logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Akumulace elektřiny

akumulace elektřiny

Technologie akumulace elektřiny umožňují uskladnit elektřinu po určitou dobu. Elektřinu zatím nelze uchovat přímo, proto se využívají procesy vratné přeměny elektřiny na jinou formu energie - nejčastěji chemickou, tepelnou nebo mechanickou. Společným jmenovatelem těchto technologií je, že vstupním i výstupním produktem je elektrický proud.

Elektřinu lze ukládat v téměř libovolném množství od tisícin miliampérhodin v kondenzátorech po jednotky až desítky gigawatthodin v přečerpávacích elektrárnách.

Podle počtu mezistupňů v přeměně energie můžeme technologie akumulace elektřiny rozdělit do tří kategorií:

  1. Technologie, v nichž vratné reakce probíhají samočinně bez potřeby dalšího zařízení. Sem patří elektrochemické akumulátory - baterie a dále kondenzátory - kapacitory a indukčnosti, kde je energie ukládána v elektrostatickém nebo elektromagnetickém poli.
  2. V širším pohledu může akumulace zahrnovat i přečerpávací vodní elektrárny, stlačený vzduch (CAES) nebo setrvačníky, u nichž je kromě samotného akumulačního prvku (nádrž, kaverna, setrvačník) nutné ještě další zařízení na přeměnu elektřiny na akumulovanou energii a zpět na elektřinu - nejčastěji turbína a generátor.
  3. Nejširší pohled pak zahrnuje i technologie, u nichž přeměna zpět na elektřinu buď není možná, nebo sice možná je, ale primárně se počítá s využitím meziproduktu. Kromě výroby tepla se jedná o technologie transformující elektřinu na jiný nosič energie, nejčastěji vodík. Ten lze použít buď samostatně, nebo k výrobě syntetických uhlovodíkových paliv, zejména plynu (P2G, power to gas).

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů provází požadavek na elektrické akumulátory s kapacitou v řádu jednotek až stovek kilowatthodin. Takové akumulátory jsou velmi univerzální a přinášejí nové možnosti energetických služeb a úspor. V budovách, v průmyslu, v dopravě i v samotné energetice se tak s nimi budeme setkávat stále častěji a zejména jim je věnována tato rubrika. Informace jsou průběžně doplňovány.

Odborná spolupráce
logo FEL logo VUTBR FEKT


Mohlo by vás zajímat


21.1.2025Krannich Solar s.r.o.
Společnost Krannich Solar, přední distributor komponentů pro fotovoltaické systémy, přináší na český trh inovativní produkty značky Sungrow, které představují ideální volbu pro instalační firmy a techniky. Hybridní střídače řady SHT a baterie SBH kombinují spolehlivost, efektivitu a jednoduchost instalace, čímž zaručují maximální využití českých dotačních programů a spokojenost koncových zákazníků.
20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
19.1.2025Elektroenergetické datové centrum
Česká republika vykročila před rokem na cestu sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky. V prosinci 2023 vzniklo podle novely energetického zákona LEX OZE II Elektroenergetické datové centrum (EDC). Po dvanácti měsících s ním má uzavřenou smlouvu již více než 13 tisíc účastníků sdílení, kteří si mezi sebou nasdíleli 1 059,49 MWh elektřiny.
15.12.2024GoodWe Europe GmbH
GoodWe rozšířilo svou osvědčenou řadu třífázových hybridních měničů ET o dva nové modely s vyšším výkonovým rozsahem: ET 40 kW a ET 50 kW. Tyto měniče jsou navrženy speciálně pro komerční a průmyslové (C&I) aplikace a nabízejí přizpůsobitelné možnosti zálohování, inteligentní provoz a vysokou hustotu výkonu. Díky tomu zajišťují spolehlivý provoz jak v připojení k síti (on-grid), tak mimo síť (off-grid). Brzy bude k dispozici i řešení kombinující solární energii a úložiště, které bude zahrnovat měnič ET50kW a připravovaný komerční bateriový systém. Toto řešení je ideální pro firmy, které hledají flexibilní a rozšiřitelný energetický systém.
13.12.2024Wattstor
Při využívání energie z obnovitelných zdrojů musí být zajištěna stabilita sítě. K té pomáhají podpůrné služby, vstup do nich je ale podmíněný náročným procesem certifikace. Společnost Wattstor nabízí systémy bateriových úložišť (BESS), které splňují právě náročné podmínky certifikace pro poskytování podpůrných služeb. Wattstor má ve svém portfoliu projekty v Česku, na Slovensku, ve Velké Británii, Polsku a nebo Chorvatsku.
5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
5.12.2024BayWa r.e. Solar Systems s.r.o.
Nové komplexní řešení fotovoltaiky pro rodinné domy od společnosti Huawei Technologies přináší na český trh inovativní produkty, které se vyznačují vysokou efektivitou a spolehlivostí. Pod značkou FusionSolar nabízí Huawei nové asymetrické střídače a baterie, které odstraňují nedostatky konkurenčních produktů.
5.12.2024Memodo s.r.o.
Připojte se k našemu TechTalku, kde se zaměříme na diagnostiku problémů s bateriemi Dyness a Pylontech v kombinaci s invertorem GoodWe. Naučte se, jak správně zapojit, spustit, a aktualizovat systém, včetně připojení BMS do cloudu pro vzdálenou diagnostiku a aktualizace.
28.11.2024Uri Sadot, SolarEdge
Odborný Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.
25.11.2024Schneider Electric CZ, s. r. o.
Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
19.11.2024Krannich Solar s.r.o.
Krannich Solar rozšířil své portfolio o špičková fotovoltaická řešení Huawei, včetně střídačů MAP0, modulů LUNA a optimizérů. Tyto produkty zvyšují efektivitu, bezpečnost a spolehlivost solární energie. Firma zajišťuje i technickou podporu a poradenství.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.