logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 25.10.2002 do 12.3.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.3.2003

Společnost pro techniku prostředí - odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů, které se uskuteční v prostorách nově vybudovaného kongresového centra v Třeboni. Vedle odborného programu a výstavky bude součástí konference i řada doprovodných společenských akcí.

6.3.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Princip TRASCO v sobě spojuje současně programovou regulaci a velmi přesné poměrové měření spotřeby tepla. Sleduje se doba otevření jednotlivých ventilů otopných těles, které pracují systémem otevřeno/zavřeno. Průběžně lze sledovat poměrovou spotřebu tepla na displeji bytové řídicí jednotky v každém bytě a na patě domu.

4.3.2003
Ing. Anna Korbelová, Lubomír Kufa

Kotelna na biomasu v obci Rybniště na Šluknovsku má výkon 1,5 MW a zásobuje teplem 28 rodinných a 4 obecní objekty. Celkové náklady ve výši 23 mil. Kč byly z 80% hrazeny dotací ze Státního fondu životního prostředí.

25.2.2003
Jan Tywoniak

Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.

7.2.2003
BRILON a.s., Zdeněk Fučík

Dlouholeté zkušenosti dovozce kondenzačních kotlů GEMINOX do Švýcarska umožnily konkrétně definovat to, co jsme již dlouho empiricky sledovali: jak ohromující potenciál pro úspory provozních nákladů má v ruce projektant vytápění moderní novostavby RD a jak je důležitá správná volba výkonového rozsahu kotle.

6.2.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Individuální regulace teploty jednotlivých místností v budově (systém IRC) je přes svoje nesporné přednosti projektanty-topenáři využívána stále ještě velmi sporadicky.

4.2.2003
Vladimír Říha

"Nařízení k novému energetickému zákonu kantonu St. Gallen" vydané 27. května 2001 je vzorovým příkladem regionální konkretizace obecnějšího Energetického zákona z 26. května 2000 platného pro celou švýcarskou konfederaci. Stručné, jasné, jednoznačné. Proč asi stejný postup ještě ani zdaleka nefunguje v české legislativě?

17.1.2003
RNDr. Jana Plamínková, ak. arch. Aleš Brotánek

Názory a první zkušenosti investora a uživatele na jejich nový dům, který obsahuje řadu prvků moderní ekologické a nízkoenergetické výstavby, jsou konfrontovány s pohledem architekta - autora projektu.

18.12.2002

Firmy Siemens Building Technologies, divize Landis & Staefa, Protherm a Rettig Česká, divize Radson ve spolupráci se Společností pro techniku prostředí, připravily pro začátek roku 2003 celorepublikovou prezentační akci s cílem seznámit technickou veřejnost se současným a hlavně novým sortimentem.

13.12.2002
Ing. Igor Šmída

Mnohdy opomíjenou výhodou při použití tepelného čerpadla pro vytápění a ohřev TUV je úspora nákladů na "ostatní" spotřebu elektrické energie v budově. Se snižováním spotřeby energie pro vytápění vzrůstá vliv této úspory na celkové náklady na energie.

6.12.2002
Ing. Igor Šmída

Na téma TEPELNÉ ČERPADLO již bylo napsána celá řada odborných článků. Jen málo z nich ale podrobně rozebírá vzájemný vztah zdroje (tepelného čerpadlo) a otopné soustavy. Dnešní článek k těmto výjimkám rozhodně patří. Druhou část článku budeme publikovat na TZB-info za týden.

19.11.2002
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Na základě připomínek k současné porovnávací tabulce nákladů na vytápění byla zpracována zcela nová pomůcka pro porovnání nákladů na energie v budovách.

18.11.2002
Brilon a.s.

Na blížící se výstavě Aqua-therm představí Procom Bohemia s.r.o., autorizované zastoupení francouzské společnosti GEMINOX s.a. v ČR, novou řadu kondenzačních kotlů THRi, která je dokonalým zhodnocením 20-letých zkušeností ve výrobě této techniky.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

31.10.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Jaké jsou zkušenosti a úskalí při spalování dřeva či zemědělských produktů doma a v zahraničí? Jak připravit a jak financovat projekty na využití biomasy, aby byly efektivní?

25.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Dnešním tématem seriálu je jedna z konkrétních aplikací pro inteligentní budovy: systém hotelového managementu. Dále jsou popsány význam systému pro plánování a organizaci údržby a také komunikační prostředky.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.