logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Akumulace elektřiny

akumulace elektřiny

Technologie akumulace elektřiny umožňují uskladnit elektřinu po určitou dobu. Elektřinu zatím nelze uchovat přímo, proto se využívají procesy vratné přeměny elektřiny na jinou formu energie - nejčastěji chemickou, tepelnou nebo mechanickou. Společným jmenovatelem těchto technologií je, že vstupním i výstupním produktem je elektrický proud.

Elektřinu lze ukládat v téměř libovolném množství od tisícin miliampérhodin v kondenzátorech po jednotky až desítky gigawatthodin v přečerpávacích elektrárnách.

Podle počtu mezistupňů v přeměně energie můžeme technologie akumulace elektřiny rozdělit do tří kategorií:

  1. Technologie, v nichž vratné reakce probíhají samočinně bez potřeby dalšího zařízení. Sem patří elektrochemické akumulátory - baterie a dále kondenzátory - kapacitory a indukčnosti, kde je energie ukládána v elektrostatickém nebo elektromagnetickém poli.
  2. V širším pohledu může akumulace zahrnovat i přečerpávací vodní elektrárny, stlačený vzduch (CAES) nebo setrvačníky, u nichž je kromě samotného akumulačního prvku (nádrž, kaverna, setrvačník) nutné ještě další zařízení na přeměnu elektřiny na akumulovanou energii a zpět na elektřinu - nejčastěji turbína a generátor.
  3. Nejširší pohled pak zahrnuje i technologie, u nichž přeměna zpět na elektřinu buď není možná, nebo sice možná je, ale primárně se počítá s využitím meziproduktu. Kromě výroby tepla se jedná o technologie transformující elektřinu na jiný nosič energie, nejčastěji vodík. Ten lze použít buď samostatně, nebo k výrobě syntetických uhlovodíkových paliv, zejména plynu (P2G, power to gas).

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů provází požadavek na elektrické akumulátory s kapacitou v řádu jednotek až stovek kilowatthodin. Takové akumulátory jsou velmi univerzální a přinášejí nové možnosti energetických služeb a úspor. V budovách, v průmyslu, v dopravě i v samotné energetice se tak s nimi budeme setkávat stále častěji a zejména jim je věnována tato rubrika. Informace jsou průběžně doplňovány.

Odborná spolupráce
logo FEL logo VUTBR FEKT


Mohlo by vás zajímat


24.3.2024Jiří Libich, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Rádi bychom vás pozvali na 45. ročník populární vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. NZEE představuje příležitost pro veřejnost k získání nejnovějších informací z oblasti elektrotechniky, energetiky a ukládání energie.
24.3.2024Energosol s.r.o.
Fotovoltaika se stává strategickou investicí pro české firmy. Snižuje náklady, zvyšuje soběstačnost a pomáhá plnit klimatické cíle. Příkladem je Rybářství Chlumec nad Cidlinou, kde firma Energosol instalovala fotovoltaickou elektrárnu. Díky této investici firma značně ušetří na provozních nákladech.
14.3.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Všechny debaty o vodíkové energetice nebo vodíkovém vytápění mají implicitní předpoklad, že vodíku bude dost a bude levný, protože se bude vyrábět z levných přebytků zelené elektřiny. Kde ale tyto přebytky vezmeme?
13.3.2024BlueBen servisní a.s.
Specializované firmy poskytují bytovým domům nové řešení – iKomunitu. Jde o unikátní systém řízeného nabíjení a vybíjení baterií, který umožňuje většímu počtu odběratelů, již mají obnovitelný zdroj energie a jsou vzájemně propojeni, maximalizovat spotřebu elektrické energie a minimalizovat přetoky do sítě. Chcete se také zapojit?
Mobilní vodíková plnička H2Bot, foto © TZB-info
14.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Vodíkové autobusy nebo vysokozdvižné vozíky jsou relativně drahé, ale koupit se dají. Stejně tak samotný vodík. Ale zkoušeli jste k nim sehnat plničku? Vývojem vodíkových aplikací se zabývá firma Devinn v Jablonci nad Nisou.
Alice Bendová má dům s fotovoltaikou Schlieger. Zdroj: estav.tv
10.2.2024redakce estav.tv
Navštívili jsme rodinný dům ve Zbuzanech u Prahy, abychom se s majitelkou Alicí Bendovou pobavili o životě s fotovoltaickými panely. Její rozhodnutí pořídit si fotovoltaiku vycházelo z touhy po komfortu, energetických úsporách a ohledu na životní prostředí.
8.2.2024SCHLIEGER, s.r.o.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
3.2.2024Delta Green s.r.o.
Na konci loňského roku realizovaly společnosti ČEPS a Delta Green úplně první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. Test prokázal, že domácnosti a menší firmy se mohou úspěšně zapojit do poskytování flexibility pro řízení elektrizační sítě. Otevření této možnosti by jim přineslo výdělky v řádech vyšších jednotek tisíců korun ročně.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
26.1.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.
20.12.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.