logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Akumulace elektřiny

akumulace elektřiny

Technologie akumulace elektřiny umožňují uskladnit elektřinu po určitou dobu. Elektřinu zatím nelze uchovat přímo, proto se využívají procesy vratné přeměny elektřiny na jinou formu energie - nejčastěji chemickou, tepelnou nebo mechanickou. Společným jmenovatelem těchto technologií je, že vstupním i výstupním produktem je elektrický proud.

Elektřinu lze ukládat v téměř libovolném množství od tisícin miliampérhodin v kondenzátorech po jednotky až desítky gigawatthodin v přečerpávacích elektrárnách.

Podle počtu mezistupňů v přeměně energie můžeme technologie akumulace elektřiny rozdělit do tří kategorií:

  1. Technologie, v nichž vratné reakce probíhají samočinně bez potřeby dalšího zařízení. Sem patří elektrochemické akumulátory - baterie a dále kondenzátory - kapacitory a indukčnosti, kde je energie ukládána v elektrostatickém nebo elektromagnetickém poli.
  2. V širším pohledu může akumulace zahrnovat i přečerpávací vodní elektrárny, stlačený vzduch (CAES) nebo setrvačníky, u nichž je kromě samotného akumulačního prvku (nádrž, kaverna, setrvačník) nutné ještě další zařízení na přeměnu elektřiny na akumulovanou energii a zpět na elektřinu - nejčastěji turbína a generátor.
  3. Nejširší pohled pak zahrnuje i technologie, u nichž přeměna zpět na elektřinu buď není možná, nebo sice možná je, ale primárně se počítá s využitím meziproduktu. Kromě výroby tepla se jedná o technologie transformující elektřinu na jiný nosič energie, nejčastěji vodík. Ten lze použít buď samostatně, nebo k výrobě syntetických uhlovodíkových paliv, zejména plynu (P2G, power to gas).

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů provází požadavek na elektrické akumulátory s kapacitou v řádu jednotek až stovek kilowatthodin. Takové akumulátory jsou velmi univerzální a přinášejí nové možnosti energetických služeb a úspor. V budovách, v průmyslu, v dopravě i v samotné energetice se tak s nimi budeme setkávat stále častěji a zejména jim je věnována tato rubrika. Informace jsou průběžně doplňovány.

Odborná spolupráce
logo FEL logo VUTBR FEKT


Mohlo by vás zajímat


20.2.2025redakce
Sdílení elektřiny z fotovoltaiky v bytových domech umožňuje snížit náklady na energie. V rámci doprovodného programu veletrhu Infotherma 2025 se probíraly nejen legislativní podmínky, ale i praktické zkušenosti s instalací fotovoltaiky na střechy bytových domů. Energetická soběstačnost je zajímavou možností pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) i bytová družstva.
13.2.2025redakce
Mikrokogenerační jednotka s plynovým motorem na zemní plyn nebo LPG může být základním zdrojem tepla a elektrické energie v nemocnicích, LDNkách, hotelech, školách, úřadech, objektech sociálních služeb, penzionech nebo rodinných domech.
7.2.2025Solarity s. r. o.
Bateriové systémy ukládání energie (BESS) si díky technologickým pokrokům, klesajícím nákladům a lepší informovanosti o jejich výhodách, rychle získávají oblibu. Předpokládá se, že se zvyšováním tlaku na podporu integrace obnovitelných zdrojů energie a stabilitu elektrické sítě, poroste během příštích pěti let obliba BESS systémů i nadále. K rozšíření systémů BESS přispějí zejména faktory, jako jsou například státní dotace, technologické inovace, dobíjení elektrických vozidel i rostoucí poptávka po energetických řešeních pro domácnosti a záložních napájecích systémech.
1.2.2025redakce
Novela má do české energetické legislativy zakotvit pojmy agregace, akumulace, flexibilita. Přílepkem však do ní byly ve Sněmovně zařazeny i sporné kroky vůči majitelům fotovoltaických elektráren. Kvůli nim nyní Senát novelu neschválil.
Nová zelená úsporám Light
28.1.2025redakce podle podkladů dotačního programu
Dotační program Nová zelená úsporám Light podporuje dílčí zateplení rodinných domů včetně památek, výměnu zdrojů tepla, opatření pro přípravu teplé vody, fotovoltaické systémy, větrání s rekuperací, rekuperaci tepla z odpadní vody a adaptační a mitigační opatření. Žádosti je možné podávat od 20. února 2025.
Oprav dům po babičce
27.1.2025redakce podle podkladů dotačního programu
Dotační program Nová zelená úsporám pro rodinné domy, část oprav dům po babičce podporuje zateplení rodinných domů včetně výstavby nového domu po odstranění původní stavby, dále novostavby v nulovém standardu, výměnu zdrojů tepla, opatření pro přípravu teplé vody, fotovoltaické systémy, větrání s rekuperací, rekuperaci tepla z odpadní vody a adaptační a mitigační opatření. Žádosti je možné podávat od 20. února 2025.
21.1.2025Krannich Solar s.r.o.
Společnost Krannich Solar, přední distributor komponentů pro fotovoltaické systémy, přináší na český trh inovativní produkty značky Sungrow, které představují ideální volbu pro instalační firmy a techniky. Hybridní střídače řady SHT a baterie SBH kombinují spolehlivost, efektivitu a jednoduchost instalace, čímž zaručují maximální využití českých dotačních programů a spokojenost koncových zákazníků.
20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
19.1.2025Elektroenergetické datové centrum
Česká republika vykročila před rokem na cestu sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky. V prosinci 2023 vzniklo podle novely energetického zákona LEX OZE II Elektroenergetické datové centrum (EDC). Po dvanácti měsících s ním má uzavřenou smlouvu již více než 13 tisíc účastníků sdílení, kteří si mezi sebou nasdíleli 1 059,49 MWh elektřiny.
15.12.2024GoodWe Europe GmbH
GoodWe rozšířilo svou osvědčenou řadu třífázových hybridních měničů ET o dva nové modely s vyšším výkonovým rozsahem: ET 40 kW a ET 50 kW. Tyto měniče jsou navrženy speciálně pro komerční a průmyslové (C&I) aplikace a nabízejí přizpůsobitelné možnosti zálohování, inteligentní provoz a vysokou hustotu výkonu. Díky tomu zajišťují spolehlivý provoz jak v připojení k síti (on-grid), tak mimo síť (off-grid). Brzy bude k dispozici i řešení kombinující solární energii a úložiště, které bude zahrnovat měnič ET50kW a připravovaný komerční bateriový systém. Toto řešení je ideální pro firmy, které hledají flexibilní a rozšiřitelný energetický systém.
13.12.2024Wattstor
Při využívání energie z obnovitelných zdrojů musí být zajištěna stabilita sítě. K té pomáhají podpůrné služby, vstup do nich je ale podmíněný náročným procesem certifikace. Společnost Wattstor nabízí systémy bateriových úložišť (BESS), které splňují právě náročné podmínky certifikace pro poskytování podpůrných služeb. Wattstor má ve svém portfoliu projekty v Česku, na Slovensku, ve Velké Británii, Polsku a nebo Chorvatsku.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.