Evropský parlament se shodl na tom, že cíl pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů by měl být alespoň 35 % v roce 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, který může EU pomoci stát se opět leaderem v moderní energetice.
Automatické a univerzální teplovodní kotle HAMONT slouží již řadu let jako tepelný zdroj v mnoha firmách, ale také v bytových domech, školách nebo budovách obecní infrastruktury v Česku i v Evropě. Výhodou je možnost využití široké škály paliv od různých druhů pelet přes dřevní štěpku, drcené dřevo, hobliny, brikety až po drcenou kůru.
Dnes začíná již pátý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem TOP VÝROBKY OD VYSTAVOVATELŮ INFOTHERMY 2018. Každý soutěžící mohl přihlásit do soutěže pouze jeden výrobek nebo službu z oboru nomenklatury výstavy, o které se domnívá, že je jeho nejúspěšnějším, či nejzdařilejším, designově nejhezčím, nejprodávanějším, nebo nejúspornějším produktem. Vyberte i Vy nejlepší exponát.
Ve všech krajích jsou průběžně vyhlašovány příjmy žádostí o kotlíkové dotace. Kolik domácnosti z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a financovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo, komín nebo dálkové ovládání kotelny.
Rok 2016 se stal pro český trh s peletami významným milníkem - výroba dřevěných pelet překročila laťku 300 tisíc tun a letos se očekává překročení hranice 350 tisíc tun. Přestože počet peletových kotlů v českých domácnostech už vzrostl na 27 000, dvě třetiny zde vyrobených pelet jsou stále určeny na vývoz, zejména do Itálie, Rakouska a Německa. Situaci ale mění kotlíkové dotace.
Recenzovaný Protože při spalování tuhých paliv v lokálních topidlech pro vytápění domácností dochází k emitování znečišťujících látek, jsou v zemích EU přijímány zpřísňující požadavky na emise a účinnost. Tyto požadavky jsou cíleny hlavně na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, kteří musí prokázat jejich splnění při uvedení na trh. Článek přináší přehled platných a plánovaných požadavků a porovnává je.
Roční výzkumný úkol realizoval Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p. (Dřevařský ústav) pro podnik Lesy ČR, který obhospodařuje 47 % lesů v zemi. Cílem komplexního průzkumu bylo zmapování situace v oblasti dřevozpracujícího průmyslu v České republice, Polsku, Slovensku, Německu, Rakousku mezi významnými státními i soukromými institucemi. Součástí práce byla analýza, zhodnocení stavu spotřeby dřeva v ČR a okolních státech, včetně zahrnutí hlavních faktorů ochrany trhu, veřejné podpory a vládní politiky. Ze získaných informací vznikly návrhy opatření ke zvýšení spotřeby surového dříví a jeho následného zpracování v České republice.