrány, jejich výhodou je vyšší prostupnost (flux).

29.6.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Nejperspektivnější způsob hospodaření s dešťovou vodou je určitě její akumulace s následným využitím. K zachycení vody slouží různé nádrže. Pro celoroční provoz jsou nejvhodnější nádrže podzemní.

28.6.2016
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Klimatické změny, se kterými se poslední dobou setkáváme, se projevují také přívalovými srážkami. Protože doba trvání odtoku srážkových vod ze střech je krátká, navrhuje se jejich odvodnění na pětiminutové srážky. Vnitřní kanalizace pro odvodnění střech se navrhuje na intenzitu deště přibližně dvouleté pětiminutové srážky.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.