logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Úspory energie v domácnostech

úspory elektřiny

Úsporná opatření pomáhají domácnostem snižovat účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Tato rubrika přináší rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a ušetřit peníze.
Úsporná opatření lze rozdělit na ta, která nevyžadují zásadní investici a jsou rychle realizovatelná, a pak ta, která se bez menší či větší investice neobejdou.

Úsporná opatření bez investice změnou chování
V první řadě jde o snížení teploty vytápění, každý stupeň dolů znamená znatelnou úsporu energie. Mezi další režimová opatření patří kratší sprchování nebo pečlivé zhasínání.

Úsporná opatření změnou dodavatele energií, paliv
Výhodnějším tarifem na elektřinu nebo plyn lze ušetřit tisíce korun. Je ale důležité sledovat podmínky dodavatelů a změny na trhu.

Úsporná opatření vyžadující malou investici
Pořizovací cena těchto opatření je na úrovni několika set korun až jednotek tisíc. Patří sem typicky výměna starých žárovek a zářivek za úsporné LED osvětlení, pořízení úspornějších sprchových hlavic nebo termostatických směšovacích baterií k dřezu a umyvadlu. Taková opatření lze provést ihned.

Úsporná opatření vyžadující střední investici
K opatřením, která vyžadují střední investici v řádu několika tisíc a desítek tisíc korun lze počítat nákup úspornějších domácích spotřebičů. Nejčastěji se jedná o ledničky a mrazáky, pračky, myčky nádobí aj. Patří sem ale i doplnění otopných těles termostatickými hlavicemi umožňujícími individuálně snížit teplotu v místnostech. Únik tepla okny lze omezit předokenními roletami. Taková opatření lze realizovat ihned nebo v řádu týdnů.

Úsporná opatření vyžadující větší investici
Zásadní úspory vyžadují investici v řádu statisíců. Sem patří zateplení venkovních stěn, stropu, podlahy či výměna oken a dveří. S těmito úpravami se obvykle pojí instalace řízeného větrání s rekuperací tepla. Dalším opatřením je výměna zdroje tepla za účinnější nebo přechod na jiné palivo. Nákup elektřiny ze sítě lze výrazně snížit instalací tepelné solární soustavy nebo fotovoltaické elektrárny. Příprava a realizace obvykle trvá několik měsíců.

První krok k úsporám
Většina domácností ani neví, kolik a kterým spotřebičem spotřebovává elektřinu. Účet za teplo nebo energii k jeho výrobě vidí jednou za rok a stejně tak to obvykle platí u teplé a studené pitné vody. Prvním krokem vedoucím k úsporám má být analýza, jak často a jak dlouho se každý spotřebič používá, jaká je jeho spotřeba, jaký tepelný komfort je v domácnosti a zda je možné jej v některé místnosti snížit.
Zjistit spotřebu domácích elektrických spotřebičů napojených na zásuvku lze poměrně přesně a za cenu několika stokorun zásuvkovým měřičem. Co se týká teplé a studené pitné vody, lze instalovat vodoměry, ale to vyžaduje zásah do potrubních rozvodů, a to není levné. Výhodu mají byty v domech s rozúčtováním, neboť již brzy budou mít k dispozici údaje o spotřebě za každý měsíc, a totéž platí i pro teplo k vytápění.

Každá domácnost, ať už v bytě nebo v rodinném domě, má jiné možnosti úspor. Zde si ukážeme, jaké to jsou, jaký může být jejich přínos a co je spojeno s jejich realizací.


Mohlo by vás zajímat


27.1.2023NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Divize NIBE Energy Systems CZ představuje svůj dosud nejvýkonnější systém k rekuperaci energie: ventilační tepelné čerpadlo NIBE S735. Toto zařízení, určené k vytápění, ohřevu vody a řízenému větrání, je zároveň prvním ventilačním tepelným čerpadlem inovativní řady NIBE „S“, vyznačující se vysokou kompatibilitou se systémy chytré domácnosti.
23.1.2023doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Josef Plášek, VUT v Brně, Fakulta stavební
Ve zkoumaném nezatepleném domě se šetří cca 8 % tepla při 8hodinovém nočním útlumu o 2 stupně. O úspoře tepla a udržení přijatelného komfortu rozhoduje stupeň zateplení, regulace, chování obyvatel a jiné.
Foto ©vencav - Fotolia.com
22.1.2023Solární asociace, spolek
Razantní zvýšení účtů za energie, nejistota plynoucí z pokračující ruské agrese na Ukrajině, snaha o částečnou energetickou soběstačnost a boj s klimatickou změnou – to jsou hlavní důvody strmě rostoucí obliby fotovoltaiky v České republice. Co do počtu střešních elektráren na rodinných domech byl loňský rok jednoznačně rekordní.
Úspory v bytových domech, seminář Brno 2022, foto redakce
21.1.2023redakce
Výběr z opatření pro úspory v bytových domech ze semináře, který pořádalo OSMD Brno ve spolupráci s redakcí TZB-info 22. 11. 2022 v prostorách VUT Brno.
21.1.2023VIPA CZ s.r.o.
Dne 17. ledna 2023 uspořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj debatu u kulatého stolu na téma úpravy vyhlášky č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Cílem diskuse bylo projednat možné změny, které by mohly přispět k úspornějšímu chování uživatelů bytů s přihlédnutím k potřebám všech obyvatel domu.
21.1.2023IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Brněnský hudební klub SONO Centrum již několik let profituje z tělesného tepla vznikajícího zejména při tanci a pohybu návštěvníků. Proces, o kterém se ve světě mluví jako o novince, o bodyheatingu, využívá klub již od svého otevření v roce 2014. Jímá teplo vyzařované návštěvníky do zemních vrtů a následně ho zpětně využívá jako zdroj energie tepelných čerpadel k vytápění hotelové části budovy a ohřevu teplé vody. Díky tomu systém ušetří přes 50 % nákladů na vytápění a chlazení oproti běžnému řešení s plynovým kotlem a klimatizací.
18.1.2023Lumon International Oy
Úspory energie jsou nyní žhavé téma, které si zaslouží naši pozornost. Svět se nachází uprostřed energetické krize, která se týká každého z nás. Být doma, pracovat doma, se v posledních letech stalo pro mnoho z nás zcela běžnou záležitostí. Oproti praxi z let minulých, je dnes třeba kalkulovat i s vyšší spotřebou a náklady na energie, které jsou spojeny s prací z domova namísto z kanceláře. Jak můžeme přejít k energeticky účinnějšímu bydlení, aniž bychom slevili z pohodlí?
22.12.2022NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Energetická krize těžce doléhá na většinu českých domácností. Ty se snaží volit taková energeticky úsporná řešení, která by jim pomohla dosáhnout co největší energetické soběstačnosti. Ze situace na trhu navíc vyplývá, že se letošní boom poptávek po tepelných čerpadlech a fotovoltaických systémech pravděpodobně nezastaví ani v příštích letech.
Zdroj: Archiv S-Power Energies, s.r.o.
21.12.2022S-Power Energies, s.r.o.
Milan Vácha z Křepenic u Sedlčan měl odjakživa sen pořídit si vlastní fotovoltaiku. Respektive měl ho už jeho děda. Proto, když se naskytla příležitost skutečně si pořídit střešní elektrárnu, neváhal ani na chvíli. Instalaci svěřil společnosti S-Power Energies, která za něj vyřídila i dotaci.
19.12.2022ENBRA, a.s.
Zájem o náhradu plynového kotle za tepelné čerpadlo roste. Pořizovací cena tepelného čerpadla je oproti plynovému kotli vyšší, ovšem vytápění může vyjít v dlouhodobém horizontu levněji. Roli hraje také obava z dostupnosti paliva. Pro jaké typy staveb je tepelné čerpadlo vhodné a kde je potřeba jeho pořízení více zvažovat? O kolik se liší roční náklady oproti plynovému kotli? A jak při jejich výpočtech zohledňovat aktuální ceny plynu? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Tepelné čerpadlo vzduch/voda (kompakt) Compress 7000i AW
13.12.2022Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers
V dnešní době, kdy všichni vnímáme veliký zájem o tepelná čerpadla, se velmi často potýkáme s otázkou: „Jaké tepelné čerpadlo je pro daný dům nejlepší?“ Volba správného modelu může být zcela zásadní jak pro optimální provozní náklady, tak pro samotné fungování tepelného čerpadla.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.