MŽP spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací určenou pro výměnu starých neekologických kotlů s alokací 3,4 miliardy korun. Preferovány jsou čisté zdroje OZE, uhelné kotle o podporu přišly.
Chcete se zorientovat v legislativních otázkách připojování a provozu fotovoltaických elektráren? Hledáte tipy pro výběr vhodného systému solární panelů a baterií pro akumulaci? Navštivte konferenci „Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem“, která proběhne v rámci veletrhu Amper 2017 dne 22. března na BVV Brno.
Recenzovaný Dotace v oblasti úspor energií jsou směřovány k projektům s prokazatelnými úsporami CO2 a s vhodnými ekonomickými parametry. Projekty jsou pak koncipovány jako kombinace stavebních a technologických opatření. Pro přípravu takového projektu je vhodné mít k dispozici škálu opatření s různými provozními a investičními parametry.
Rok 2016 se stal pro český trh s peletami významným milníkem - výroba dřevěných pelet překročila laťku 300 tisíc tun a domácí spotřeba pelet pokořila hranici 100 tisíc tun. Přestože počet peletových kotlů v českých domácnostech už vzrostl na 25 000, dvě třetiny zde vyrobených pelet jsou stále určeny na vývoz, zejména do Itálie, Rakouska a Německa. Situaci mohou změnit kotlíkové dotace.
Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu zveřejnit změny pro druhé kolo kotlíkových dotací na výměnu kotlů v březnu 2017. Preferovány budou jednoznačně obnovitelné zdroje energií, u uhelných kotlů může být menší podpora než dříve. Dosud bylo přijato 26000 žádostí o dotace a je vyčerpána přibližně jedna třetina dostupných financí.
Vychází vám z komína černý, smradlavý kouř, jehož původcem je starý kotel na tuhá paliva? Mějte se na pozoru, protože úředníci z vaší obce mají nyní právo zkontrolovat váš kotel přímo u vás doma a udělit vám pokutu až 20 000 Kč. Starý kotel přitom můžete jednoduše vyměnit díky kotlíkovým dotacím, které pokryjí v některých případech až 85 % ceny kotle.