logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 22.9.2006 do 29.1.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2007
Ing. Radka Weiszová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Ukázka vyhodnocení monitoringu spotřeb energií a venkovních teplot na panelových bytových domech v Brně Novém Lískovci. Jedná se o objekty, které spravuje městská část a postupně tyto domy "regeneruje", to znamená, že mimo jiné realizuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energie.

22.1.2007
Ing. Petr Kopecký, Ing. Petr Kopecký - EDDY System

Autor studie dochází k závěru, že roční úspora při využití nízkoteplotního systému vytápění v panelových domech dosahuje v průměru 30%. Provozní strategie zaměřená na ekonomické zhodnocení energetických úspor se tedy jeví jako nejoptimálnější řešení vytápění panelových domů.

19.1.2007
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

U příležitosti 13. Mezinárodního odborného veletrhu AQUA-THERM 2006 připravil OKM Stavebnictví, TZ a TŘ a Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR za programové podpory společnosti SEVEn, o.p.s., specializovaný seminář věnovaný možnostem úspor energie v podnikatelské sféře.

15.1.2007
Ing. Petr Kopecký, EDDY Systém

Následující článek je výtah ze studie, která obdržela hlavní cenu soutěže "Energetický projekt roku 2004". Autor přináší návrh nízkoteplotního systém vytápění, který řeší problém dodávek energie (el. i tepla) teplárenským způsobem od výroby energie až po její optimální spotřebu v panelových domech.

10.1.2007
Mgr. Tomáš Chadim

Každý projekt, který má být realizován, je nutné velice pečlivě připravit. Podcenění kvalitní přípravy projektu bývá často jednou z příčin krachu celého projektu. Nekvalitní příprava se může projevit v jakékoli fázi jeho realizace, např. při získávání finančních zdrojů, při jeho výstavbě nebo ve finále v samotném provozu celého projektu.

20.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

13.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

20.11.2006
Ing. Renata Straková

Rozhovor s Ing. I. Plockovou je zaměřen na praktické dotazy z řad odborné veřejnosti. Odpovědi a stanoviska však v mnohém mohou být nápomocny i lidem na straně investorů, kterých se nové požadavky zákona bezprostředně týkají.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

6.11.2006
Ing. Tomáš Voříšek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Enormní růst cen energií v posledních letech přináší kromě starostí s rostoucími náklady i jednu pozitivní zprávu - stále více se vyplácí investovat do úspornějších a efektivnějších technologií.

30.10.2006
redakce

Článek je další pozvánkou na doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Zajímavé výsledky pětiletého provozu nové kotelny na sídlišti v Harrachově navazují na téma Provoz a údržba TZB v bytových domech, kterému je věnován čtvrtek 23.11.2006 konference TZB-2006.

17.10.2006
Ing. František Zoul a kolektiv energetických auditorů, www.infoenergie.cz

Prioritním úkolem EM je optimalizace oblasti spotřeby energie. Jeho neoddělitelnou součástí je snižování provozních nákladů na energie a optimalizace nákladů na obnovu a údržbu. Aby bylo možné úspěšně splnit uvedené cíle, musí proces EM působit ve dvou na sebe navazujících úrovních.

9.10.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Konstrukční prvky domu mají svou omezenou fyzickou i morální životnost, kdy je třeba zcela nebo alespoň částečně tyto prvky vyměnit. Správným rozhodováním při přípravě rekonstrukce ovlivníme konečné náklady na provedenou práci a dobu potřebnou pro realizaci.

22.9.2006
Ing. Vladimír Valenta

Již před patnácti lety byla zveřejněna metoda návrhu termostatických radiátorových ventilů (TRV) do otopných soustav. Před několika lety byly dostatečně osvětleny způsoby řízení tlakových rozdílů v otopných soustavách s TRV. Proto v současné době již mohou být v provozu otopné soustavy s TRV, které byly navrženy z hlediska bezvadné funkce TRV. Jaké jsou zkušenosti z jejich nasazení?


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.