logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Akumulace elektřiny

akumulace elektřiny

Technologie akumulace elektřiny umožňují uskladnit elektřinu po určitou dobu. Elektřinu zatím nelze uchovat přímo, proto se využívají procesy vratné přeměny elektřiny na jinou formu energie - nejčastěji chemickou, tepelnou nebo mechanickou. Společným jmenovatelem těchto technologií je, že vstupním i výstupním produktem je elektrický proud.

Elektřinu lze ukládat v téměř libovolném množství od tisícin miliampérhodin v kondenzátorech po jednotky až desítky gigawatthodin v přečerpávacích elektrárnách.

Podle počtu mezistupňů v přeměně energie můžeme technologie akumulace elektřiny rozdělit do tří kategorií:

  1. Technologie, v nichž vratné reakce probíhají samočinně bez potřeby dalšího zařízení. Sem patří elektrochemické akumulátory - baterie a dále kondenzátory - kapacitory a indukčnosti, kde je energie ukládána v elektrostatickém nebo elektromagnetickém poli.
  2. V širším pohledu může akumulace zahrnovat i přečerpávací vodní elektrárny, stlačený vzduch (CAES) nebo setrvačníky, u nichž je kromě samotného akumulačního prvku (nádrž, kaverna, setrvačník) nutné ještě další zařízení na přeměnu elektřiny na akumulovanou energii a zpět na elektřinu - nejčastěji turbína a generátor.
  3. Nejširší pohled pak zahrnuje i technologie, u nichž přeměna zpět na elektřinu buď není možná, nebo sice možná je, ale primárně se počítá s využitím meziproduktu. Kromě výroby tepla se jedná o technologie transformující elektřinu na jiný nosič energie, nejčastěji vodík. Ten lze použít buď samostatně, nebo k výrobě syntetických uhlovodíkových paliv, zejména plynu (P2G, power to gas).

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů provází požadavek na elektrické akumulátory s kapacitou v řádu jednotek až stovek kilowatthodin. Takové akumulátory jsou velmi univerzální a přinášejí nové možnosti energetických služeb a úspor. V budovách, v průmyslu, v dopravě i v samotné energetice se tak s nimi budeme setkávat stále častěji a zejména jim je věnována tato rubrika. Informace jsou průběžně doplňovány.

Odborná spolupráce
logo FEL logo VUTBR FEKT


Mohlo by vás zajímat


19.7.2024Solární asociace, spolek
Trh s fotovoltaickými elektrárnami (FVE) v České republice prochází zásadními změnami. Zatímco počet instalací na rodinných domech zaznamenal výrazný pokles, firemní segment nabírá na síle a ukazuje obrovský potenciál pro budoucí růst.
12.7.2024FENIX Trading s.r.o.
Společnost FENIX, specialista na sálavé vytápění, nabízí řešení na snižování energetické náročnosti celých budov. Spojení výroby energie z obnovitelných zdrojů ve spojení s domovní baterií, elektrickým vytápěním, ventilací a tzv. chytrou sítí přináší výrazné úspory pro domácnosti, středně velké společnosti i výrobní areály.
8.7.2024TIPA,spol. s r.o.
Zvýšení hodnoty nemovitosti většinou není hlavní motivací, na kterou majitelé domů před instalací solárních panelů pomýšlí. V popředí stojí spíše finanční úspory nebo zájem o udržitelné bydlení. Fotovoltaika se ale do hodnoty nemovitosti promítá zásadním způsobem. O kolik solární panely zvýší hodnotu vašeho domu?
26.6.2024S-Power Energies, s.r.o.
U fotovoltaických panelů je potřeba si všímat také, jakou mají účinnost. V současné době jsou nejúčinnější panely na trhu s technologií ABC — All Back Contact. Panely AIKO ABC si v ČR můžete pořídit od podzimu 2023. Nyní jsou nově dostupné panely AEG BC v České republice exkluzivně u S-Power.
17.6.2024Jarabák s.r.o.
Aby elektrocentrála plně odpovídala vašim přáním a potřebám, je nutné se před jejím nákupem zaměřit na několik základních parametrů. V opačném případě by se vám mohlo stát, že byste si pořídili zcela nevyhovující typ elektrocentrály a stala by se pro vás nevyužitelnou. Na co si tedy dát pozor, ať už vybíráte elektrocentrálu na chalupu, jako záložní zdroj energie nebo pro pohon velkých strojů?
15.6.2024Delta Green s.r.o.
Česká energetická společnost Delta Green (dříve Nano Green) oznámila investici ve výši 2,2 milionu Eur od tří investiční fondů — Tilia Impact Ventures jako lídr investice, Credo Ventures a Purple Ventures. Prostředky chce firma využít na další růst — expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru, který otevře domácnostem cestu k výdělkům prostřednictvím vyrovnávání energetické sítě.
Vodní elektrárna ve Vranově, kterou provozuje společnost E.ON, oslavila letos 90 let od svého uvedení do provozu
8.6.2024E.ON Česká republika, s.r.o.
Unikátní bateriové úložiště spustila letos na jaře společnost E.ON ve své vodní elektrárně na vranovské přehradě. Akumulátor o výkonu 2,5 MW a využitelné kapacitě 2,5 MWh se může v případě potřeby zapojit naplno do pěti sekund do služeb výkonové rovnováhy a pomoci tak udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě. Investice za téměř 60 milionů korun je unikátní v tom, že poprvé v rámci České republiky bylo takto velké bateriové úložiště instalováno přímo dovnitř budovy, a ne do kontejnerů, jak se používá běžně. Instalace navíc proběhla do stavby elektrárny ze 30. let 20. století, což si vyžádalo i jedinečné řešení požárního zabezpečení.
31.5.2024Huawei Technologies (Czech) s.r.o.
Huawei představuje svou vlajkovou loď mezi bateriemi pro obytné budovy: Huawei LUNA2000-7/14/21-S1, zkráceně Huawei LUNA S1. Běžná úložiště překonává LUNA S1 svou bezpečností, životností, účinností i zárukou. Spojením s dalšími součástmi systému Huawei vzniká zelený domov se solární energií.
Zahájení osmého ročníku konference Solární energie a akumulace v ČR – 28. května 2024 v pražském Foru Karlín
29.5.2024Solární asociace, spolek
Od 28. do 29. května v Praze probíhá vrcholná událost oboru fotovoltaiky a akumulace: konference Solární energie a akumulace v ČR i letos přivedla na jedno místo zástupce největších firem, experty ze státní správy, ministerstev, místních samospráv i odborných organizací. Ministr životního prostředí Petr Hladík přiblížil vládní strategii a iniciativy v oblasti obnovitelných zdrojů. Právě jeho resort do značné míry ovlivní rozvoj jednotlivých sub-sektorů solární energetiky.
19.5.2024Solární asociace, spolek
Jakou roli hraje fotovoltaika ve státní energetické koncepci? Nastal znovu čas pro velké solární elektrárny, tentokrát ve spojení s akumulací? Jsou obnovitelné zdroje schopny včas nahradit končící uhlí? A jak hodnotí investoři podmínky pro výstavbu solárních elektráren v Česku? To jsou jen některé z klíčových otázek současné české energetiky.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.