Názory a první zkušenosti investora a uživatele na jejich nový dům, který obsahuje řadu prvků moderní ekologické a nízkoenergetické výstavby, jsou konfrontovány s pohledem architekta - autora projektu.
Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.
V řízení energetického hospodářství budov se pro dosažení úspor energie dají uplatnit i jednoduché principy. Jedním z nich je i fakt, že většina zařízení je výkonově dimenzována pro nejhorší možný případ - např. ventilátory VZT jednotek mohou být vypnuty na 10 minut každou hodinu, aniž by se to projevilo na kvalitě prostředí.
Teroristický útok na Světové obchodní středisko (WTC) jak nikdy před tím zesílil obavy mnohých Američanů ze zranitelnosti USA a vzrůstající závislosti na dovozu ropy z cizích zemí. Posílil také obecný zájem o rozvoj bioenergií a ostatní obnovitelné, místně dostupné zdroje energie. Veřejné mínění vyjadřuje soustavně silnou podporu obnovitelným zdrojům a zdá se, že až dvě třetiny obyvatelstva podporují snahy o úspory energií a programy týkající se obnovitelných zdrojů.