Konference pořádaná u příležitosti 11. ročníku mezinárodního odborného veletrhu Aqua-therm Praha Svazem podnikatelů v oboru technických zařízení ČR ve dnech 21. a 22.11.2004 v Konferenčním centru IH Parkhotelu Praha.
Stručné shrnutí informací z konference v Liberci, kterou pořádal Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení České republiky, Asociace montážních firem technických zařízení, Krajská hospodářská komora a Česká energetická agentura pod patronátem prezidenta Hospodářské komory ČR, hejtmana Libereckého kraje, primátora města Liberec, poslance Josefa Hojdara a ve spolupráci s Asociací energetických auditorů dne 23.9.2004.
Doprovodný program doplňuje novou sekci veletrhu Nízkoenergetická výstavba. Pokračováním založené tradice je Konference TZB-2004, která probíhá od úterý 23.11. do pátku 26.11.2004. TZB-info je nejen hlavním mediálním partnerem, ale opět i jedním z pořadatelů. Konference TZB-2004 je letos nově zařazena i do Programu celoživotního vzdělávání ČKAIT.
Oldřich Vojíř je místopředsedou Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a aktivně se zabývá současnou energetickou legislativou. Jeho názory na aktuálně projednávané a připravované zákony jsou proto jistě zajímavé pro všechny, kterých se energetická legislativa dotýká.
Článek podrobně rozebírá ty odstavce platné vyhlášky, které odporují fyzikálním zákonům a mnohdy i zdravému rozumu. Tím je samozřejmě vyhláška v rozporu i se současnou legislativou platnou a vynutitelnou v zemích EU. Tu se naše republika zavázala zavést do naší legislativy ještě před vstupem ČR do EU.
Ředitel Státní energetické inspekce František Plecháč popisuje ze svého pohledu současný stav v plnění zákona č. 406/2000 Sb. Podle něj mají mít např. všechny bytové domy v ČR instalovány termostatické ventily u otopných těles do 31.12.2004.
Komfort systémy od firmy Climate Master (výhradní distributor Master Therm CZ) jsou nejúčinnější technologií pro vytápění a chlazení větších komerčních a obytných budov. Je to dáno díky jednoduchému, ale velmi účinnému principu přečerpávání tepla z místností s tepelným přebytkem do místností s tepelným deficitem. Z hlediska obsluhy jsou stejně jednoduché jako konvenční způsoby vytápění či klimatizace, ale jejich životnost je mnohem delší (více jak dvacet let) a ekonomická návratnost nesporná.
Solární zisk (výtěžek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.