Autoři se vyjadřují k návrhu novely Zákona o ochraně ovzduší. Zaměřují se na problematiku emisí ze spalovacích zdrojů tepla na tuhá paliva, povinné kontroly a dopady zákona na provozovatele.
Teprve před osmi lety získala první česká firma certifikaci ENplus. V roce 2017 už mělo kulaté razítko dosvědčující vysokou kvalitu 96 % českých dřevních pelet. Firmám certifikace otevírá zahraniční trhy, domácnostem zase zaručuje vysokou jakost pelet a dlouhou životnost automatických kotlů nebo kamen.
Rakouský veletrh Energiesparmesse, který tradičně proběhl v hornorakouském městě Wels, je ukazatelem trendů, které probíhají v oboru vytápění u našich jižních sousedů. Autor článku zachytil základní trendy, které byly letos prezentovány. Rakousko je leaderem ve využití biomasy a tak veletrh ve Welsu ve spojení se souběžně probíhající konferencí World Sustainable Energy Days je důležitým místem setkání příznivců tohoto paliva.
V sérii videí, na které je odkaz v článku, je představen nový automatický kotel značky DAKON, DOR 5N Automat, který pro palivo pelety splňuje požadavky emisní požadavky třídy 5 a pro náhradní palivo hnědé uhlí zrnitosti Ořech 2 požadavky třídy 4. Pro obě tato paliva splňuje kotel požadavky směrnice o EkoDesignu. Tyto vlastnosti kotle umožnily jeho zařazení mezi spalovací zdroje tepla podporované v dotačním programu Kotlíkové dotace ve druhé vlně (2017). Video zachycuje montážní kroky a rovněž ozřejmuje postup čištění kotle pro jeho provozovatele.
Už pátým rokem dosahuje meziroční růst výroby dřevních pelet dvojciferných čísel. Třicet českých peletáren v roce 2017 vyrobilo o 11 % více ekologického topiva než v předcházejícím roce. 96 % loňských pelet navíc mělo mezinárodní certifikaci nejvyšší kvality ENplus A1. Díky kotlíkovým dotacím také vzrostl počet kotlů na pelety v českých domácnostech na 27 000. Češi v nich spálili celkem 100 tisíc tun pelet, zbytek domácí výroby se vyvezl do Německa, Rakouska a Itálie.
Ministr životního prostředí Richard Brabec včera přivezl do Moravskoslezského kraje další miliardu korun na ochranu ovzduší. Větší část peněz bude Ministerstvo životního prostředí (MŽP) investovat do pokračování kotlíkových dotací v Moravskoslezském kraji. Zbytek prostředků pokryje další potřeby obcí a měst související s ochranou ovzduší.
Jen nemnoho odborníků v naší branži se zabývá problematikou malých zdrojů tepla na pevná paliva tak dlouhodobě a komplexně jako Ing. Zdeněk Lyčka. 6. 2. 2018 byl u Krajského soudu v Ostravě jmenován znalcem pro teplovodní kotle a lokální topidla na pevná paliva včetně znalectví pro paliva se specializací na tuhá biopaliva.
Ideální příležitost pro výběr nejvhodnějšího peletového kotle, kamen anebo dodavatele paliva bude opět letos na Výstavišti Praha-Holešovice. Tradiční mezinárodní veletrh vytápění, krbů, kamen a úspor energií Moderní vytápění se koná ve dnech 1. – 4. února 2018. Klastr Česká peleta letos ukáže návštěvníkům přes 40 modelů peletových kotlů a kamen a poradí, jak získat finance z kotlíkové dotace.
Největší tuzemská výstava věnovaná vytápění a úsporám energií Infotherma byla dnes zahájena vyhlášením výsledků internetové ankety „Top výrobek Infothermy 2018“. Laická i odborná veřejnost dala nejvíce hlasů výrobku společnosti VIADRUS – automatickému litinovému kotli A0C na dřevní pelety. Bohumínský výrobce vystavuje v Ostravě celkem 14 kotlů a také radiátory a krbová kamna.
Automatické a univerzální teplovodní kotle HAMONT slouží již řadu let jako tepelný zdroj v mnoha firmách, ale také v bytových domech, školách nebo budovách obecní infrastruktury v Česku i v Evropě. Výhodou je možnost využití široké škály paliv od různých druhů pelet přes dřevní štěpku, drcené dřevo, hobliny, brikety až po drcenou kůru.