Úsporná opatření pomáhají domácnostem snižovat účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Tato rubrika přináší rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a ušetřit peníze.
Úsporná opatření lze rozdělit na ta, která nevyžadují zásadní investici a jsou rychle realizovatelná, a pak ta, která se bez menší či větší investice neobejdou.
Úsporná opatření bez investice změnou chování
V první řadě jde o snížení teploty vytápění, každý stupeň dolů znamená znatelnou úsporu energie. Mezi další režimová opatření patří kratší sprchování nebo pečlivé zhasínání.
Úsporná opatření změnou dodavatele energií, paliv
Výhodnějším tarifem na elektřinu nebo plyn lze ušetřit tisíce korun. Je ale důležité sledovat podmínky dodavatelů a změny na trhu.
Úsporná opatření vyžadující malou investici
Pořizovací cena těchto opatření je na úrovni několika set korun až jednotek tisíc. Patří sem typicky výměna starých žárovek a zářivek za úsporné LED osvětlení, pořízení úspornějších sprchových hlavic nebo termostatických směšovacích baterií k dřezu a umyvadlu. Taková opatření lze provést ihned.
Úsporná opatření vyžadující střední investici
K opatřením, která vyžadují střední investici v řádu několika tisíc a desítek tisíc korun lze počítat nákup úspornějších domácích spotřebičů. Nejčastěji se jedná o ledničky a mrazáky, pračky, myčky nádobí aj. Patří sem ale i doplnění otopných těles termostatickými hlavicemi umožňujícími individuálně snížit teplotu v místnostech. Únik tepla okny lze omezit předokenními roletami. Taková opatření lze realizovat ihned nebo v řádu týdnů.
Úsporná opatření vyžadující větší investici
Zásadní úspory vyžadují investici v řádu statisíců. Sem patří zateplení venkovních stěn, stropu, podlahy či výměna oken a dveří. S těmito úpravami se obvykle pojí instalace řízeného větrání s rekuperací tepla. Dalším opatřením je výměna zdroje tepla za účinnější nebo přechod na jiné palivo. Nákup elektřiny ze sítě lze výrazně snížit instalací tepelné solární soustavy nebo fotovoltaické elektrárny. Příprava a realizace obvykle trvá několik měsíců.
První krok k úsporám
Většina domácností ani neví, kolik a kterým spotřebičem spotřebovává elektřinu. Účet za teplo nebo energii k jeho výrobě vidí jednou za rok a stejně tak to obvykle platí u teplé a studené pitné vody. Prvním krokem vedoucím k úsporám má být analýza, jak často a jak dlouho se každý spotřebič používá, jaká je jeho spotřeba, jaký tepelný komfort je v domácnosti a zda je možné jej v některé místnosti snížit.
Zjistit spotřebu domácích elektrických spotřebičů napojených na zásuvku lze poměrně přesně a za cenu několika stokorun zásuvkovým měřičem. Co se týká teplé a studené pitné vody, lze instalovat vodoměry, ale to vyžaduje zásah do potrubních rozvodů, a to není levné. Výhodu mají byty v domech s rozúčtováním, neboť již brzy budou mít k dispozici údaje o spotřebě za každý měsíc, a totéž platí i pro teplo k vytápění.
Každá domácnost, ať už v bytě nebo v rodinném domě, má jiné možnosti úspor. Zde si ukážeme, jaké to jsou, jaký může být jejich přínos a co je spojeno s jejich realizací.