ÖkoFEN společně s firmou Fronius vyvinuly ucelený systém pro soběstačné domy. Systém umožňuje být celoročně zcela nezávislý na dodávce elektřiny a zároveň dům vytápět z obnovitelných zdrojů.
Kotlíkové dotace, kůrovcová kalamita, nová kritéria pro výběr kotlů podle Ekodesignu – ve světě vytápění dřevními palivy se pořád něco děje. Kdo chce mít přehled, čte časopis Komfortní teplíčko z dílny Klastru Česká peleta. Topení dřevními palivy letos doporučují i výškař Tomáš Janků nebo fotbalová legenda Antonín Panenka.
Druhá část článku na téma spalování dřevěných pelet navazuje na část první, jejímž hlavním obsahem byl teoretický rozbor problému a nástin podmínek zatřídění spalinové cesty odvádějící spaliny od peletového spotřebiče dle ČSN EN 1443. V této části je zpracován rozbor výpočtu dle ČSN EN 13 384-1:2016, výpočtu dimenze přívodu vzduchu a návrh konstrukčního provedení.
V dřevozpracujícím závodě Pfeifer v Chanovicích se letos rozšiřuje výroba dřevních pelet. Právě v těchto měsících se instalují nové lisy a staví se také tři nová sila. Tyrolská rodinná firma Pfeifer tak pokračuje v masivních investicích do místního dřevařského průmyslu, které za tři roky přesáhly 1,5 miliardy Kč.
Zima byla teplotně nadprůměrná, roční vyúčtování přesto většinu domácností nepotěší. Rostly totiž ceny elektřiny, uhlí i plynu a zdražovaly také teplárny. Změna dodavatele přitom pomůže jen krátkodobě, protože zdražovat budou dříve či později všichni. Majitelé rodinných domů však mohou ušetřit, pokud příští rok vsadí na dřevo, dřevní pelety nebo brikety. Cenu dřeva tlačí dolů kůrovcová kalamita a v jednání je snížení DPH na 10 %. Navíc dřevní pelety je možné nakupovat do zásoby již na jaře za výhodnější ceny, letos klesly až o 20 %.