logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Úspory energie v domácnostech

úspory elektřiny

Úsporná opatření pomáhají domácnostem snižovat účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Tato rubrika přináší rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a ušetřit peníze.
Úsporná opatření lze rozdělit na ta, která nevyžadují zásadní investici a jsou rychle realizovatelná, a pak ta, která se bez menší či větší investice neobejdou.

Úsporná opatření bez investice změnou chování
V první řadě jde o snížení teploty vytápění, každý stupeň dolů znamená znatelnou úsporu energie. Mezi další režimová opatření patří kratší sprchování nebo pečlivé zhasínání.

Úsporná opatření změnou dodavatele energií, paliv
Výhodnějším tarifem na elektřinu nebo plyn lze ušetřit tisíce korun. Je ale důležité sledovat podmínky dodavatelů a změny na trhu.

Úsporná opatření vyžadující malou investici
Pořizovací cena těchto opatření je na úrovni několika set korun až jednotek tisíc. Patří sem typicky výměna starých žárovek a zářivek za úsporné LED osvětlení, pořízení úspornějších sprchových hlavic nebo termostatických směšovacích baterií k dřezu a umyvadlu. Taková opatření lze provést ihned.

Úsporná opatření vyžadující střední investici
K opatřením, která vyžadují střední investici v řádu několika tisíc a desítek tisíc korun lze počítat nákup úspornějších domácích spotřebičů. Nejčastěji se jedná o ledničky a mrazáky, pračky, myčky nádobí aj. Patří sem ale i doplnění otopných těles termostatickými hlavicemi umožňujícími individuálně snížit teplotu v místnostech. Únik tepla okny lze omezit předokenními roletami. Taková opatření lze realizovat ihned nebo v řádu týdnů.

Úsporná opatření vyžadující větší investici
Zásadní úspory vyžadují investici v řádu statisíců. Sem patří zateplení venkovních stěn, stropu, podlahy či výměna oken a dveří. S těmito úpravami se obvykle pojí instalace řízeného větrání s rekuperací tepla. Dalším opatřením je výměna zdroje tepla za účinnější nebo přechod na jiné palivo. Nákup elektřiny ze sítě lze výrazně snížit instalací tepelné solární soustavy nebo fotovoltaické elektrárny. Příprava a realizace obvykle trvá několik měsíců.

První krok k úsporám
Většina domácností ani neví, kolik a kterým spotřebičem spotřebovává elektřinu. Účet za teplo nebo energii k jeho výrobě vidí jednou za rok a stejně tak to obvykle platí u teplé a studené pitné vody. Prvním krokem vedoucím k úsporám má být analýza, jak často a jak dlouho se každý spotřebič používá, jaká je jeho spotřeba, jaký tepelný komfort je v domácnosti a zda je možné jej v některé místnosti snížit.
Zjistit spotřebu domácích elektrických spotřebičů napojených na zásuvku lze poměrně přesně a za cenu několika stokorun zásuvkovým měřičem. Co se týká teplé a studené pitné vody, lze instalovat vodoměry, ale to vyžaduje zásah do potrubních rozvodů, a to není levné. Výhodu mají byty v domech s rozúčtováním, neboť již brzy budou mít k dispozici údaje o spotřebě za každý měsíc, a totéž platí i pro teplo k vytápění.

Každá domácnost, ať už v bytě nebo v rodinném domě, má jiné možnosti úspor. Zde si ukážeme, jaké to jsou, jaký může být jejich přínos a co je spojeno s jejich realizací.

Odborná spolupráce
logo ČEZ Akademie


Mohlo by vás zajímat


23.2.2024Baumit, spol. s r.o.
Téma neustále se zvyšujících nákladů na energie vede investory při renovaci stavebních objektů či realizaci novostaveb k neustálému hledání úspor. Významnou roli v této snaze sehrává celkové zateplení objektu a s tím spojená možnost získání finanční dotace. Baumit nabízí v tomto procesu klíčovou roli aktivního odborného poradce.
Pražské sídliště, foto © TZB-info
21.2.2024redakce
V lednu došlo k výraznému oslabení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,3 %, což představuje nejnižší hodnotu od března 2021. Hlavními z faktorů tohoto vývoje byly ceny bydlení a potravin. Proč je tedy meziměsíční inflace nejvyšší od loňského ledna?
20.2.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Téměř 23 % českých domácností během zimního období preferuje topit si v domácnosti na teplotu 22 °C a více. Přesto ji však v topné sezóně bylo nuceno snížit celkem 40 % Čechů. Téměř polovina z nich maximálně o dva stupně, dalších bezmála 40 % respondentů o dva až tři stupně. Mohou za to vysoké ceny energií a legislativní změny v oblasti energetiky. O investování do úspornějších zdrojů vytápění však uvažuje pouze pětina Čechů, většina z nich by volila tepelné čerpadlo.
17.2.2024
Společnost Daikin v plzeňském závodě zahájila výrobu nejnovější klimatizace, modelu Zeta S. Inovativní technologie, která povede k efektivnějšímu využívání energie, a tedy větší udržitelnosti, se zrodila po roce a půl vývoje, do kterého se zapojil tým 20 odborníků napříč různými odděleními. Daikin odhaduje roční produkci okolo 220 tisíc zařízení.
16.2.2024URSA CZ s.r.o.
Snižování spotřeby energií v domácnostech je stále palčivější téma. Jedním z klíčových prvků, které mohou významně ovlivnit energetickou účinnost, je zateplení střechy a půdy domu. Majitelé na tato opatření mohou opět žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light.
15.2.2024redakce
Bivalence v tepelné technice znamená, že se vzájemně propojí dva různé zdroje a přitom se upřednostní využití toho, který je v daném případě výhodnější. To je hlavní myšlenka podcastu, který si můžete vyslechnout. Ing. Robert Bicek, specialista společnosti Bosch Termotechnika s.r.o. v něm vysvětluje, kdy je bivalence tepelného čerpadla a plynového kotle velmi výhodná a pro které případy by ji nedoporučil.
14.2.2024IP Polná s.r.o.
Při zateplování podkroví v rodinném domě jsou na konstrukce i na jednotlivé jejich vrstvy kladeny vysoké nároky. Od tepelné izolace očekáváme nejen tepelně izolační vlastnosti, ale také by měla vylepšovat řadu dalších vlastností, které stanovují stavební normy. Soubor vlastností konstrukce jako celku musí přispívat k pohodě a bezpečnosti vnitřního prostředí.
18.1.2024Skanska
Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.
Ilustrační obrázek (Zdroj: Thermosolar, Žiar nad Hronom)
27.12.2023Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Statistika za rok 2022 znovu potvrdila pozitivní vývoj trhu se solárními kolektory v Evropě. Například Itálie, Francie, Řecko, Polsko a Německo zaznamenaly dvouciferný nárůst nově instalované plochy solárních kolektorů již druhý rok v řadě.
13.12.2023SCHLIEGER, s.r.o.
Česká společnost SCHLIEGER představila nové portfolio produktů obnovitelných zdrojů energie, které bude od příštího roku řídit umělá inteligence. SCHLIEGER, jednička v instalacích systémů OZE s téměř 15 000 realizacemi v ČR, vložila do vývoje umělé inteligence desítky milionů korun.
13.12.2023Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životního prostředí
Největší zájem o dotace z programu NZÚ light byl zatím ve Středočeském kraji, dále kraji Moravskoslezském a Jihomoravském. Od ledna 2024 mohou žádat nově i rodiny pobírající přídavky na děti. Přidáni jsou i vlastníci bytů/členové bytového družstva na výměnu oken.
Ilustrativní obrázek (Foto a copy: Josef Hodboď)
11.12.2023Ing. Veronika Dokoupilová, doc. Ing. Petr Horák, Ph.D.
Recenzovaný Studie ukázala, že na dotaci v programu Oprav dům po babičce lze dosáhnout pouhým zateplením vybraných konstrukcí a orientačně jsou vyčísleny náklady a výše dotace. Majitel může doplnit vylepšení na straně TZB a využít k tomu další kategorie dotace.
10.12.2023KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Izolaci domu většina lidí spojuje spíše s teplejším obdobím. Na přicházející mrazy je ale možné připravit se i během chladnějších měsíců. Foukaná vata se totiž dá aplikovat i během jediného dne. Kromě této výhody se majitelé domů mohou těšit z mnoha dalších benefitů tohoto izolantu.
Základní škola ve městě Zbýšov, nová kotelna se vrátila do 3 let
5.12.2023THERMONA, spol. s r.o.
Kaskáda 4× THERM 90 KD.A nahradila naddimenzované a nehospodárné kotle. Nehospodárný provoz a celková energetická náročnost budovy byly pro zřizovatele impulzem ke kompletní revitalizaci budovy. Investice do nové kotelny se vrátily do 3 let.
Plynová kotelna v ZŠ Bohuňovice
29.11.2023Buderus Česká republika, Ing. Václav Švorčík
Značka Buderus uvedla v 2. polovině roku 2023 na český trh nový nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB272. Jedná se o přímého nástupce oblíbeného kotle Logamax plus GB162, který byl s obměnami v prodeji od roku 2006. Tento veleúspěšný kotel, který bychom našli v tisících kotelnách po celém světě, znal téměř každý montážník, projektant i servisní technik.
28.11.2023redakce
Účty za elektřinu jsou pro majitele domů mnohdy černou můrou a více než kdy dříve je tomu dnes, kdy ceny za energie dále stoupají. To vede nejen majitele domácností ale i firem a průmyslových budov k zamyšlení nad opatřeními, která by mohla vést k úspoře vynaložených prostředků za energie i ke snížení energetické závislosti. Poslechněte si rozhovor s Ing. Matějovským.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.